Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Poprawić diagnostykę

PDF
Drukuj
Email

Rozmowa z doc. dr hab. med. Anną Balcerską, kierownikiem Kliniki Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej w Gdańsku
- Po raz trzeci pieniądze zebrane w czasie tegorocznej XVIII Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeznaczone zostaną na pomoc dzieciom z chorobami onkologicznymi.
- Pierwsza akcja WOŚP na ten cel odbyła się w 1996 roku. Ubiegłoroczna zakończyła się sukcesem, ale okazało się, ze potrzeby ośrodków onkologicznych są tak duże, że pomoc trzeba kontynuować. Dlatego Fundacja WOŚP zdecydowała, że i w tym roku zbierać będzie pieniądze na dziecięcą onkologię, aby na pewien czas placówki wyposażyć. Bo aparatura się zużywa mniej więcej przez okres 8 – 10 lat, przestaje być aktualna i należy ją wymieniać. Potrzebny jest sprzęt, który usprawni diagnostykę, żeby pacjenci zgłaszający się nie tylko do naszej Kliniki, ale w całej Polsce, trafiali nie w trzecim i czwartym stopniu zaawansowania choroby nowotworowej, ale w pierwszym i drugim. Chcemy zwiększyć zarówno diagnostykę obrazową jak i laboratoryjną.
- Co udało się kupić za pieniądze  z ubiegłorocznej akcji WOŚP?
- Rozbudowano diagnostykę ultrasonograficzną. Ze zbiórki zeszłorocznej trzy szpitale – w Starogardzie Gdańskim, Tczewie i Wejherowie otrzymają aparatury ultrasonograficzne. Aparat ultrasonograficzny otrzyma również nasza klinika, która zamierza rozbudować i stworzyć Wojewódzki Ośrodek Konsultacji Ultrasonograficznej. Idea jest taka, że jeżeli lekarz w terenie podejrzewa – w oparciu o badania obrazowe, przede wszystkim o ultrasonograficzne, że węzły chłonne, czy narządy jamy brzusznej budzą niepokój, pacjent zostanie skierowany do tej poradni konsultacyjnej.
- Ma to skrócić czas oczekiwania na diagnozę.
- Chodzi o to żeby bardzo szybko rozpoznanie zostało stawiane. Żeby chory trafiał gdzie trzeba – do Kliniki. Natomiast jeżeli podejrzenie byłoby niesłuszne żebyśmy z przyjemnością  rodzicom mogli powiedzieć: „U państwa dziecka nie rozpoznajemy choroby nowotworowej.” Bo trzeba mieć świadomość, że podejrzenie choroby nowotworowej jest ciężkim przeżyciem rodziców, a jeżeli dziecko jest starsze także dla samego pacjenta.
- Jaką aparaturę Klinika powinna jak najszybciej mieć?
- Staramy się o: tomokomputer, jeszcze jeden aparat USG oraz cytometr przepływowy ośmiokolorowy do współczesnej diagnostyki schorzeń onkohematologicznych. Ta aparatura ma na celu poprawę i usprawnienie diagnostyki. A zatem – szybsze leczenie, sprawniejsze stwarza większą szansę trwałego wyleczenia.
- Czy pacjenci doceniają akcje charytatywne?
-  Tak. Pacjenci oczekują wsparcia. Od momentu rozpoznania choroby średni czas leczenia chorego wynosi 22 – 23 miesiące. Czyli takie dziecko jest wyrwane nagle z normalnego życia, środowiska i jest skazane, z małymi przerwami, na przewlekły pobyt w szpitalu. Pacjenci mają poczucie niezasłużonej krzywdy, która ich spotkała, co jest normalne i ludzkie.  Więc jeżeli chorzy widzą akcję, która powoduje poprawę, mają świadomość, że inni myślą o nich to – poza korzyścią w sensie zakupu nowej aparatury, ogromne znaczenie mają uczucia. Pacjent czuje, że nie jest sam, że otoczenie stara się mu pomóc. Z punktu widzenia psychicznego ta akcja także ma więc ogromna rolę. Wiem, że przebieg finału WOŚP dzieci w telewizji śledzą i cieszą się, że dla nich się kupi to, czy tamto.
Katarzyna Korczak

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież