Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 czerwca 2017 19:27

altSezon letni przed nami. Sopocka Marina znów zaczyna tętnić żeglarskim życiem, choć jest to raczej „pogoda dla bogatych”. Można się zastanawiać, czy ta wyjątkowo droga inwestycja przynosi dziś miastu jakiekolwiek wymierne  profity czy też raczej generuje dodatkowe koszty, ale chciałbym przypomnieć, iż jednym z głównych argumentów za jej powstaniem była chęć stworzenia nie tylko dodatkowej atrakcji turystycznej, ale i pewnego zabezpieczenia głównej konstrukcji mola przed sztormowymi atakami. Na ile skuteczna okaże się to bariera dla morskiego żywiołu, okaże się zapewne dopiero po kilku latach. Poczekamy, zobaczymy…


Byłem zwolennikiem powstania sopockiej mariny, choć w jednej, dość zasadniczej sprawie nie tylko ja zostałem w tej sprawie wprowadzony w błąd. Przed jej budową byliśmy bowiem wszyscy  zapewniani, że nie będzie ona miała żadnego negatywnego wpływu na linię brzegową i sopocką plażę, co ponoć potwierdzały ekspertyzy wybitnych (?) hydrotechników.  Glosy sceptyków i krytyków (np. prof. Jana Marcina Węsławskiego z sopockiego Instytutu Oceanologii  PAN czy prof. Macieja Wołowicza z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, były lekceważone i pomijane. W rezultacie  dziś mamy dość poważny problem z tzw. zjawiskiem „tomboli”, wypłycaniem się dna morskiego w okolicach mola i koniecznością jego pogłębiania, które trzeba będzie regularnie powtarzać, co z kolei obciąży ogromnymi kosztami miejski budżet. Może czas zatem na publiczną publikację opinii tych wybitnych specjalistów od obiektów hydrotechnicznych, którzy nie byli w stanie przewidzieć takich środowiskowych skutków powstania sopockiej mariny? Wszak opinie te były – jak rozumiem – podstawą do ostatecznej  decyzji budowy żeglarskiej przystani w takim, a nie innym kształcie. Powstały za publiczne pieniądze, sporządzili je – jak zapewniał kilka razy sopocki prezydent  przy różnych okazjach – wybitni fachowcy. Może pora, abyśmy ponieśli zatem jakiekolwiek konsekwencje swoich nietrafionych diagnoz i opinii? I może poznamy też w końcu ich nazwiska?


Jeśli np. architekt źle wyliczy obciążenia konstrukcyjne projektowanego przez siebie budynku, naraża się w konsekwencji na odpowiedzialność karną, jeśli zdarzy się jakakolwiek katastrofa budowlana. Czy wystawiający błędne diagnozy eksperci nie powinni odpowiadać również za popełnione błędy? Wszak grozi nam za chwilę przejście piechotą nie tyle do lata, co do samej mariny, co może skutkować dodatkowym zagrożeniem dla rozmaitych jednostek pływających w tej okolicy. Gołym okiem widać przecież, że morskie dno się w tym miejscu systematycznie wypłyca, a plaża z kolei wciąż się  powiększa, co nie pozostaje też zapewne bez wpływu na częstsze osadzanie się w tym rejonie zwałów gnijących glonów.  


W tym roku w sopockim budżecie zapisano po raz pierwszy niebagatelną kwotę 1.000.000,- zł na „odpiaszczanie dna morskiego w okolicy mola”. Okazało się jednak, że to kwota przeznaczona głównie na analizę i badania, dotyczące tego zagrożenia, a nie prace, bezpośrednio związane z pogłębianiem dna morskiego. Czy dowiemy się zatem, jakie będą realne koszty doprowadzenia tego fragmentu plaży i dna morskiego do stanu pierwotnego? I czy w ogóle jest  to jeszcze możliwe? Może zapytajmy też w końcu innych ekspertów o możliwe scenariusze dalszych zagrożeń w tym miejscu?


Wojciech Fułek


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież