Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Reklama
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sopockie co nieco: Nie tylko smog

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 stycznia 2017 15:12

altOstatnie alarmy smogowe w wielu miastach Polski i porównanie emisji szkodliwych pyłów w tych rejonach z niezłymi wynikami badania powietrza w Trójmieście powinny mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu niewątpliwie nieco uspokoić i ucieszyć, ale…


No, właśnie – w tym  gronie tylko Sopot ma status uzdrowiska i w związku z tym znacznie bardziej wyśrubowane normy środowiskowe tu obowiązują, ale o ewentualnych zagrożeniach (nie tyle nawet dla tego statusu, co dla naszego zdrowia) trzeba rozmawiać przecież znacznie wcześniej, a nie wtedy, kiedy mleko się już wyleje. Nie grozi nam, na szczęście, takie zagrożenie smogiem jak w Krakowie czy ostatnio w stolicy, ale też nie widać jakiejś specjalnej determinacji lokalnych władz, aby zmierzyć się realnie z tym problemem. Moi (nie tylko sopoccy) czytelnicy zapewne zgodzą się ze stwierdzeniem, że budzące czasami nostalgię (i przynajmniej moje – nomen omen – ciepłe wspomnienia z dzieciństwa) kaflowe piece, opalane węglem to relikt, który – jako szkodliwy dla środowiska – powinien definitywnie zniknąć, zwłaszcza na terenie uzdrowiska. Jeśli – póki co – nie jest to jeszcze możliwe, to miejskie służby powinny skutecznie i zdecydowanie egzekwować, aby nie palono w nich śmieciami. Nie słyszałem jednak o tym, żeby kogokolwiek w Sopocie przykładnie ukarano za spalanie  w swoim piecu np. plastikowych butelek czy jednorazowych pieluch. A na pewno jest to nie tylko szkodliwe dla jakości powietrza, ale wręcz stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia sąsiadów takiego „palacza”.


Owszem, istnieją programy dofinansowania np. instalacji solarów czy wymiany pieców na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, ale póki co nie są one jakoś specjalnie zachęcające (zwrot maksymalnie do 45% kosztów, co np. przy wyższych później rachunkach za gaz w żaden sposób nie amortyzuje znacznego wydatku) ani szeroko rozreklamowane. W tych kwestiach Sopot na pewno nie jest liderem, a wręcz odwrotnie – odstaje od wielu mniejszych  miejscowości uzdrowiskowych, w których gminne programy instalacji baterii solarnych i fotowoltaicznych na prywatnych domach stanowią wręcz priorytet. W innych – fotowoltaikę wykorzystuje się np. do oświetlenia parków i miejsc publicznych, a w jeszcze innych zastosowano ekologiczne metody podświetlenia ścieżek rowerowych.


W Sopocie na interpelacje np. w sprawie regularnego spalania świeżo ściętego, mokrego drewna w strefie uzdrowiskowej otrzymuję kuriozalne odpowiedzi, że nie jest to szkodliwe i nie stanowi problemu, podobnie jak wielki dziki parking samochodowy, graniczący w tej strefie bezpośrednio z ujęciem leczniczej solanki. Na alarmujące z kolei doniesienia w sprawie wycinki starych drzew, otrzymuję z kolei zapewnienia, że będą tzw. nasadzenia zamienne (np. drzew na… krzaki), co jest małym pocieszeniem, skoro  wszystkie niezależne dane wskazują, że aby drzewo spełniło zadanie „zielonych płuc” musi najpierw rosnąć 40 lat!


Nagminne przekraczenie dopuszczalnych norm hałasu w strefie uzdrowiskowej jest również bagatelizowane, zatem kto by tam się przejmował np. nowymi, przyjaznymi dla mieszkańców, kuracjuszy i środowiska technologiami nawierzchni drogowej, która redukuje hałas samochodowy (tak, tak, są już takie rozwiązania) czy wypróbowaniem specjalnej farby (o której dowiedziałem się skądinąd od… sopockiej firmy, która stosuje ją w praktyce), umożliwiającej redukcję zanieczyszczeń z powietrza – dzięki wykorzystaniu zjawiska tzw. fotokatalizy. Nie jestem w tej materii specjalistą, zatem może ktoś inny niech podpowie sopockiemu włodarzowi (wszak to inżynier), że istnieją już takie nowatorskie technologie i warto je wypróbować, aby Sopot był raczej liderem w dziedzinie kompleksowej ochrony środowiska, a nie kategorii miasta niebezpiecznego! Bo mnie raczej w tej materii nie posłucha. Jeśli jednak zmieni zdanie – służę swoimi uzdrowiskowymi doświadczeniami i dobrymi przykładami, bo sopockie uzdrowisko warte jest wszelkich zabiegów i współpracy – ponad wszelkimi podziałami.


Póki co, martwię się raczej planami dość intensywnej zabudowy niewielkich wolnych terenów, jakie w Sopocie jeszcze zostały i brakiem pomysłu na pełne wykorzystanie ogromnego potencjału uzdrowiskowego, jaki posiadamy. A także tym, że w dziedzinie ochrony środowiska tak naprawdę brakuje długofalowego, spójnego planu redukcji emisji CO² do atmosfery. To znaczy, formalnie niby jest, ale realnie… Obyśmy tylko nie obudzili się za późno, z ręką w wiadomym naczyniu.

Wojciech Fułek  


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież