Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sopockie co nieco: … o uzdrowisku

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 lutego 2017 14:08

altTematyką uzdrowiskową zajmuję się już ponad dwie dekady, aktywnie działając m.in. w organizacjach polskich i międzynarodowych. Sopot odzyskał status uzdrowiska w roku 1997. Chwała Janowi Kozłowskiemu, ówczesnemu prezydentowi za decyzję sprawczą i podjęcie działań, które do tego doprowadziły. Trzy lata później broniłem na swoich studiach podyplomowych pracę pt. „Sopot jako miejscowość uzdrowiskowa a strategia rozwoju”, którą przekazałem ówczesnemu (i wciąż aktualnemu) prezydentowi i opublikowałem później w „Roczniku Sopockim”. Już wtedy pisałem o „czynnikach negatywnych, stwarzających pewne utrudnienia, a nawet zagrożenia dla funkcji uzdrowiskowych”, wśród których wymieniałem m.in. „groźbę zanieczyszczenia powietrza w strefie A-1” (to teren ścisłej, bezwzględnej ochrony uzdrowiskowej), „utrudnienia komunikacyjne”, „zbyt małą ilość miejsc zabiegowych i sanatoryjnych” oraz wysoki poziom hałasu, przekraczający dopuszczalne normy. Zadanie dla domyślnych: czy cokolwiek zmieniło się w tej materii przez te 17 lat, w których miastem uzdrowiskowym zarządza ciągle ten sam człowiek?


W roku 1999 dr Tomasz Michalski stworzył na miejskie zlecenie „Koncepcję rozwoju uzdrowiska Sopot”, którą opiniował wybitny znawca tematyki uzdrowiskowej, prof. Andrzej Madeyski. Obaj panowie zwracali już wtedy na konieczność nowych rozwiązań komunikacyjnych, ograniczających ruch samochodowy w strefie ochrony A-1 (m.in. przy ul. Bitwy Pod Płowcami”. Od tego czasu sytuacja w tym rejonie nie tylko nie uległa poprawie, ale wręcz znacznie się pogorszyła. A oddanie do użytku ogromnego nowego kompleksu hotelowego, który znajduje się w tej chwili w trakcie budowy przy ul. Bitwy Pod Płowcami, tę sytuację tylko dramatycznie utrudni.


Panowie wskazywali też wtedy na konieczność dalszej rozbudowy infrastruktury uzdrowiskowej, zwłaszcza związanej z terenami wokół ujęcia wody solankowej, w celach  powstania „nowych obiektów leczniczych i zabiegowych”. Na tym terenie miały też powstać tężnie, które – jak w wielu innych polskich uzdrowiskach (Ciechocinek, Konstancin Jeziorna, Inowrocław, Rabka Zdrój) mogłyby stanowić jedną z dodatkowych atrakcji uzdrowiska, spełniając również ważną rolę leczniczą i rehabilitacyjną. Byłem zawsze gorącym zwolennikiem tego kierunku, zwłaszcza, że na budowę tężni – podobnie, jak np. w Rabce, można było na pewno uzyskać zewnętrzne dofinansowanie. Ujęcie solanki bezpośrednio sąsiaduje dziś za to z dzikim parkingiem, a miasto  jakoś  zupełnie nie poczuwa się do odpowiedzialności w tym zakresie, informując mnie – w odpowiedzi na kolejne interpelacje w sprawie zagrożeń – że nie przewiduje tam zagospodarowania terenów zielonych. Nie podjęto również próby realizacji w tym miejscu choćby małych tężni. Szkoda, bo Sopot wciąż nie wykorzystuje nawet części ogromnego potencjału, jaki kryje się za leczniczymi, dobroczynnymi właściwościami solankowego źródła. Solankę wykorzystano, na szczęście, w basenie, umieszczonym w kompleksie klubu żeglarskiego, ale kto o tym wie?


Cieszę się, że status uzdrowiska skutecznie potrafił zablokować w Sopocie pomysły agresywnej zabudowy terenów nadmorskich, co jednak nie przeszkadza w gastronomicznej aneksji (na szczęście na nieco mniejszą skalę) kolejnych fragmentów sopockiej plaży przez kolejnych inwestorów. Moja wyobraźnia podsuwa mi bowiem liczne negatywne przykłady np. z Bułgarii, Turcji, Egiptu czy Majorki, gdzie terenami przyplażowymi całkowicie zawładnęły wielkogabarytowe, dominujące bryły wielkich hoteli i klockowate apartamentowce. Gdyby nie te uzdrowiskowe restrykcje…  


I jeszcze jeden aspekt uzdrowiskowy, chyba nie bez znaczenia przy sopockiej łatce „nocnej imprezowni”. Kuracjusze sanatoryjni to (nie tylko w Sopocie) goście z reguły niekonfliktowi, spokojni, odwiedzający nasze miasto przez cały rok i chętni do powrotów. A także płacący ze zrozumieniem tak zwaną opłatę uzdrowiskową, która znacznie powiększa miejskie dochody. Tylko kogo ja przekonuję do uzdrowiskowych zalet?
Wojciech Fułek


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież