Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wizerunek polityka USA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 06 listopada 2013 16:08

altPonieważ w przyszłym roku czekają nas dwie kampanie wyborcze: do Parlamentu Europejskiego i do władz samorządowych, a harce przedwyborcze już się rozpoczęły zapoznajmy się, jak o swój wizerunek dbają politycy amerykańscy. Posłużę się zachowaniami członków Kongresu.
   

Kadencja członka Kongresu (a jest ich 435) jest wyjątkowo krótka, trwa zaledwie dwa lata. Twórcy konstytucji amerykańskiej świadomie wybrali tak krótką kadencję, aby zmusić kongresmanów do utrzymania stałych i bliskich więzi z wyborcami. W związku z tym, taki kongresman następnego dnia po zwycięskich wyborach już dba o to, aby zapewnić sobie zwycięstwo na następną kadencję.
   

Nic tak nie zapewnia sukcesu w reelekcji jak bliskie, bezpośrednie więzi z wyborcami i udowodnienie im, że dba on o interesy okręgu, który reprezentuje. W związku z tym, stara się zasiadać w komisjach Izby Reprezentantów lub Senatu, w których może coś zyskać dla swojego okręgu. Jeżeli jest to np. okręg rolniczy, to będzie zabiegał o miejsce w Komisji Rolnictwa. Jeżeli w jego okręgu są zakłady przemysłu zbrojeniowego, będzie starał się zasiadać w Komisji Obrony lub komisji rozdzielającej środki budżetowe. Za pośrednictwem swojego biura w okręgu, kongresman szczegółowo informuje wyborców o swojej działalności w Kongresie. Rozsyła teksty swych projektów ustaw, poprawek, jakie zgłasza do ustaw, teksty swych wystąpień na posiedzeniach plenarnych oraz w komisjach. W diariuszu „Congressional Record” zamieszcza informacje o ważniejszych wydarzeniach w jego okręgu, teksty rezolucji podjętych przez różne organizacje na terenie okręgu. Nie zapomina o ważniejszych rocznicach i przesyła z Waszyngtonu na firmowych, kongresowych listownikach gratulacje.  W swoim biurze na Kapitolu w Waszyngtonie przyjmuje wyborców ze swojego okręgu, którzy odwiedzają stolicę.
   

Najważniejsze są częste, regularne wizyty w okręgu. Kongresman nie może stworzyć wrażenia, że całkowicie pochłonęła go praca w Waszyngtonie. W związku z tym każde przerwy w obradach Kongresu wykorzystuje na pobyt w terenie. Już w piątek, po zakończeniu posiedzenia wsiada do samolotu i spędza weekend w swoim okręgu. Wraca do Waszyngtonu w poniedziałek.
   

Ale pobyt w domu nie jest wypoczynkowy. Spotyka się z różnymi organizacjami, uczestniczy w różnych lokalnych imprezach, festiwalach, imprezach sportowych, jest dostępny dla lokalnych mediów i stara się osobiście uścisnąć jak najwięcej rąk, ucałować niemowląt. Ważne miejsce w bezpośrednich spotkaniach odgrywają kontakty z miejscowym biznesem. Wszak to są sponsorzy następnej kampanii wyborczej.
   

Ważna rolę w utrzymaniu stałych więzi między kongresmanem a wyborcami odgrywają terenowe biura poselskie. Pracują w nich nie urzędnicy, ale etatowi działacze oraz wolontariusze, którzy poprzez swoją działalność zapewniają stałą obecność kongresmana w okręgu w czasie, gdy on przebywa na sesji Izby Reprezentantów w Waszyngtonie.
   

Krótka kadencja Izby Reprezentantów i owe ścisłe więzi z wyborcami mają pewną konsekwencję. Kongresmani niechętnie jeżdżą w delegacjach zagranicę. Wyjazdy zagraniczne nie są dobrze widziane przez wyborców. Pamiętam, kiedy przez kilkanaście lat zasiadałem w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO, na posiedzenia przyjeżdżała nieliczna delegacja amerykańska złożona głównie z senatorów. Kadencja senatora trwa 6 lat i może sobie on pozwolić na przerwy w kontaktach z wyborcami. Członek Izby Reprezentantów przy dwuletniej kadencji boi się ryzykować wyjazd zagraniczny kosztem jego obecności w okręgu. Nic więc dziwnego, że wielu kongresmanów nie wyrobiło sobie paszportów na wyjazdy zagraniczne.
   

Duży wpływ na utrzymanie pozytywnego wizerunku członka Kongresu, ma sposób bycia i postawa polityczna. Powinien on być wyrazisty politycznie, ale nie powinien traktować oponentów jak wroga. Skrajne partyjniactwo nie jest dobrze widziane w elektoracie. Oponenta nie powinno się obrażać. Najlepiej dowcipnie z nim polemizować, a nawet ośmieszać. Poczucie humoru jest ważną zaletą polityka amerykańskiego. Kongresman stara się prezentować, jako dobry mąż, ojciec i stara się eksponować swoją rodzinę. Dobrze widziana jest przynależność do jakiegoś kościoła, ale nie jest wskazane obnoszenie się ze swoją religijnością.
   

Jeżeli oprócz powyższych cech kongresman zapewni sobie odpowiedni fundusz wyborczy, to z dużym prawdopodobieństwem jego następna kampania wyborcza będzie zwycięska. Pieniądz odgrywa bowiem ważną rolę w procesie wyborczym w USA, rolę zarówno pozytywną jak i negatywną.

Longin Pastusiak
 Autor jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, byłym marszałkiem Senatu (2001-2005).


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież