Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Z dziejów pewnej wojenki

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 02 kwietnia 2010 15:41

altTam tamy globalnej wioski


Historyjka jest przepyszna, więc zasługuje na pamiętanie. Opowiada ją Andrzej Walicki w „Przeglądzie” (nr 13). Otóż w 1998 roku „Znak”, którym wówczas kierował Jarosław Gowin zorganizował dyskusję o moralności w polityce. W pewnym momencie Adam Michnik zapytał czemu w dyskusji nie biorą udziału przedstawiciele SLD np. prof. Reykowski lub Cimoszewicz. „Uczestnictwo postkomunistów w tej dyskusji – odrzekł pan Gowin – uważałbym za naruszenie pewnego tabu, za symboliczne zamazanie granic dobra i zła, prawdy i fałszu... Ja po prostu konstatuję fakt, że podejmując takie a nie inne wybory moralne w czasach komunizmu ludzie ówczesnego obozu władzy obiektywnie postawili się poza wspólnotą moralną”.
   

Ostatnie zdanie ma dwie zbitki z różnych epok. Wspólnota moralno-polityczna narodu została wymyślona za Gierka, naród był jednością, poza którą byli tylko jawni i skryci wrogowie. Opozycja obiektywny – subiektywny jest wcześniejsza, z czasów późnego stalinizmu. Ot np. poeta Julian Przyboś subiektywnie był postępowy, obiektywnie jednak, jako że poetyka jego wierszy była nierealistyczna, był wstecznikiem i sługusem burżuazji. Obie wszakże posługiwały się prostą dychotomią – po jednej stronie dobro, po drugiej zło, po jednej stronie my szlachetni, po drugiej oni – źli.
   

Bo przecież nie o to idzie, że red. Gowin miał prawo zaprosić do dyskusji w swym piśmie kogo chciał. Rzecz w tym, że uznał iż jest pewna grupa ludzi ma mniej praw niż reszta, i – z definicji – znajduje się poza wspólnotą. Ot coś takiego jak radzieccy liszeńcy.
   

Liszeńcom, czyli dawnym przedstawicielom klas posiadających, różne obywatelskie prawa nie przysługiwały, pozbawieni byli np. praw wyborczych. Reformatorom z 1989 roku aż tak radykalne rozwiązania się nie śniły. Ale całkiem poważnie dyskutowano czy biernych praw wyborczych nie odebrać np. funkcjonariuszom PZPR, partii sojuszniczych i organizacji młodzieżowych, nie mówiąc o funkcjonariuszach  resortów siłowych. Skończyło się na ustawie lustracyjnej, a ściślej rzecz biorąc na obowiązku zadeklarowania przez kandydatów na funkcje społeczne czy byli współpracownikami policji politycznej i wywiadu. Karane było kłamstwo, nie sam fakt. Ci którzy ujawnili współpracę, bywało, zostawali posłami.
   

Niby nic, ale przecież coś mówi o rzeczywistych, a nie deklarowanych nastrojach społecznych.    
   

Pan Gowin postkomunistów wieszać nie nakazywał. Choć właściwie nie było by to rozwiązanie złe, uzasadniał poeta Jarosław Marek Rymkiewicz: trochę wywiesić a będzie i spokój, i oczyszczenie. Kategorii liszeńców nie udało się tworzyć. Niedługo zresztą ci, którzy się do tej kategorii kwalifikowali, zdobyli władzę. Potem ją utracili, ale wciąż są partią parlamentarną. IV RP nie udało się zbudować. Ideologowie z IPN walczą raczej z tymi, z którymi walczono i w PRL. „Wspólnota moralna”, o której mówił Gowin okazała się mało wspólna. Cóż łączy Wałęsę z Wyszkowskim czy Gwiazdą, nie mówiąc o Kaczyńskich? A i samemu Gowinowi raczej trudno dogadać się z Palikotem.
   

Może to i smutne, ale nijakiej „wspólnoty moralnej” nie ma, nie ma jednej historycznej pamięci, i jednego światopoglądu.
   

Poseł Gowin jest głęboko etyczny, szlachetny i zapatrzony w wartości. Na szczęście jest tylko posłem. Wolę nie myśleć o tym, co by zrobił, gdyby miał władzę prawdziwą.
   

Feliks Dzierżyński, potwierdza to wiele świadectw, był człowiekiem szlachetnym, wrażliwym i  czułym. Że także pielęgnującym wartości, które wyznawał, nie trzeba dodawać.
A.K.Waśkiewicz
    

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież