Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wierność szczegółów to podstawa

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Mariuszem Wójtowiczem-Podhorskim, miłośnikiem techniki wojskowej i historii II Wojny Światowej, autorem scenariusza paradokumentalnego komiksu wojennego "Pierwsi w boju"


- Musiał pan wykonać tytaniczny wysiłek przy zbieraniu materiałów do tego wydawnictwa. Ile czasu to zajęło? Czy w komiksie zostały przedstawione autentyczne postaci obrońców Poczty Polskiej?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Koncept komiksu o obrońcach Poczty Polskiej powstał na bazie wydanego wcześniej komiksu o obronie Westerplatte. Ten pomysł dzisiaj ma dokładnie 6 lat. Przez ten czas materiały były nieustannie zbierane. Realizacja była troszeczkę utrudniona ponieważ tych ludzi już nie ma. Zostali w większości zamordowani poza kilkoma którzy przeżyli. Pomogło mi Koło Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Rozmawialiśmy z rodzinami i komiks został przez nie naprawdę bardzo dobrze przyjęty. A co do reszty to wiadomo: książki, wspomnienia, relacje, zdjęcia zdobyte przy pomocy muzeum czyli wszystko to, co jest mi potrzebne jako scenarzyście oraz rysownikowi do tworzenia kadrów, nie tylko pierwszego planu, ale również tego drugiego i trzeciego by pokazać co tam się właściwie dzieje. Taki jest wymóg dzieła historyczno-komiksowego, czy takiego paradokumentalnego. Trzeba dbać o maksymalną wierność szczegółów. Taka była idea tworzenia komiksu „Pierwsi w boju”.


- Do kogo skierowany jest komiks?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Komiks w tej właśnie formie jest skierowany oczywiście do młodzieży, ale ponieważ wielu ludzi wychowało się na komiksie, nawet starszych od nas, na przykład na przygodach Kajko i Kokosza, trudno powiedzieć, że jest tylko dla młodzieży. Nawet ludzie, którzy mają około 50 lat doskonale to medium znają, oni się na nim wychowali. Komiks trzeba umieć czytać. Osobom, które nigdy komiksu nie czytały na pewno jest nieco trudniej. 


alt


- Czy wydawca wywierał naciski lub miał jakikolwiek wpływ na kształt komiksu?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Pomysł w jaki zostały przedstawione plansze w komiksie właśnie paradokumentalnym był właściwie moją ideą i moim projektem. Wydawca nie chciał w niego ingerować widząc, że „Westerplatte. Załoga śmierci” zostało bardzo dobrze przyjęte. W grę nie wchodził absolutnie jakiś komiks artystyczny, kolorowy, malowany. Chodziło o czarną kreskę, która być sugestywna, ale też dać działać  wyobraźni.


- W komiksie występuje bohater zbiorowy. Nie było pokusy, aby wpleść w całą historię jakiejś konkretnej postaci, z którą czytelnik mógłby się identyfikować?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Nie, projekt tego nie zakładał. Podobnie sprawa wyglądała z „Westerplatte. Załoga śmierci”. Tam również bohaterem zbiorowym była załoga. Myślę, że sama forma komiksu paradokumentalnego wyklucza możliwość podania takiego głównego bohatera czy kilku bohaterów, z którymi można by się w jakiś sposób identyfikować. Są tutaj pewne postacie, które w całej historii bardziej się odznaczyły i częściej są pokazywane w kadrach, ale prowokowanie tego typu rzeczy nie jest oczywiście kierunkiem tego komiksu. Nie ukrywam, że „Westerplatte” jako ten pierwszy komiks było właśnie naszym pierwszym komiksem paradokumentalnym i w jakiś sposób otworzył ten rozdział. Został on zauważony i doceniony przez krytyków i recenzentów. Dotychczas nie było takich komiksów twardo opartych na źródłach, bardzo dokładnych w narracji, w tworzeniu dialogów czy ukazywaniu pierwszego, drugiego i trzeciego planu, dodatkowo wzbogaconych mocno ilustrowanym suplementem w postaci artykułu historycznego. Tym właśnie jest seria „Kroniki epizodów wojennych”.


- Można kroniki nazwać komiksem edukacyjnym?
Mariusz Wójtowicz-Podhorski: Myślę, że tak. Komiks został pozytywnie oceniony przez historyków Wojskowego Centrum Edukacji. Podkreślali oni, że są to pierwsze komiksy, które mają charakter, właśnie taki mocno merytoryczny, a przede wszystkim patriotyczny. Tak, to w pewien sposób komiks edukacyjno-wychowawczy.
Rafał Szultk 

Fot. Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież