Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem europosła: Unia Europejska MŚP stoi

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 16 maja 2014 17:37

altKryzys ekonomiczny, który rozpoczął się w 2008 roku w USA wstrząsnął całą światową gospodarką. I choć Polska, powtarzając słowa premiera Tuska, pozostała w tym czasie "zieloną wyspą" Unii Europejskiej, z dodatnim wzrostem PKB, globalne trendy i na nas odcisnęły swoje piętno. Na szczęście w gospodarce Unii Europejskiej zaczęło już być widoczne ożywienie. 


I choć szereg wskaźników ekonomicznych w państwach Unii wskazuje, że "idzie ku lepszemu", jeden niezmiennie przypomina nam miniony kryzys - jest to wciąż wyskoki poziom bezrobocia. Przywrócenie wysokiego poziomu zatrudnienia jest obecnie najważniejszym wyzwaniem Unii. Problem jest złożony, więc i dla rozwiązania tej sytuacji potrzebne są działania kompleksowe w wielu obszarach. Chciałbym jednak omówić dziś jeden z ważniejszych - przedsiębiorczość.


W Unii Europejskiej dominują małe i średnie przedsiębiorstwa (zatrudniające do 250 osób) - jest ich aż 23 miliony, co stanowi 98% wszystkich firm! Już teraz zatrudniają 67% wszystkich pracowników w Unii, a ponadto ¾ wszystkich nowotworzonych miejsc pracy pojawia się właśnie w MŚP. Cechuje je duża elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających warunków rynkowych. To od kondycji tych firm więc zależy, czy na rynku dostępne będą oferty dobrej, stabilnej pracy. Nic dziwnego więc, że Komisja, Rada i Parlament Europejski przykładają kluczową rolę do wspierania przedsiębiorców. W jaki sposób? Przede wszystkim, poprzez wsparcie finansowe. Pomoc dostępna jest w różnych formach, takich jak granty, pożyczki oraz, w niektórych przypadkach, poręczenia. O pieniądze ubiegać mogą się zarówno istniejące firmy, jak i osoby dopiero pragnące założyć własną działalność. W ramach takich unijnych programów jak COSME, Horyzont 2020 czy instrument PROGRESS dostępne jest na lata 2014-2020 prawie 100 mld euro.


Bariery w dostępie do finansowania są wskazywane przez przedsiębiorców, jako największa przeszkoda w prowadzeniu działalności. Czy więc stworzenie dobrze funkcjonującego systemu dotacji i pożyczek na szczeblu unijnym wystarczy, aby firmy się rozwijały, zwiększały zatrudnienie, aby pojawiały się nowe przedsiębiorstwa? Absolutnie nie!  Musimy także pracować nad zniesieniem barier administracyjnych i maksymalnie uprościć przepisy regulujące zakładanie i prowadzenie firm. Aby MŚP mogły w pełni korzystać z wspólnego rynku UE, należy także ujednolicać zasady we wszystkich krajach członkowskich. Choć w tym obszarze następuje stopniowa poprawa, to zdaję sobie sprawę, że mamy jeszcze wiele do zrobienia.
Na końcu chcę zwrócić uwagę na często niedocenianą kwestię - promowanie postaw przedsiębiorczych. Tak, tak, edukacja to podstawa! Żadne pieniądze z Unii Europejskiej nie pomogą, jeśli nie będziemy mieć w kraju kapitału w postaci ludzi przedsiębiorczych, chcących podjąć wyzwanie prowadzenia własnej firmy. Od najmłodszych lat musimy uczyć nasze dzieci kreatywności, twórczego myślenia, zaradności a także wytrwałości. Bo prowadzenie firmy, choć przynosi satysfakcję, jest przede wszystkim ciężką pracą, w którą wpisane jest ogromne ryzyko. Porażki i upadki biznesów zdarzają się często. Wiele firm, nawet tych prowadzonych w warunkach dobrej koniunktury, plajtuje. Czy powinniśmy przed tym przestrzegać potencjalnych przedsiębiorców? Skądże! Zamiast tego należy, jak to ma miejsce w USA czy wielu krajach Unii, pokazać, że jest to normalne zjawisko, z którym trzeba się liczyć, nie zrażać i próbować dalej. Mam nadzieję, że Unia i rządy państw narodowych połączą siły także w tym celu.
Jan Kozłowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież