Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stosunki transatlantyckie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 15 maja 2013 19:26

altStosunki transatlantyckie odnoszą się do historycznych, politycznych, gospodarczych, militarnych, kulturalnych i społecznych stosunków między krajami leżącymi po obu stronach Oceanu Atlantyckiego. Historycznie rzecz biorąc pojęcie to uległo ewolucji.


Stosunki transatlantyckie zapoczątkowane zostały współpracą aliancko-amerykańsko-brytyjską w okresie II wojny  światowej, następnie rozszerzone zostały na współpracę USA z Europą Zachodnią w okresie zimnej wojny. Symbolem tej współpracy były między innymi plan Marshalla (1948) i Sojusz Północnoatlantycki (1949).


Stosunki euroatlantyckie w okresie po II wojnie światowej były w znacznym stopniu uwarunkowane sytuacją w świecie w danym okresie oraz celami strategicznymi polityki zagranicznej USA. Każdy z powojennych rządów amerykańskich głosił pogląd, że stosunki Stanów Zjednoczonych z sojusznikami europejskimi mają kluczowe znaczenie nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale również dla Europy oraz dla całego świata zachodniego. Waszyngton przekonywał, że od stosunków USA – Europa Zachodnia zależy nie tylko bezpieczeństwo, ale także prosperity świata zachodniego. W warunkach narastającego konfliktu ideologicznego, politycznego, nasilającej się rywalizacji militarnej między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim coraz bardziej wykrystalizował się model świata bipolarnego. O sile każdego z polityczno-ideologiczno-militarnych biegunów  decydowała ich siła i zwartość.


W miarę jak odbudowywała się gospodarka zachodnioeuropejska w EWG utrwalało się przekonanie, że intrygująca się  Europa Zachodnia musi budować siłę gospodarczą wobec Stanów Zjednoczonych, jak i wobec bloku radzieckiego. Utworzenie EWG przyspieszyło proces uzależnienia Europy Zachodniej od USA oraz zaostrzyło konkurencję na rynkach światowych. Wraz z tymi procesami stopniowo zmieniał się stosunek Waszyngtonu do integracji europejskiej.


Faktem jest również, że im głośniej dany rząd amerykański zapewniał  swoich sojuszników o poparciu i im więcej czynił gestów w tej sprawie, tym więcej pojawiło się podejrzeń, iż rzeczywisty stan tych stosunków nie jest dobry. W okresie prezydentury Kennedy’ego proklamowano z wielką fanfaronadą ideę, że sojusz atlantycki opiera się na dwóch równorzędnych filarach, na Ameryce Północnej i  Europie Zachodniej. W praktyce jednak Waszyngton nie traktował Europy Zachodniej jako równorzędnego partnera, chociaż rok 1973 administracja Nixona proklamowała jako „Rok Europy”. Henry Kissinger przy tej okazji ogłosił tzw. nową Kartę Atlantycką, proklamując nowe stosunki w ramach wspólnoty atlantyckiej. Nie załagodziła ona jednak sprzeczności w stosunkach europejsko-amerykańskich.


Tak więc, rozwój wydarzeń potoczył się niezupełnie tak, jak oczekiwał Waszyngton. Kraje Wspólnego Rynku rozwinęły się stosunkowo szybko i obwarowały się taryfami godzącymi również w eksport amerykański.


Dziś popularny jest pogląd, że Stany Zjednoczone i Europa oddalają się od siebie. O ile w okresie zimnej wojny, poczucie zagrożenia było silnym spoiwem wspólnoty atlantyckiej, tak obecnie coraz wyraźniej dają znać o sobie, nie tylko różnice polityczne, sprzeczności gospodarcze, ale także odmienności kulturowo-cywilizacyjne.


Należy jednak z cała mocą podkreślić to wszystko co łączy dziś i co łączyć będzie w przyszłości Europejczyków i Amerykanów. Jest to przede wszystkim wspólnota wartości, szacunek dla demokracji, poszanowanie praw człowieka i współzależność interesów gospodarczych i bezpieczeństwa.
Istota tej współzależności polega m.in. na tym, że Europa nie jest w stanie skutecznie obronić się bez pomocy Stanów Zjednoczonych, a Stany Zjednoczone nie są w stanie rozwiązać wiele konfliktów we współczesnym świecie bez udziału Europy.


Oto kilka danych o współzależności interesów gospodarczych Europy i USA. W Europie, USA mają interesy bezpieczeństwa i konkretne wymierne interesy ekonomiczne. Stany Zjednoczone i Europa są dla siebie najważniejszymi partnerami gospodarczymi. Spośród 2,6 bln. dol. zagrnicznych inwestycji w USA  w 2011r.  1,8 bln. dol. przypada na inwestycje europejskie. Stany Zjednoczone natomiast, na ogólną wartość swoich prywatnych inwestycji w świecie - ok. 4,2 bln. dol., ulokowały w Europie 2,3 bln. dol. USA i UE są dla siebie najważniejszymi partnerami handlowymi. Codziennie, między UE i USA w obie strony łącznie przypływa ok. 2 mld. dol. produktów,  usług i inwestycji. Udział UE i USA w światowym handlu produktami wynosi 37%, a w światowym handlu usługami 45%.


Powiązania obu tych regionów Europy i USA, są głębsze i szersze aniżeli dwu jakichkolwiek innych regionów we współczesnym świecie.
W lutym br. UE i USA zapowiedziały, że w lipcu 2013 r. rozpoczną się rokowania zawarcia amerykańsko-unijnego porozumienia o wolnym handlu. Negocjacje zapewne będą trudne i długie. Jeżeli zakończą się powodzeniem, powstanie największa w świecie strefa wolnego handlu.

Prof. dr hab. Longin Pastusiak
Akademia Finansów i Biznesu Vistula


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież