Nowy, czy używany?

Drukuj

altTo najczęstsze pytanie jakie zadają sobie kupujący samochód. Odpowiedzią jest najczęściej grubość portfela klienta. Mając niewielki zasób gotówki jesteśmy niejako skazani na używany samochód. Przy odłożonej większej sumie pieniędzy pojawia się jednak dylemat. Czy kupić nowy samochód niższej klasy, czy auto używane z wyższej półki cenowej?


Dylemat jest duży, ponieważ zarówno nowy, jak i używany samochód ma swoje mocne i słabe strony. Zarówno nowe, jak i używane samochody mają swoich zagorzałych entuzjastów i często nic nie jest ich w stanie przekonać do argumentacji drugiej strony. Decydując się jednak na zakup auta, nie powinniśmy kierować się żadnymi dogmatami, ale na chłodno przekalkulować zalety i wady samochodów nowych i używanych.


Zalety nowego auta
Samochód prosto z fabryki, pachnący jeszcze świeżością, nie używany przez nikogo, to najczęstsze epitety jakimi entuzjaści określają nowe auta. Taki samochód ma niewątpliwe zalety. Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje jesteśmy jego pierwszymi użytkownikami. Nie musimy martwić się o ukryte przez poprzednich właścicieli usterki techniczne, nadmiernie zużyte elementy wyposażenia, czy nie daj boże, utajone przez sprzedawcę pochodzenie powypadkowe auta. Ważnym atutem nowego samochodu jest jego kilkuletnia gwarancja. Kupując auto nie musimy obawiać się kosztownych napraw, gdyż te pokryje nam autoryzowany dealer. Oprócz tego, że dzisiejsze auta mają sięgającą od 2 do nawet 7 lat gwarancję, większość dealerów za dodatkową opłatę oferuje możliwość dodatkowego jej przedłużenia. Najważniejszą zaletą nowego samochodu jest jednak właśnie jego wiek. Nowe auto, nawet niższej klasy oferuje aktualne rozwiązania techniczne w kwestii bezpieczeństwa, spalania, czy osiągów, którymi często nie mogą się popisać starsze modele.


Wady nowego auta

Nowy samochód ma również kilka wad. Najważniejszą jest jego cena. Nowe auto, nawet w opisywanych przez nas promocjach na ubiegłoroczne roczniki produkcyjne, to ciągle dla przeciętnego Polaka bardzo duży wydatek. Mając ograniczony budżet możemy sobie często pozwolić na auto niższej klasy, często nie spełniające naszych wszystkich wymagań. Zniechęcająca jest również bardzo szybka utrata wartości w pierwszych trzech latach użytkowania auta, sięgająca w niektórych przypadkach ponad 50% pierwotnej wartości  samochodu. Kupując nowe auto musimy się również  liczyć z wysokimi kosztami ubezpieczenia oraz drogimi wizytami gwarancyjnymi  w autoryzowanych punktach serwisowych (wymaganymi co 20, 30 tys. przejechanych kilometrów).


Zalety używanego auta
Kupując używany samochód mamy zwykle dużo większą możliwość wyboru niż w przypadku nowego auta. Mając ograniczone środki finansowe możemy wybierać z bogatszej oferty samochodów, z większym silnikiem i lepszym wyposażeniem niż by to było możliwe w przypadku auta nowego. Samochód używany nie jest również tak mocno narażony na gwałtowny spadek wartości. Zwykle tańsze jest ubezpieczenie, a także opłaty za serwis i poszczególne części mechaniczne. Pewnym atutem przy kupnie starszego auta jest również mniejsza szansa na jego utratę na rzecz złodziei samochodów.

Wady używanego auta
Kupno samochodu używanego wiąże się niewątpliwie z dużym ryzykiem. Kupując taki pojazd nigdy nie możemy być do końca pewni jego przeszłości. Przeciętny klient jest tutaj na straconej pozycji. Chcący go oszukać nieuczciwy sprzedawca, może łatwo zamaskować wady techniczne oraz powypadkowe pochodzenie auta.  Dużą wadą używanego samochodu jest to, że nawet najlepszej klasy używane auto, będzie się cechowało w zależności od wieku, odpowiednim poziomem zużycia poszczególnych elementów. Kupując taki samochód musimy się liczyć z koniecznością wymiany niektórych podzespołów, które mogą pochłonąć nie tylko dużą ilość środków, ale i jakże cenny dzisiaj czas. Problemem szczególnie w przypadku rzadszych, lub sprowadzonych z USA samochodów, może być również dostępność i cena niektórych części.


Dobre auto używane
Jak nie dać się oszukać nieuczciwym sprzedawcom? Jak sprawdzić, czy oferowane auto faktycznie nie ma wypadkowej przeszłości?
- Podstawową sprawą jest sprawdzenie lakierowania. Czy struktura lakieru jest równo położona. Drugą sprawą na którą powinniśmy zwrócić uwagę to przebieg. Widać go po stanie kierownicy i pedale hamulca. Jeżeli te elementy są mocno wytarte to samochód ma na pewno powyżej  200 tys. przejechanych kilometrów. Jeśli siedzenie jest mocno wytarte to auto może mieć nawet powyżej 250 tys. co widzę także po swoim samochodzie. Warto zwrócić również uwagę na szyby, czy wszystkie mają ten sam rok produkcji. Niestety takie powierzchowne badania, mogą nie wystarczyć. Aby mieć pewność trzeba się udać do warsztatu, gdzie specjaliści sprawdzą przede wszystkim grubość pokrywy lakierniczej, a także stan techniczny auta – uważa Andrzej Jacuk z warsztatu blacharsko-lakierniczego Auto-Perfect w Łęgowie.


Jeżeli decydujemy się na używane auto warto rozważyć zakup takiego auta u dealera. Część autoryzowanych salonów decyduje się na taką działalność. Czy rzeczywiście warto kupić taki samochód?


- Autoryzowany dealer daje pełną rękojmię i pewność transakcji. Tutaj bardzo ważna jest historia samochodu oraz pewne źródło. Dla przykładu samochody używane BMW dostępne u nas pochodzą z centrali z Niemiec, mają więc pewne pochodzenie i stan techniczny. Te samochody posiadają również gwarancję producenta. Takie auta obejmuje również podobne finansowanie jak w wypadku samochodów nowych – dodaje Maciej Łopatyński, dyrektor BMW Zdunek

Jaki samochód wybrać?
Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Nowe auto to z jednej strony świeżość, dostępność gwarancji oraz pewność pochodzenia, z drugiej to wysoka cena, drogie ubezpieczenie i opłaty serwisowe. Taki samochód powinny wybrać osoby, dla których ważne jest pewne pochodzenie auta, zależy im na sprawnym i szybkim serwisie gwarancyjnym, nie chcą spędzać czasu na pracochłonnych naprawach, a także dysponują odpowiednim zapasem gotówki. 


Zakup używanego auta, jest trudniejszy. Wymaga większego obeznania w rynku samochodowym, sprecyzowania swoich wymagań, a także umiejętności wyszukiwania samochodów w dobrym stanie technicznym wśród olbrzymiej ilości złomu. Przy zakupie takiego auta warto zwrócić uwagę na oferty dealerów. Mamy tutaj pewne źródło pochodzenia, możliwość atrakcyjnego finansowania, a w niektórych przypadkach także gwarancję.


- Kupując samochód używany od dealera mamy gwarancję, że  pochodzi on z pewnego źródła. My jesteśmy tak pewni sprzedawanych przez nas używanych samochodów, że dajemy na nie 3, 6, a nawet 24 miesiące gwarancji, w zależności od wieku oraz rodzaju kupowanego auta. Klient ma pewność, że zakupiony samochód jest pełnowartościowy – uważa Józef Haller, właściciel Serwisu Haller.


Decydując się na zakup czy to nowego, czy używanego auta, pamiętajmy o plusach i minusach jakie wiążą się z ich zakupem. Pamiętajmy też , aby decyzję kupna auta podejmować na chłodno oraz co najważniejsze, przy wyborze samochodu kierować się nie tylko ceną, marką i wiekiem pojazdu, ale przede wszystkim jego późniejszym zastosowaniem.
Tomasz Wrzask



Newer news items:
Older news items: