Nowa Wyzwolenia: Miasto zignoruje zdanie mieszkańców Nowego Portu? » 29 kwietnia Biuro Rozwoju Gdańska przedstawiło projekt planu Nowy Port – Letnica rejon ulic Wyzwolen... Oczekiwanie na usunięcie zaćmy może być krótsze » Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi usunięcia zaćmy bez limitów, co spowodowało... Żużel na miejskim stadionie » 10 lipca zapadł wyrok w wieloletnim przewodzie sądowym o użytkowanie wieczyste terenu, na którym zna... M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów » Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 miliony euro. Leszek Miller, b. p... 759. Jarmark Św. Dominika » W dniach 27 lipca-18 sierpnia w Gdańsku będzie się odbywał 759. Jarmark Św. Dominika.Uroczyste rozpo... Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D...
Reklama
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
środa, 17 lipca 2019 21:35
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 m ...
Fatalna inauguracja ligowa Arki
piątek, 19 lipca 2019 19:00
Fatalna inauguracja ligowa Arki
Gorzka pigułkę musieli przełknąć na inaugurację PKO Ekstraklasy ...
Janusz Biesiada prezesem Lechii
niedziela, 21 lipca 2019 17:48
Janusz Biesiada prezesem Lechii
Od 19 lipca nowym Prezesem Zarządu Lechii Gdańsk SA jest Janusz Bies ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
wtorek, 16 lipca 2019 19:53
Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
Gdański artysta malarz Ryszard Kowalewski znany taternik, alpinista, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Władze Gdyni boją się mieszkańców więc… nie informują ich o ważnych decyzjach

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 października 2018 21:11

Władze Gdyni postanowiły „olać” gdynian, którzy sprzeciwiają się koszmarnej zabudowie w historycznej części miasta z morza i marzeń, oraz kolejnemu zabetonowaniu ostatnich zielonych skrawków w centrum. Tym samym służby prezydenta Szczurka udowadniają, że po prostu boją się mieszkańców walczących o swoje miasto.


Przypomnijmy, w lipcu władze Gdyni postanowiły "zabrać się" za niewygodnych mieszkańców ulicy Zgoda. Za sprzeciw gdynian wobec uległości włodarzy miasta i sprzyjaniu jednemu z inwestorów wbrew woli gdynian, włodarze zagrozili, że stracą swoje pielęgnowane od pół wieku ogródki. Powód? Mieszkańcy ostro sprzeciwiali się budowie molocha przy budynku dawnego Banku Polskiego, na co władze miasta bezwarunkowo się zgadzały dając zielone światło pomysłom inwestora. Za walkę o – dosłownie - światło słoneczne w swoich mieszkaniach, miasto chce im zabrać jedyne w okolicy zielone miejsce rekreacji.


Chodzi o plany budowy wysokiego budynku przy ulicy 10 Lutego w Śródmieściu Gdyni. Inwestor postanowił postawić ośmiokondygnacyjny gmach, mimo iż plany zagospodarowania uwzględniające wymogi ochrony konserwatorskiej pozwalały na wybudowanie pięciokondygnacyjnego budynku. Władze miasta zgodziły się więc zmienić plany, wychodząc naprzeciw przedsiębiorcy, jednocześnie zgadzając się m.in. na zasłonięcie mieszkańcom dostępu do światła słonecznego w ich mieszkaniach. Lokatorzy z ulicy Zgoda, bo o nich mowa, wysyłali więc liczne uwagi do planów, a o poczynaniach władz miasta informowali Wojewódzkiego Pomorskiego Konserwatora Zabytków, a także media.

alt


Brak zgodnych z interesem społecznym decyzji Prezydenta Gdyni nie złamały mieszkańców, którzy nie zamierzają milczeć i walczyć z kontrowersyjną inwestycją w takiej formie, na jaką bezwarunkowo zgadzają się władze miasta, ulegając obcemu przedsiębiorcy, tym samym szkodząc gdynianom. Taka zdecydowana postawa najwidoczniej niemało przestraszyła tych, którzy powinni dbać nie o własne interesy, i nie o interesy obcych inwestorów, ale przede wszystkim o interesy mieszkańców. Jak się bowiem okazało, pracownicy prezydenta Wojciecha Szczurka postanowili pominąć najbardziej zainteresowanych inwestycją przy Banku Polskim o tym, co się obecnie dzieje. Otóż okazało się, że do właścicieli mieszkań z okolic ulicy Zgoda dotarło zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji „o pozwoleniu na rozbiórkę istniejącej zabudowy garaży oraz budowę budynku mieszkalno-usługowego” przy ulicy 10 Lutego 20-22 w Gdyni.


W związku z tym postępowaniem, gdyńscy urzędnicy zaprosili okolicznych mieszkańców - jak się okazuje nie tych z ulicy Zgoda, z których okien w mieszkaniach widać rzeczony teren - do wizyty w urzędzie, by złożyć zastrzeżenia i wnioski dotyczące kontrowersyjnej inwestycji. Jak podkreślili: "Nieobecność będziemy traktować jako brak uwag w sprawie".


Najwidoczniej poplecznicy prezydenta Szczurka liczyli, że jeśli nie poinformują najbardziej zainteresowanych sprawą mieszkańców o spotkaniu, to nikt z nich się nie zjawi. Jednak się przeliczyli.
- Z zażenowaniem dowiedzieliśmy się od sąsiadów, że ich poinformowano o planach rozpoczęcia budowy m.in. Lidla i deweloperki, a nas nie – skomentowała osoba reprezentująca mieszkańców, prosząca o zachowanie anonimowości. - To pokazuje, że pan prezydent boi się nas, bo mamy rację. Widać też doskonale, jak władze Gdyni chcą na siłę przeforsować wydanie pozwolenia na budowę inwestycji, na którą nie ma zgody gdynian, jeszcze przed wyborami.


Mieszkańcy ulicy Zgoda zapowiadają, że mimo braku dostarczenia do nich zawiadomienia, jeśli będą podstawy to skierują do urzędu swoje wnioski, oraz zastrzeżenia.

raz
Fot. Archiwum mieszkańców ulicy Zgoda w Gdyni

Newer news items:
Older news items: