List otwarty Joanny Strzemiecznej do szefa radnych PO: Chciwość zabija... » List do Przewodniczącego Klubu Platformy Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Pomorskiego.Pan Jacek B... Minister wymusił kontrolę weterynarii? Prokuratura w Olsztynie zbada d... » Prokuratura w Olsztynie zajmie się doniesieniem wojewody pomorskiego w sprawie podejrzenia popełnien... Przypilnują referendum – związkowcy ruszają na Senat » Związkowcy z NSZZ „Solidarność” będą w stolicy przy ul. Wiejskiej „pilnowali” głosowania senatorów. ... Na tonącej Platformie przyszedł czas na wyłowienie „odrzutów z eksport... » Ludwik Dorn i Grzegorz Napieralski wystartują z list PO w jesiennych wyborach parlamentarnych. Zwole... Święto ulicy Krętej » W niedzielę jedna z najbardziej urokliwych ulic w Gdańsku, tzw. Kręta Południowa, obchodziła swoje X... Inauguracja roku szkolnego Siatkarskich Ośrodków Szkolnych » Minister Sportu Adam Korol, przedstawiciele władz miasta i PZPS, władze klubu Trefl oraz siatkarze L... Zjednoczona Lewica chce świeckiego państwa » 1 września Zjednoczona Lewica zainaugurowała swoją kampanię wyborczą. W Gdańsku postulaty Zjednoczon... W SP 11 inauguracja z premier, prezydentem Gdańska i ministrem sportu.... » Szczególnie uroczyście wypadła inauguracja roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 11 na Stogach. W i... Rozbudowany terminal lotniska w Gdańsku już działa » Lech Wałęsa był pierwszym pasażerem, który skorzystał z rozbudowanego kosztem 150 mln. złotych term... Po posiedzeniu Rady Ministrów na PGE Arena » W sali konferencyjnej PGE Arena obyło się posiedzenie Rady Ministrów. Po posiedzeniu premier Ewa Kop...
Reklama

PDF
Drukuj
Email

altWywiad z Andrzejem Wojtowiczem, prezesem zarządu Wodociągi Słupsk Sp. z o.o.


- Mało osób zastanawia się co znajduje się na drugim końcu kranu. Mógłby pan opowiedzieć skąd się bierze ta cała woda dzięki której mogę sobie zaparzyć herbatę?
Andrzej Wojtowicz: Słupsk ma to szczęście, że dysponuje bardzo dobrymi zasobami wód. Zbiornik podziemny z którego czerpiemy wodę jest naprawdę dobrej jakości. Niezależnie od tego woda wydobywana jest jeszcze czyszczona ze związków żelaza i manganu i dopiero wtedy trafia do sieci wodociągowej. Następnie jest rozprowadzana po całym mieście ponad dwustukilometrowymi wodociągami i tak trafia do naszych kranów. Uzdatniona, czysta, bezwonna, niezachlorowana, lekko twarda, a przez to właśnie smaczna. Zatem zapraszam wszystkich na herbatę do Słupska.


- Czyli woda nadaje się do picie bezpośrednio z kranu nawet bez przygotowania?
Andrzej Wojtowicz: Oczywiście, jest to zdrowa i smaczna oraz oczywiście przebadana woda. Naprawę bardzo mocno monitorujemy jakość naszej wody, a więc nawet zimna woda bezpośrednio z kranu nadaje się do picia.


- Ilu ludzi obsługuje słupki system wodociągowy?
Andrzej Wojtowicz: W całym przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym pracuje ponad dwustu ludzi. Trudno oszacować ilu z nich pracuje przy samym systemie wodociągowym. Część pracuje przy ujęciach wody, część zajmuje się księgowością. Ogólnie w przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym, które zajmuje się wydobywaniem, rozprowadzaniem wody, oczyszczaniem ścieków oraz unieszkodliwianiem osadów ściekowych pracuje 200 osób.


- Jakie zagrożenie dla odbiorców niosłaby woda nieoczyszczona ze związków manganu i żelaza?
Andrzej Wojtowicz: Ogólnie one takiego wielkiego zagrożenia nie niosą dla odbiorców. One bardziej niosą pewien dyskomfort związany z tym, że pewne zawarte w nich związki mogą osadzać się na rurociągach. Na przykład w czasie jakiegoś gwałtownego zerwania lub awarii mogą powodować zmętnienie tej wody. Odbiorcy mogliby zauważyć czerwoną wodę płynącą z kranu zabarwioną właśnie związkami żelaza. Właśnie dlatego redukujemy te związki, aby nie stanowiły one takiego zanieczyszczenia. Jeżeli chodzi o spożycie wody z dużą zawartością żelaza nie jest to akurat bardzo szkodliwe dla zdrowia. Bardziej chodzi o to aby woda używana na przykład do prania czy do innych czynności gospodarczych nie powodowała zabarwień, zażółceń i tego typu historii. Dlatego nie dopuszczamy takich sytuacji, aby z kranu leciała brudna woda. Mangan zaś odpowiedzialny jest za gorycz w wodzie.


- Orientuje się pan ilu mieszkańców obsługują słupskie systemy wodociągowe?
Andrzej Wojtowicz: Oczywiście. Jest to około stu tysięcy mieszkańców. Powtórzę jeszcze raz, nasza woda jest przebadana czysta i zdrowa, a co więcej, tysiąc razy tańsza niż butelkowana woda ze sklepu. Zachęcam więc do picia jej nawet prosto z kranu.
Rozmawiał Rafał Szultk

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Galeria Sztuki Gdańskiej


kowalewski_720.jpg

Sport w Szkole

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam