Młodzi detektywi w bibliotece

Drukuj

altDetektyw kojarzy się z poszukiwaniem winnego przestępstwa, zbieraniem dowodów, umiejętnością kamuflażu i tropienia. W szkolnej bibliotece przez całe ferie młodzi  czytelnicy zdobywają umiejętności przydatne detektywom.


Dziecięca książka detektywistyczna dorosłym kojarzy się z serią Zbigniewa Nienackiego o przygodach Pana Samochodzika. Dzisiaj tego typu książek jest dużo więcej, chociażby seria „Detektyw Kwiatkowski na tropie”, „Detektyw Perry Panther i chińska kotka” Markusa Grolika, czy „Mars, Pinky i tajemnice dyrektora Fiszera” Dariusza Rekosza i oczywiście seria „Młodzi Detektywi”, a w niej „Trzy Pauliny i  tajemniczy pan Leopold” Barbary Wendelken albo „Trzej detektywi i koń” Julii Volmert. - Jest bardzo dużo książek detektywistycznych i kryminalnych dla dzieci. Jak się je im podsunie, to czytają,  ale sami o nie nie pytają. Chcemy poprzez zajęcia rozpropagować tego typu książki – mówi pani Małgorzata ze szkolnej biblioteki na Przymorzu.


Jedenastoletnia Wiktoria lubi przychodzić do biblioteki i czytać. Przeczytała książkę o dzieciach, które rozwiązują zagadki w starym domu. Jej siedmioletnia imienniczka lubi filmy o detektywach, ogląda „Scooby Doo”, ale także kryminalny serial paradokumentalny „W 11” dla dorosłych.
Młodzi detektywi zdobywają umiejętności  przydatne detektywom, np:  szyfrowania wiadomości, kamuflowania się, sporządzania portretu pamięciowego, rozwiązując logiczne zagadki ćwiczą logiczne myślenie. Na zakończenie ferii najlepsi uczniowie otrzymają Dyplom Młodego Detektywa. Mogą też wziąć udział w konkursie plastycznym „Młodzi detektywi na tropie”.
Anna Czajkowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items: