Jak dobrze ubezpieczyć mieszkanie?

Drukuj

altPoszukując ubezpieczenia, najczęściej sugerujemy się wysokością składki. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż tak jak przy wyborze innych usług lub towarów niska cena często oznacza gorszą jakość.

Przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na zakres oferowanej ochrony. Wiele z dostępnych na rynku polis zabezpiecza nas tylko od niektórych zdarzeń losowych, takich jak np. włamanie lub kradzież. A powinniśmy wiedzieć, że istnieją ubezpieczenia, które swoim zakresem obejmują również: powódź, zalanie, huragan, działanie ognia, akty wandalizmu i wiele innych przykrych w skutkach zdarzeń. Poza tym warto wspomnieć, że dobre polisy powinny umożliwiać także pokrycie kosztów, które mogą być związane z przeprowadzaniem akcji ratowniczej lub sprzątaniem nieruchomości po szkodzie. 


PORÓWNAĆ OFERTY I CZYTAĆ
Nie spieszmy się przy wyborze polisy. Zanim podejmiemy decyzję, zorientujmy się, co oferują różne firmy ubezpieczeniowe i wybierzmy tę propozycję, która będzie spełniała nasze oczekiwania.


Jeśli już dokonamy wyboru – czytajmy to, co zamierzamy podpisać. W przypadku polisy ubezpieczeniowej, należy zwrócić baczną uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia (tzw. OWU) i dokładnie się z nimi zapoznać. W dokumencie tym znajdziemy wspomniany już zakres ubezpieczenia oraz prawa i obowiązku wynikające z podpisania umowy.


NA PARTERZE CZY NA PIĘTRZE

Wybierając polisę, należy również uwzględnić lokalizację mieszkania lub domu. Jeśli mieszkamy na parterze, dobrze rozważyć zakup ubezpieczenia mieszkania od skutków powodzi. Jednak takie ubezpieczenie będzie nieuzasadnione, jeśli mieszkamy na wyższym piętrze. Z kolei jeśli posiadamy dom na terenie zadrzewionym, zastanówmy się, czy nie powinniśmy ubezpieczyć go od upadku drzewa. Pomyślmy także o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC w życiu prywatnym), które często jest dołączone do ubezpieczeń majątkowych. Dzięki niemu np. ewentualne zalanie sąsiada nie narazi nas na straty finansowe.


JAKA OCHRONA?

Sprawdźmy też, jakie są wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa. Mowa w nich o sytuacjach, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Dotyczy to w głównej mierze szkód powstałych na skutek naszego zaniedbania lub niedopatrzenia, a także aktów terroru czy wojny.


Po zawarciu umowy ubezpieczeniowej jesteśmy zobowiązani do stosowania się do wymagań zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Przede wszystkim należy w terminie opłacać składki. Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować wygaśniecie umowy. Pamiętajmy też, że mamy prawo odstąpić od umowy ubezpieczeniowej w ciągu oznaczonego terminu.

5 kroków do wyboru dobrej polisy mieszkaniowej

1. Zwróć uwagę, czy wybrane towarzystwo ubezpieczeń oferuje tzw. ubezpieczenia pakietowe.

Jest to zwykle najtańsza opcja obejmująca ochronę wielu ryzyk w ramach jednego produktu ubezpieczeniowego. Często gwarantuje ona również ochronę ryzyk komunikacyjnych, ochronę prawną, OC w życiu prywatnym czy od następstw nieszczęśliwych wypadków.

2. Zawsze pytaj o szczegóły.

W ramach niektórych pakietów ochroną można objąć rzeczy znajdujące się w piwnicach, pralniach, garażach czy też na strychach, jednak na zmodyfikowanych zasadach, wynikających z trudności w odpowiednim zabezpieczeniu znajdującego się tam mienia. Wystarczy o to zapytać agenta ubezpieczeniowego.

3. Zabezpiecz mieszkanie na własną rękę.

Zakłady ubezpieczeń wymagają, w ramach standardowych warunków, aby mieszkanie lub dom zaopatrzyć w co najmniej dwa zamki wielozapadkowe. Agent ubezpieczeniowy zwróci też uwagę na odpowiednie zabezpieczenia drzwi balkonowych, otworów dachowych (zabezpieczenie w taki sposób, aby uniemożliwić ich otwarcie bez użycia siły).


Jeśli mieszkanie znajduje się na parterze lub ostatnim piętrze, zapytaj, czy zakład ubezpieczeń nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń w postaci innych urządzeń antywłamaniowych.

4. I zabezpieczenie dodatkowe, które pomoże każdemu ubezpieczeniu – nasza przezorność.

Pilnuj kluczy do mieszkania. Nie przekazuj ich, nie udostępniaj, nie pozostawiaj przypadkowym osobom.

5. Pytaj o zniżki.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje bowiem różnego rodzaju zniżki, z których możemy skorzystać. Niektóre firmy dadzą je za mieszkanie na osiedlu chronionym, wykupienie pakietu ubezpieczeniowego czy kontynuację umowy.


Related news items:
Newer news items:
Older news items: