Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Różne spojrzenia na balet

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 27 lutego 2010 22:25

alt200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina Opera Bałtycka uczciła premierą Baletu do muzyki Chopina „Chopinart”. W sobotni wieczór zobaczyliśmy przedstawienie złożone z dwóch części różnego autorstwa. Pierwszą zrealizował tancerz i choreograf Ho Sin Hang z Chin. Autorem drugiej jest tancerz i choreograf, wieloletni dyrektor Baletu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie Emil Wesołowski.


Autorką scenografii i kostiumów obu części jest Izabela Stronias.
W oczekiwaniu na nowe odkrycia
(…) „Naszym wieczorem choreograficznym chcemy uciec od tego prostego myślenia: Chopin + balet = „Chopiniana”. Szukamy nowych sposobów tanecznego wcielenia słynnych mazurków, walców, preludiów… Dwie części wieczoru to dwa różne spojrzenia na balet współczesny (…) zapowiadano w programie przedstawienia. 


Zakrwawiona chusteczka

- Pomyślałem, że jeżeli spróbuje się muzykę Chopina pokazać z tak dwóch różnych punktów widzenia to ten wieczór może się stać nośnikiem nowych odkryć, wzruszeń - zapowiadał Marek Weiss Grzesiński, dyrektor Naczelny i Artystyczny Opery Bałtyckiej.  


I tak część pierwsza, chińskiego autorstwa, to cykl baletowych etiud, każda na temat wybranego fragmentu biografii Chopina. Wykorzystano różne utwory Chopina lub ich fragmenty. Choreograf z pewnością jest Chopinem zafascynowany, ale efekt jego działań pozostawił niesmak i zawód. Pojawiają się na tle wiszącej pionowo biało – czerwonej flagi – obok Chopina – wybrane postaci z jego biografii. 


Młodzieńcy, dziewczyna, Mikołaj Chopin, zaraz potem George Sand z córką Solange i synem Morisem. Życie Chopina pędzi jak strzała, jest konkretne i namacalne. Wygląda na to, że prócz biologicznych fascynacji obu płciami nic więcej bohatera nie interesowało, ani nie inspirowało. Nie był to taniec, ale raczej to, co zobaczyliśmy, przypominało popołudniowe ćwiczenia gimnastyczne dorosłych do muzyki Chopina. Rytmiczne ruchy rąk i nóg, miejscami nawet toporne, niczego nie wyrażały. Sceny zmieniały się mechanicznie. Finał przygniótł dosłownością. Na narożnej kanapie, która za chwilę przemieniła się w mary, leży Chopin, przy ustach trzyma – żeby nie było wątpliwości, że pluje krwią, czerwoną! chusteczkę. Za kanapą kucają znane z jego życia postaci, które po oddaniu ducha przez Chopina się wyłaniają. Ku ciału suną odziane w czarny muślin demony i – przy pięknej wokalizie wykonywanej przez śpiewaczkę na scenie - przykrywają je kirem. Na tym kończy się opowieść o wielkim polskim kompozytorze. 


Miłość do szaleństwa
Część druga, Emila Wesołowskiego – miała być, zgodnie z zapowiedziami - polska, z wierzbami, naszym krajobrazem, nostalgią. Kanwą do scenicznej dramaturgii był Koncert fortepianowy f – moll w wykonaniu Rafała Blechacza z Królewską Filharmonia Amsterdamską pod dyrekcją Jerzego Semkowa. Zobaczyliśmy bardzo ciekawy choreograficznie, świetnie zatańczony, baletowy spektakl, a właściwie teatr ruchu, traktujący o żywiołowej szalonej, młodzieńczej, nie spełnionej, więc tragicznej miłości. Gwiazdą była Beata Giza - Ona, która od początku do końca trzymała widzów w napięciu. Pełna wiary i nadziei, rozkwitająca, walczy o szczęście, spełnienie. Czuje się coraz bardziej oszukana przez los, odarta z wartości, które złożyła mężczyźnie w ofierze, co doprowadza ją do szaleństwa. Partnerował jej dzielnie Michał Łabuś – On. Tancerze stworzyli opowieść pełną emocjonalnych zawiłości, niuansów, dynamiczną, piękną. Rozgrywało się wszystko w otoczeniu tancerzy tworzących „Ulicę”, na tle prostej scenografii z wielkim krzesłem i stołem, którym dano wiele funkcji. Tak zainspirowała Emila Wesołowskiego muzyka Chopina.
Prócz paru zarysowanych niewyraźnie elementów scenograficznych, ten spektakl nie zawierał jednak w sobie niczego w treści związanego z Chopinem. To samo przedstawienie można by było z powodzeniem zrealizować do jakiejkolwiek muzycznej kompozycji dowolnego autora. 
Gdyby Chopin osadzony nie był w realiach polskich, nie zawarł w swej muzyce patriotycznych uczuć z pewnością nie został by uznany za wzniosłego nieprzemijającego geniusza. I tego ważnego wątku – mimo skrajnie różnych obu części – w Balecie do muzyki Chopina „Chopinart” na scenie Opery Bałtyckiej nie było. 
Katarzyna Korczak
Fot. Krzysztof Mystkowski, materiały promocyjne Opery Bałtyckiej


Sceny z części I w choreografii Ho Sin Hanga


alt


alt


alt


345, 440,1005, 1114,9929 Sceny z części II w choreografii Emila Wesołowskiego


alt


alt


alt


alt


alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież