WRDS o tworzeniu jednego krajowego koncernu paliwowego » Dzisiaj w Gdańsku odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Zosta... Spotkanie prezydent Gdańska z wiceministrem kultury. Temat: Westerplat... » We wtorek 25 czerwca br. odbędzie się spotkanie prezydent Dulkiewicz z wiceministrem Sellinem. – W z... Andrzej Kobylarz: Na własny akwen nie wypływamy bez zgody Rosjan » Z Andrzejem Kobylarzem, posłem ruchu Kukiz’15, prezesem remontowej stoczni rzecznej, rozmawia Artur ... Kolejny bój o Westerplatte: Specustawa dla muzeum » Sejmowa Komisja Infrastruktury we wtorek 18 czerwca br. przyjęła projekt specustawy o Westerplatte, ... Westerplatte to nie jest własność tylko Gdańska » Stowarzyszenie Idee Solidarności wystosowało list otwarty do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz... Przy Wita Stwosza ma powstać Centrum Sportowe UG » Na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza prowadzone są prace rozbiórkowe elementów d... Kurs samoobrony dla kobiet » Stacja Orunia zaprasza na wakacyjną odsłonę kursu samoobrony dla kobiet Combat Self Defense.Na zajęc... Gimnastyka dla seniorów » Przez cały lipiec w Stacji Orunia będzie odbywać się Gimnastyka Dla Seniorów. Zapraszamy osoby powyż... Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Udana inauguracja przygotowań do sezonu Arki Gdynia
sobota, 22 czerwca 2019 19:12
Udana inauguracja przygotowań do sezonu Arki Gdynia
Od zwycięstwa Arka rozpoczęła przygotowania do sezonu 2019/20. Zesp ...
Remis Lechii w sparingu z Chojniczanką - wynik
sobota, 22 czerwca 2019 18:56
Remis Lechii w sparingu z Chojniczanką - wynik
W pierwszym przedsezonowym sparingu Lechia Gdańsk zremisowała z I-li ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boże Ciało 1966 w obiektywie Erazma W. Felcyna
środa, 19 czerwca 2019 16:07
Boże Ciało 1966 w obiektywie Erazma W. Felcyna
Erazm Wojciech Felcyn fotografuje już od blisko 60 lat. Jest członki ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Oblicza sportu: Stawiam na Jurka

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
piątek, 07 grudnia 2018 12:37

altJesień 1948. Siedemdziesiąt lat właśnie mija. Tamte dni, tamta radocha, tamte szaleństwa. Jesteśmy oto wśród najlepszych! Lechia w ekstraklasie. Pierwszy piłkarski awans Gdańska, Trójmiasta, regionu. Potem wiele huśtawek, wiele radości, dziesiątki chwil smutnych. Oblicza sportu...


Siedemdziesiąt lat, w tym – właśnie zaliczany – 27. sezon w ekstraklasie. Niestety, wpisanych w te lata sukcesów, co kot napłakał. Raz podium! Trzecia lokata Lechii w sezonie 1956; rok wcześniej przegrany finał PP. I to wszystko! Więc i dziś takie emocje. Nadzieje i... marzenia. Spoglądamy w tabelę i... trzymamy kciuki.


Siedem dekad. Setki piłkarzy, wielu, wielu trenerów. I dziś o nich tu będzie. Ludzie z ławki, jak się mówiło, jak się też i mówi. Wielu już ich tu było. Od tych lat 40. czy 50. do dziś. Piotr Stokowiec – to dziś właśnie – i wielu z lat minionych. Czesław Bartolik, Tadeusz Foryś (to jego to jedyne podium), Leszek Goździk, Romek Rogocz, Rysio Kulesza, Janusz Pekowski, Wojtek Przybylski, Grzesio Polakow, Wojtek Łazarek, Staszek Stachura, Bobo Kaczmarek, kilkakrotnie Jurek Jastrzębowski. I tu stop! Wszak wszystkich wymienić trudno. Przepraszam i pozdrawiam.


Poza tym szczególne to nazwisko. Jastrzębowski. Gdańszczanin, wychowanek i piłkarz Lechii, potem i trenerska kariera tu zaczęta. I to jak! Rok 1983, Jurek ma 32 lata. Lechia sięga po Puchar Polski, wygrywa Superpuchar (1:0 z Lechem) i w europejskim PZP trafia na... Juventus. Co potem opisywano tysiące razy. Była wysoka przegrana w Turynie – byłem, komentowałem – ale potem był i Gdańsk. Szaleństwo XX wieku! Trzecioligowiec wtedy kontra, prawie w komplecie, mistrzowie świata sprzed roku. Szaleństwo? Coś więcej. Dziś jeszcze to w uszach słyszę.


Jurek! Jurek! Jurek! Toteż grzmiało. Trener-idol. Człowiek z ławki, piłkarz i szkoleniowiec. Lechista z urodzenia! Nazwisk bez liku, jako się rzekło. Wielkie i jeszcze większe. Ale gdy historię piłkarskiej Lechii przywołujemy, kiedy hity szczęścia i radości fanów powracają, kiedy też ten stadion przy Traugutta jako tło się pojawia, wtedy i... Tak, tak! Wtedy to nazwisko. Stawiam na Jurka!

Albert Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież