Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Malarze polscy w Londynie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 14 marca 2010 20:55

altOsiemnaście obrazów i dwa rysunki dziesięciorga polskich artystów - wybitnych przedstawicieli środowiska  londyńskiego złożyło się na wystawę „Malarski Exodus” w galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku. Prace pochodzą ze zbiorów Archiwum Emigracji w Toruniu i Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu. Podtytuł ekspozycji brzmi: „Polscy malarze w Londynie w II połowie XX wieku”.

- To pierwsza, ale nie ostatnia, prezentacja w naszych wnętrzach twórczości polskich autorów tworzących na emigracji – powiedział na wernisażu Lary Okey Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury. – Artyści, których prace oglądamy, urodzili się na początku XX wieku – w 1902, 1907, 1014 roku. Na obczyźnie się nie poddali, zaznaczali swoją obecność jako Polacy. Tworzyli w duchu polskim. I na tym właśnie polega ich londyński exodus. 


- O wystawie tej myślałam już w czasie studiów, kiedy zafascynowała mnie twórczość artystów polskich tworzących w Londynie - mówiła Anna Zalewska, kurator wystawy z ramienia NCK. – Cieszę się, że udało mi się marzenie spełnić. Prezentujemy – najpełniejszy, jak dotąd w Gdańsku – zbiór prac tego środowiska artystycznego. Polscy malarze tworzyli nie tylko po, ale i przed wybuchem drugiej wojny światowej. 


Dwoje autorów – Marek Żuławski i Feliks Topolski – do Londynu przybyli, jeszcze przed wojną. Pozostali trafili do Anglii w wyniku splątania osobistych dziejów z wydarzeniami w Europie w czasie i po wojnie. Stworzyli w Londynie prężne środowisko artystyczne zbudowane z wielu osobowości – zupełnie różnych, inaczej podchodzących do sztuki, ale trzymających się zawsze razem. 


Duże osobowości
- Bardzo bliska mojemu sercu jest twórczość Marka Żuławskiego, człowieka renesansu, który, oprócz tego, że był wybitnym malarzem, zajmował się wieloma innymi dziedzinami sztuki – kontynuowała Anna Zalewska. – Pisał eseje, wydał trzy książki, tworzył ilustracje, grafiki. Jego obraz olejny „Rozmowa – zakochani” stał się symbolem gdańskiej ekspozycji, umieściliśmy go na okładce folderu. Obok - niezwykłe obrazy jego pierwszej żony, Halimy Korn, charakteryzujące się bardzo ujmującą prostotą. Feliks Topolski też niezwykła postać polskiej emigracji, stał się znany w Londynie, znalazł miejsce na scenie artystycznej Anglii głównie dzięki relacjom z rodziną królewską. Pokazujemy jego dwa rysunki - portret Marka Żuławskiego i wizerunek Stefanii Kossowskiej ze znaczkiem Solidarności. 


Jest pejzaż Adama Kossowskiego, który tworzył głównie prace o tematyce religijnej. Obok malarstwo Mariana Bohusza – Szyszki, założyciela jednej z polskich szkół artystycznych w Londynie, Mariana Kościałkowskiego, wilnianina, tworzącego w zróżnicowanych formach. I obrazy Stanisława Frenkla – artysty malarza i historyka sztuki, który do końca życia pozostał zafascynowane rodzinnym Krakowem, poetyką i atmosferą miasta teatru i wiecznego karnawału. 


Rośnie kolekcja artystów emigracyjnych
- Kolejna postać – Zygmunt Turkiewicz - absolutnie mnie zauroczył swoją wyjątkową fakturą malowania – mówiła Anna Zalewska. – I dwie kobiety – Janina Baranowska oraz Halima Nałęcz, która prowadziła jedną z najważniejszych galerii polskich w Londynie, Drian Galery i sporą część jej kolekcji rodzina artystki przekazała Muzeum Narodowemu w Gdańsku. 


- Sztuka artystów polskich na emigracji nie została jeszcze do końca rozpoznana - powiedział Sławomir Majoch, pracownik Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu. - Od pięciu lat gromadzimy konsekwentnie – wraz z działającym od piętnastu lat – Archiwum Emigracji przy Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu - twórczość autorów emigracyjnych. To, co państwo widzą to zaledwie 20 z blisko 10 tysięcy prac, jakie udało nam się dotychczas zgromadzić. Prace te nie były kupowane z wielkich grantów ministerialnych, jak to czyni się to dziś w wielkich centrach sztuki współczesnej, czy w dużych muzeach. Głównie są to dary, które zdobywa się za pomocą, można powiedzieć – naszych agentów – w Londynie i w Paryżu. 


Dopełnieniem gdańskiej wystawy jest ekspozycja otwarta kilka dni temu w Toruniu ukazująca dorobek artystów polskich przebywających na emigracji w Paryżu.

Wystawa „Malarski Exodus. Polscy malarze w Londynie w II połowie XX wieku” czynna będzie do 7 kwietnia 2010 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10 do 18. Wstęp – wolny. 
Ekspozycję ubezpiecza Ergo Hestia.
Katarzyna Korczak


alt


Marian Bohusz–Szyszko - „Las”


alt


Feliks Topolski – Portret Stefanii Kossowskiej


alt


Marek Żuławski – „Rozmowa – zakochani”


alt


Zygmunt Turkiewicz – „Termodynamika”

Reprodukcje udostępniło Nadbałtyckie Centrum Kultury

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież