Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prof. dr hab. Longin Pastusiak: Globalny podsłuchiwacz

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 09 maja 2014 18:00

altEdward Snowden, informatyk zatrudniony w CIA oraz w National Security Agency, uciekł ze Stanów Zjednoczonych najpierw do Hongkongu a następnie poprosił o azyl w Rosji. Począwszy od czerwca 2013 r. zaczął stopniowo ujawniać fakty jak Narodowa Agencja Bezpieczeństwa podsłuchuje ludzi i polityków w skali globalnej.


Amerykanie zażądali od Rosji wydania Snowden, ale rząd rosyjski sprzeciwił się ekstradycji. Władze amerykańskie chcą postawić Snowden przed sądem i skazać go za zagrożenie bezpieczeństwa USA. On natomiast staje się w coraz większym stopniu bohaterem. Nawet niektórzy politycy amerykańscy opowiadają się za aktem łaski dla niego. Również zagranicą cieszy się on coraz większą estymą jako ten, który miał odwagę ujawnić praktykę szpiegowania globalnego. Jest on mianowany do Nagrody Sacharowa, jest zapraszany przez Bundestag i Parlament Europejski. Odwiedzają go politycy z różnych krajów.


Ujawnienie przez Snowden faktu, że wywiad amerykański podsłuchuje czołowych polityków na świecie wywołało powszechne oburzenie. Prezydent Brazylii, pani Dilma Rousseff odwołała z tego powodu wizytę w Stanach Zjednoczonych. Oburzenia nie ukrywała również kanclerz Niemiec Angela Merkel. Barack Obama chcąc uspokoić sojuszników w rozmowach telefonicznych m.in. z Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollandem zapewniał, że nie są i nie będą podsłuchiwani. W przemówieniu w ONZ 24.09.2013 r. Obama poinformował, że dokonuje się w USA przeglądu sposobów zbierania informacji wywiadowczych „jak zachować równowagę między uzasadnioną troską naszych obywateli i sojuszników o bezpieczeństwo i troską o zachowanie prywatności, którą podzielają wszyscy ludzie”.


Obama powołał pięcioosobową komisję, która przedstawiła 18 grudnia, 2013 r. prezydentowi 300-stronicowy raport zawierający 46 zmian w dotychczasowym prawie dotyczącym działalności Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.


Obama w trosce o poprawienie swojego i Stanów Zjednoczonych wizerunku na świecie, po dwóch miesiącach od wspomnianego raportu ogłosił 17 stycznia br. swoje decyzje.  W 45-minutowym przemówieniu wygłoszonym w Departamencie Sprawiedliwości prezydent powiedział, że nowoczesna technologia, którą dysponują Stany Zjednoczone stwarza coraz mniej ograniczeń na to co możemy, a czego nie możemy robić. Ale to nie zwalnia nas z obowiązku zastanawiania się nad tym, co powinniśmy robić. Ujawnienie faktu o globalnych podsłuchach rodzi fundamentalne pytanie o relacje między wolnością i bezpieczeństwem. Na ile gotowi jesteśmy godzić się na ograniczenie wolności osobistej za cenę zwiększonego bezpieczeństwa.


Obama bronił zasług amerykańskich służb wywiadowczych, stwierdził, że nie nadużywają swojej władzy i dobrze chronią Amerykę przed różnymi zagrożeniami jakie powstały po terrorystycznym ataku 11 września 2001 r. Zarzucił przy tym Snowdenowi, że zagroził on interesom bezpieczeństwa narodowego USA. „Nie będziemy przepraszać za to, że nasze służby są bardziej skuteczne” - powiedział prezydent.


W wystąpieniu 17 stycznia br. Barack Obama zapowiedział pewne ograniczenia w zbieraniu informacji przez wywiad amerykański. M.in. wprowadził zakaz podsłuchiwania przywódców państw zaprzyjaźnionych ze Stanami Zjednoczonymi, chociaż nie przedstawił listy przywódców państw, którzy mogą być podsłuchiwaniu. Zapowiedział również wzrost kontroli sądów nad podsłuchami i ujawnieniem ich treści. Szczegóły tej kontroli jak również kontroli podsłuchów przez Kongres mają być wypracowane.


Sprawą nierozstrzygniętą pozostaje przechowywanie danych uzyskanych z podsłuchów. Sieci telefoniczne i komputerowe nie chcą wziąć na siebie takiego zadania. Amerykanie są bardziej zatroskani tym, że rząd podsłuchuje własnych obywateli, a w mniejszym stopniu przejmują się podsłuchami cudzoziemców. Nic więc dziwnego, że Obama zaoferował mniejszą ochronę przed podsłuchami cudzoziemców.


Wielu Amerykanów jest rozczarowanych zakresem ograniczeń zaproponowanych przez Obamę, faktem że prezydent nie przyjął wielu rekomendacji zaproponowanych 18 grudnia 2013 r. przez powołaną przez niego komisję. Krytycy przypominają mu co mówił na temat podsłuchów jako senator w 2007 r. kiedy był stanowczo przeciwny nielegalnym podsłuchom obywateli amerykańskich.

Longin Pastusiak *
* Profesor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, poseł na Sejm (1991-2001) i marszałek Senatu (2001-2005).

   

           


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież