Umowa o przyłączenie nowej elektrowni

Drukuj

altKolejny duży krok w realizacji budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce. Spółki ENERGA Elektrownie Ostrołęka i PSE Operator podpisały umowę o przyłączenie do krajowej sieci przesyłowej nowego bloku o mocy 1000 Mwe. To jednocześnie początek wspólnych działań, mających na celu zapewnienie wyprowadzenia mocy z powstających elektrowni. 


Jest to jedna z pierwszych umów o przyłączenie nowych mocy wytwórczych, których uruchomienie planowane jest w polskiej energetyce po 2015 roku.


W umowie ustalone zostały warunki i zasady przyłączenia nowej jednostki wytwórczej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Dla wyprowadzenia mocy z nowego bloku o mocy 1000 MWe konieczna jest rozbudowa sieci przesyłowej na napięciu 400kV na tym obszarze KSE. W tym celu PSE Operator zmodernizuje urządzenia stacji elektroenergetycznej Ostrołęka docelowo do napięcia 110/400 kV oraz przebuduje linie energetyczne z Ostrołęki w kierunku Ełku, Olsztyna i Stanisławowa z ich przystosowaniem do napięcia 400 kV.


Spółka PSE Operator przystąpiła już do pierwszej fazy rozbudowy sieci w północno-wschodniej Polsce poprzez rozpoczęcie budowy nowej linii 400 kV Ostrołęka - Narew. Następnie rozpoczną się prace modernizacyjne Stacji Elektroenergetycznej Ostrołęka. W dalszej kolejności będzie modernizowana linia Ostrołęka - Olsztyn, która warunkuje wyprowadzenie pełnej mocy z nowego bloku. Prace umożliwiające podłączenie Elektrowni Ostrołęka C do sieci PSE Operator powinny być zakończone w roku 2016.


Powyższe inwestycje są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, a zwłaszcza jego północno-wschodniej części. Stanowią też bardzo poważny impuls gospodarczy dla rozwoju tego regionu. Dlatego inwestorzy liczą na wsparcie ich działań ze strony lokalnej społeczności i samorządów.


Budowa nowego bloku o mocy 1000 MWe w elektrowni w Ostrołęce jest jednym z celów strategii rozwoju Grupy ENERGA na lata 2009-2015. W ciągu roku od jej ogłoszenia ENERGA zainicjowała kilkanaście nowych inwestycji w budowę źródeł wytwarzania, zarówno konwencjonalnych, jak i odnawialnych oraz niskoemisyjnych o łącznej mocy ponad 2200 MW. Wartość rozpoczętych projektów obliczona jest na ok. 15 mld zł, z czego ok. 6 mld zł pochłonie inwestycja w Ostrołęce. 


Blok w Elektrowni Ostrołęka C na węgiel kamienny (2,4 tys. ton/rok) i biomasę (200 tys. ton/rok) o sprawności powyżej 45 proc. produkować będzie blisko 7,5 tys. GWh rocznie. Dla inwestycji tej pozyskano już większość gruntów, zgód środowiskowych czy uchwały samorządów o przystąpieniu do zmian w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego. Oddanie nowej elektrowni do użytku planowane jest na 2017 r.

Newer news items:
Older news items: