Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Tak dla powrotu Lenina na bramę Stoczni Gdańskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 marca 2012 09:25

altWładze PRL budując socjalizm posiłkowały się bohaterami ZSRR - Leninem lub Stalinem. Oczywiście Stalinem tylko do pamiętnego zjazdu partii, na którym Nikita Chruszczow ujawnił jego zbrodnie. Dzięki temu także Stalinogród ponownie został zmieniony na Katowice. 15 kwietnia 1967 roku, Stoczni Gdańskiej, budującej statki wyłączcie dla ZSRR, nadano imię Lenina. Wówczas nad drugą bramą stoczni, do nazwy zakładu dodano imię wodza rewolucji.



Kiedy w 1979 roku wybierałem właśnie tę stocznię, kierowałem się jej historią. To dążenie jej pracowników do wolności w 1970 i 1976 roku zdecydowało, że podjąłem pracę w tym właśnie zakładzie, który nosił imię rewolucjonisty. Pomyślałem, że skoro on doprowadził do obalenia dyktatury caratu, to każde nasze nielegalne działanie będzie uważane za kontrrewolucję i że z takim patronem łatwiej będzie się nam przebić w Radiu Wolna Europa. Kiedy na początku sierpnia przygotowywaliśmy się do strajku, to w biografii Anny Walentynowicz celowo wymieniliśmy, że otrzymała ona brązowy, srebrny i w czerwcu 1980 roku, złoty krzyż zasługi za wzorową pracę w Stoczni Gdańskiej imienia Lenina. Piszę o tym dla przypomnienia tym, którzy dzisiaj głośno protestują i zgłaszają zawiadomienie do prokuratury, kiedy prezydent Paweł Adamowicz postanowił przywrócić historyczny wygląd bramie numer 2, tak jak wyglądała ona w czasie sierpniowego strajku. A tak na marginesie, czy jeden ze zgłaszających doniesienie do prokuratury nie był czasem członkiem PZPR?



Rozmawiałem z wieloma uczestnikami sierpniowego strajku i wszyscy wraz z Lechem Wałęsą popieramy działania Prezydenta Adamowicza w kwestii przywrócenia wyglądu bramie numer 2 z sierpnia 1980 roku. To jest nasz obowiązek. W roku 1990, kiedy Stocznia Gdańska im. Lenina została przekształcona w Stocznię Gdańską SA byłem jednym z tych, którzy odpalali litery z nad bramy i wywieźli posąg wodza rewolucji z historycznej Sali BHP. Dziś, kiedy na terenach przy głównej bramie nie ma już działalności stoczniowej, bo przeniesiono działalność stoczni na wyspę Ostrów, jak najbardziej popieram przywrócenie historycznego wyglądu. Również na wystawę "Drogi do Wolności" w Sali BHP przywieźliśmy posąg Lenina. Ten posąg towarzyszył nam w Sali BHP podczas sierpniowego strajku. Krótko mówiąc, strajkował razem z nami, wzbudzając zachwyt zachodnich fotoreporterów i dziennikarzy. Ciekawy jestem, do czego mogą nas doprowadzić dzielni tropiciele, którzy uważają przywrócenie historycznego wyglądu bramie numer 2 za gloryfikowanie komunizmu? Pewnie niedługo dojdą do wniosku, że trzeba będzie zburzyć pałac kultury w Warszawie, któremu kiedyś nadano imię Stalina. Może też uznają za gloryfikowanie faszyzmu i trzeba będzie usunąć bramy obozu Auschwitz napis "Arbeit macht frei", czyli praca czyni wolnym. A co z samymi obozami śmierci?
Jerzy Borowczak




Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież