Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gaz łupkowy – nadzieja dla Polski

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 10 sierpnia 2012 12:51

Nie potrafimy dzisiaj żyć bez lodówek, telewizorów, telefonów komórkowych, ciepłych pieców oraz – coraz częściej – klimatyzacji. Każde z tych urządzeń zużywa prąd produkowany dzięki spalaniu gazu lub węgla. Niezależność energetyczna to nie hasło. To codzienne zaspakajanie potrzeb energetycznych każdej rodziny.



Gaz z łupków to temat, który od dawna rozpala społeczną wyobraźnię. Choć nadal dokładnie nie wiadomo, jakie są zasoby tego paliwa, to sam fakt budzi nasze ogromne nadzieje. Nic dziwnego, bo gaz z łupków to szansa dla Polski na uniezależnienie się od importu błękitnego paliwa i w rezultacie niższe rachunki.


Dlaczego zależy nam na znalezieniu gazu ziemnego z łupków?
Rocznie zużywamy ok.14,5 mld m sześć. gazu. Co roku importujemy ok. 11 mld m sześc., aż dwie trzecie tego gazu pochodzi z Rosji. Jest wiele raportów na temat potencjalnych polskich zasobów gazu ziemnego w łupkach. Najnowszy raport Państwowego Instytutu Geologicznego podaje, że może być go nawet do 1,9 biliona metrów sześc. Skrajnie pesymistyczne mówią o ilościach od 346 do 768 mld m sześc. W każdym razie jego zasoby wystarczyłyby na minimum kilkadziesiąt lat zaspokojenia wszystkich polskich potrzeb.
Gaz z łupków jest więc realną szansą na to, by uniezależnić się od dostaw gazu z zagranicy.


Własne wydobycie to niższe rachunki
Nawet ostrożne ekspertyzy pokazują, że wydobycie gazu z łupków w Polsce spowoduje obniżenie cen gazu. Wszyscy odczujemy tę korzyść. To niższe rachunki nie tylko z gazowni. Gaz z łupków to szansa na większą ilość tańszej energii produkowanej w polskich elektrowniach. Poszukiwania gazu z łupków to nie tylko więcej miejsc pracy w skali kraju, ale również więcej miejsc pracy w powiecie, gminie czy wsi. To więcej pieniędzy z podatków w budżecie państwa pozwalających na zaspokojenie ważnych potrzeb Polaków – finansowanie służby zdrowia, systemu edukacyjnego i emerytalnego, poprawę bezpieczeństwa. To także więcej pieniędzy dla gmin na niezbędną infrastrukturę, szkoły, przedszkola, służbę zdrowia itp.


alt

Wiertnia w Lubyczy Królewskiej na Lubelszczyźnie podczas prac poszukiwawczych


Co to jest gaz z łupków?

Łupki to powszechnie występująca na Ziemi skała osadowa, która może zawierać złoża gazu. Dlatego na pytanie czym różni się gaz z łupków od gazu ziemnego można odpowiedzieć, że niczym. To ten sam gaz ziemny, tylko występujący w innych utworach skalnych.

O tym, że gaz może występować w łupkach, naukowcy wiedzieli już w XIX wieku, jednak dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia wdrożono technologię wydobycia tego surowca. W Polsce pokłady tego gazu znajdują się bardzo głęboko, od ok. 3 do 4 kilometrów pod ziemią. Aby go uwolnić, trzeba umożliwić jego przepływ. Trzeba więc wiercić w różnych kierunkach i udrożnić skały, aby gaz mógł się z nich wydostawać.


Gdzie w Polsce może znajdować się gaz z łupków?
Obszar występowania łupków w Polsce, w których może znajdować się ten surowiec, obejmuje pas od województwa pomorskiego przez mazowieckie aż do Lubelszczyzny. I właśnie na tych terenach prowadzone są prace poszukiwawcze w ramach udzielonych koncesji. Obecnie wydano 111 koncesji na poszukiwanie złóż gazu łupkowego. Najwięcej z nich (15 koncesji) ma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. To właśnie ta spółka wykonała pierwszy odwiert w Polsce w poszukiwaniu gazu łupkowego. A na surowiec natrafiła w okolicy Lubocina (woj. pomorskie). Już niebawem PGNiG wykona w Lubocinie odwiert poziomy, dzięki któremu za kilka miesięcy poznamy odpowiedź na pytanie, jakie ilości gazu z łupków tam występują. Jeśli wszystkie prace zakończą się powodzeniem, to już w ciągu 2-3 lat będzie można wydobywać tam gaz na skalę przemysłową.


alt

Przy odwiercie Lubocino-1, na koncesji Wejherowo nieprzerwanie płonie flara (tzw. „świeczka"). Otwiera to drogę do dalszych prac na koncesji, których efektem może być uruchomienie wydobycia przemysłowego gazu z łupków


Ochrona środowiska
Przepisy środowiskowe, zarówno polskie jak i unijne, stawiają wysokie wymagania dotyczące zabezpieczenia i monitoringu środowiska. Po zakończonych pracach wiertniczych wymagane jest doprowadzenie środowiska do stanu sprzed rozpoczęcia prac. Przedsiębiorcę stale kontrolują państwowe organy nadzoru geologicznego i górniczego. Tak było m.in. w Markowoli na Lubelszczyźnie, gdzie próbny odwiert pokazał, że gaz z łupków wprawdzie jest, ale nie opłaca się go wydobywać i PGNiG w ciągu niespełna roku doprowadziło teren, na którym stała wiertnia, do stanu sprzed rozpoczęcia prac.



Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież