Pożegnalna uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa ponad podziałam... » Radni trzech dzisiejszych klubów w Radzie Miasta Gdańska oraz radni, którzy w niej zasiadali od 1990... Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezyde... » W związku z uroczystościami pogrzebowymi Prezydenta Miasta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, które odbęd... Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza » W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicz... Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza » Bezpośrednią przyczyną zgonu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny - wynika ze ... Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta » Aleksandra Dulkiewicz, pierwsza zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza otrzymała od premiera Mateus... Gdańszczanie uczcili pamięć prezydenta Pawła Adamowicza » Tysiące gdańszczan pojawiło się na Długim Targu, aby wziąć udział w Wiecu Przeciwko Nienawiści i Prz... Paweł Adamowicz nie żyje » Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 54 lata. Został ugodzony przez bandytę nożem podcza... Solidarni z walczącym o życie Pawłem Adamowiczem » Ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zachęca do przybycia do Bazyli... Prezydent Paweł Adamowicz zaatakowany ostrym narzędziem na finale WOŚP » Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany ostrym narzędziem podczas finału WOŚP w Gdańsku... Pożegnanie Waldemara Bartelika » Rodzina, przyjaciele, koledzy z siatkarskiego parkietu i współpracownicy z Energi pożegnali w minion...
Reklama
Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza
środa, 16 stycznia 2019 13:16
Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza
W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogr ...
Żużlowy terminarz sezonu 2019
czwartek, 17 stycznia 2019 14:36
Żużlowy terminarz sezonu 2019
W czwartek 17 stycznia poznaliśmy terminarz NICE 1. Ligi Żużlowej. ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
środa, 02 stycznia 2019 11:28
Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
Oliwski Ratusz Kultury przedstawi niebawem interesującą kolekcję ma ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
czwartek, 20 grudnia 2018 21:07
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
W nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Rumi 14 grudnia br. n ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Władze Gdyni boją się mieszkańców więc… nie informują ich o ważnych decyzjach

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 października 2018 21:11

Władze Gdyni postanowiły „olać” gdynian, którzy sprzeciwiają się koszmarnej zabudowie w historycznej części miasta z morza i marzeń, oraz kolejnemu zabetonowaniu ostatnich zielonych skrawków w centrum. Tym samym służby prezydenta Szczurka udowadniają, że po prostu boją się mieszkańców walczących o swoje miasto.


Przypomnijmy, w lipcu władze Gdyni postanowiły "zabrać się" za niewygodnych mieszkańców ulicy Zgoda. Za sprzeciw gdynian wobec uległości włodarzy miasta i sprzyjaniu jednemu z inwestorów wbrew woli gdynian, włodarze zagrozili, że stracą swoje pielęgnowane od pół wieku ogródki. Powód? Mieszkańcy ostro sprzeciwiali się budowie molocha przy budynku dawnego Banku Polskiego, na co władze miasta bezwarunkowo się zgadzały dając zielone światło pomysłom inwestora. Za walkę o – dosłownie - światło słoneczne w swoich mieszkaniach, miasto chce im zabrać jedyne w okolicy zielone miejsce rekreacji.


Chodzi o plany budowy wysokiego budynku przy ulicy 10 Lutego w Śródmieściu Gdyni. Inwestor postanowił postawić ośmiokondygnacyjny gmach, mimo iż plany zagospodarowania uwzględniające wymogi ochrony konserwatorskiej pozwalały na wybudowanie pięciokondygnacyjnego budynku. Władze miasta zgodziły się więc zmienić plany, wychodząc naprzeciw przedsiębiorcy, jednocześnie zgadzając się m.in. na zasłonięcie mieszkańcom dostępu do światła słonecznego w ich mieszkaniach. Lokatorzy z ulicy Zgoda, bo o nich mowa, wysyłali więc liczne uwagi do planów, a o poczynaniach władz miasta informowali Wojewódzkiego Pomorskiego Konserwatora Zabytków, a także media.

alt


Brak zgodnych z interesem społecznym decyzji Prezydenta Gdyni nie złamały mieszkańców, którzy nie zamierzają milczeć i walczyć z kontrowersyjną inwestycją w takiej formie, na jaką bezwarunkowo zgadzają się władze miasta, ulegając obcemu przedsiębiorcy, tym samym szkodząc gdynianom. Taka zdecydowana postawa najwidoczniej niemało przestraszyła tych, którzy powinni dbać nie o własne interesy, i nie o interesy obcych inwestorów, ale przede wszystkim o interesy mieszkańców. Jak się bowiem okazało, pracownicy prezydenta Wojciecha Szczurka postanowili pominąć najbardziej zainteresowanych inwestycją przy Banku Polskim o tym, co się obecnie dzieje. Otóż okazało się, że do właścicieli mieszkań z okolic ulicy Zgoda dotarło zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji „o pozwoleniu na rozbiórkę istniejącej zabudowy garaży oraz budowę budynku mieszkalno-usługowego” przy ulicy 10 Lutego 20-22 w Gdyni.


W związku z tym postępowaniem, gdyńscy urzędnicy zaprosili okolicznych mieszkańców - jak się okazuje nie tych z ulicy Zgoda, z których okien w mieszkaniach widać rzeczony teren - do wizyty w urzędzie, by złożyć zastrzeżenia i wnioski dotyczące kontrowersyjnej inwestycji. Jak podkreślili: "Nieobecność będziemy traktować jako brak uwag w sprawie".


Najwidoczniej poplecznicy prezydenta Szczurka liczyli, że jeśli nie poinformują najbardziej zainteresowanych sprawą mieszkańców o spotkaniu, to nikt z nich się nie zjawi. Jednak się przeliczyli.
- Z zażenowaniem dowiedzieliśmy się od sąsiadów, że ich poinformowano o planach rozpoczęcia budowy m.in. Lidla i deweloperki, a nas nie – skomentowała osoba reprezentująca mieszkańców, prosząca o zachowanie anonimowości. - To pokazuje, że pan prezydent boi się nas, bo mamy rację. Widać też doskonale, jak władze Gdyni chcą na siłę przeforsować wydanie pozwolenia na budowę inwestycji, na którą nie ma zgody gdynian, jeszcze przed wyborami.


Mieszkańcy ulicy Zgoda zapowiadają, że mimo braku dostarczenia do nich zawiadomienia, jeśli będą podstawy to skierują do urzędu swoje wnioski, oraz zastrzeżenia.

raz
Fot. Archiwum mieszkańców ulicy Zgoda w Gdyni

Newer news items:
Older news items: