Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sopockie co nieco: Duchy przeszłości

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
sobota, 15 lipca 2017 11:21

altSopot jest uwikłany w swoją historię i tradycję kurortu. Ta sława Perły Bałtyku i Monte Carlo Północy wywarła na mieście nieusuwalne piętno, które dostrzec można na każdym kroku. Ktoś powiedział mi niedawno, że męczy go i drażni to nieustanne wywoływanie duchów przeszłości. Przekonywał z pasją, iż to właśnie przeszłość jest największym balastem i przeszkadza na każdym kroku, nie pozwalając sopocianom wydostać się ze swojego cienia. Owszem - potakiwał mi nawet chętnie - mieszkamy w domach, które pamiętają XIX wiek, chodzimy po ulicach, którymi przechadzał się ze swoją cesarską świtą kaiser Wilhelm; wzdychamy do czasów, kiedy Sopoty i Zoppot oznaczały ekskluzywne i nie dla każdego dostępne miejsce wypoczynku i rozrywki; ciągle wspominamy okres niegdysiejszej świetności kurortu. Potakiwał, aby zaraz zapytać: a gdzie w tym wszystkim miejsce na dziś i jutro tego miasta, gdzie szukać bijącego serca współczesnego Sopotu?


Powtarzam i ja jego kolejne pytania, gdyż pozostają one wciąż bez odpowiedzi. Czy rzeczywiście musimy ciągle odkopywać dawne wspomnienia i patrzeć na Sopot przez pryzmat polsko-niemiecko-żydowskich podziałów przedwojennych? Czy na pewno w przeszłości tkwi ten właściwy klucz do przyszłych losów naszego miasta? Czy dziś potrafimy się wyzwolić z przeszłości, aby podjąć próbę spojrzenia na  Sopot z perspektywy XXI wieku? Jaka byłaby cena tego wyzwolenia?


Trudno się jednak odwrócić plecami do historii tego miasta, ulic, budynków, tradycji. Determinuje ona w końcu nie tylko nasze sopockie pasje i zamiłowania, ale i dzisiejszą miejską politykę i strategię rozwoju. „Przyszłością Sopotu jest jego przeszłość” – powiedział doskonały sopocki artysta, grafik i malarz, dziś obywatel świata – Andrzej Dudziński. Czy historia, do której się odwołuje, po latach przyzna mu rację?


Najtrudniejszy, być może dla niektórych szczególnie bolesny, dla innych – tylko niewygodny temat – to na pewno okres międzywojenny. W ówczesnym Sopocie nie tylko Niemcy liczebnie zdominowali Polaków, ale nawet Żydów mieszkało tu na przełomie lat 20-tych i 30-tych blisko dwukrotnie więcej. Działała oczywiście aktywnie Polonia, funkcjonowały polskie hotele, pensjonaty, sklepy i liczne towarzystwa. Ale to miasto funkcjonowało zawsze – i o tym nie możemy dziś zapominać – na pograniczu różnych kultur i narodowości. Czy warto jednak dziś, na przełomie wieków i tysiącleci, wskrzeszać dawne podziały i rozdrapywać narodowe rany?


Wciśnięci w środek wielkiej nadmorskiej aglomeracji musimy bronić swojej niezależności, swojej tożsamości i swoich wizji. Niech będą one jednak skrojone nie dla naszego pokolenia, ale dla naszych dzieci i wnuków. Twórzmy je wspólnie – spierając się o nie i broniąc swoich racji. Nie zapominajmy jednak w tej dyskusji  o duchach przeszłości, gdyż nie powinny nas one straszyć, ponieważ najczęściej bywają duchami przyjaznymi.

Wojciech Fułek


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież