Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Longin Pastusiak: Wybieramy parlament europejski

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
sobota, 22 marca 2014 10:30

altW maju 2014 wybieramy nowy skład Parlamentu Europejskiego, w tym 51 polskich eurodeputowanych. Ponieważ wiedza o tej ważnej instytucji Unii Europejskiej jest stosunkowo niewielka oto kilka informacji na ten temat.


Unia Europejska początkowo posiadała Zgromadzenie Parlamentarne, organ o charakterze doradczym. Oficjalnie nazwa Parlament Europejski dokonana została w traktacie zwanym Jednolitym Aktem Europejskim w 1986 r. Do 1979 r. członkowie Parlamentu Europejskiego nie pochodzili z wyboru, tylko z nominacji parlamentów krajowych.


Kadencja Parlamentu Europejskiego trwa 5 lat i nie może on być rozwiązany przed upływem kadencji. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się według różnych systemów. W ponad 20 krajach Parlamentu Europejskiego cały kraj jest jednym okręgiem wyborczym np. we Francji, Holandii czy Szwecji. W niektórych krajach są regionalne okręgi wyborcze np. w Belgii, w Niemczech, Włoszech czy w Hiszpanii. Polska ma kuriozalny, jedyny taki system wyborczy. Będąc krajem jednolitym posiada aż 13 okręgów wyborczych. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się we wszystkich krajach w tym samym terminie i są tajne, powszechne i bezpośrednie. Czynne prawo wyborcze do Parlamentu Europejskiego przysługuje każdemu obywatelowi Unii Europejskiej, który ma ukończone 18 lat i nie został pozbawiony praw wyborczych w kraju, z którego pochodzi. Natomiast obywatel Unii Europejskiej, który zamieszkuje w innym kraju nie będąc jego obywatelem ma prawo głosu.
Parlament Europejski liczy 766 posłów. Liczba posłów poszczególnych krajów w Parlamencie Europejskim jest proporcjonalna do liczby mieszkańców. Najliczniejszą reprezentację mają Niemcy - 99 posłów. Najmniej m.in. Malta - 6 posłów. Polskę reprezentuje 51 posłów.


Zakres władzy Parlamentu Europejskiego stopniowo rozszerzał się. Obecnie Parlament Europejski ma trzy podstawowe funkcje: kontrolne, legislacyjne i budżetowe. Współpracuje z organami wykonawczymi Unii Europejskiej, a także ma prawo współdecydowania w pewnych sprawach.
Kompetencje kontrolne określone są w Traktacie Rzymskim i obejmują m.in. zgłaszanie ustne i pisemne pytań adresowanych do Komisji, dyskusję nad dorocznym sprawozdaniem ogólnym, zajęcie stanowiska wobec rocznego budżetu oraz ocenę pracy komisarzy. Komisja Europejska przedstawia Parlamentowi Europejskiemu swój roczny program działania oraz roczne sprawozdanie ze swojej działalności. W ten sposób Parlament Europejski może retrospektywnie oceniać pracę Komisji Europejskiej.  Z punktu widzenia formalnego Parlament Europejski może doprowadzić do dymisji Komisji Europejskiej. Ale  w praktyce jest to trudne ponieważ wniosek taki wymaga większości dwóch trzecich głosujących przy obecności ponad połowy eurodeputowanych. Parlament Europejski nie może odwołać poszczególnego komisarza. Prowadzi to często do frustracji w Parlamencie Europejskim.


Jeżeli chodzi o legislacyjną rolę Parlamentu Europejskiego to początkowo była ona tylko doradcza, a w miarę upływu czasu uległa rozszerzeniu. Traktaty unijne określały obszary, w których Rada Ministrów nie mogła przyjąć aktów ustawodawczych bez uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Poza tą obowiązkową konsultacją Rada Ministrów zwraca się do Parlamentu Europejskiego o wyrażenie opinii na temat różnych innych proponowanych aktów np. dyrektyw, regulacji. Parlament może zgłaszać poprawki. Jeżeli Rada Ministrów nie przyjmie poprawek Parlamentu Europejskiego ma wówczas obowiązek podania przyczyn takiej decyzji.


Legislacyjna rola Parlamentu Europejskiego została znacznie rozszerzona przez Jednolity Akt Europejski, który wszedł w życie w lipcu 1987 r. i przez Traktat z Maastricht z 1992 r., który wszedł w życie w listopadzie 1993 r. Akty te nie tylko rozszerzyły konsultacyjne kompetencje Parlamentu Europejskiego, ale uczyniły go współdecydentem w procesie legislacyjnym dając również prawo weta w określonych sprawach. Traktat z Maastricht dał Parlamentowi Europejskiemu prawo inicjatywy legislacyjnej i zobowiązania Komisji Europejskiej do przedstawienia propozycji legislacyjnej w określonej dziedzinie. Obywatele Unii Europejskiej otrzymali prawo zgłaszania petycji do Parlamentu Europejskiego.


Traktat Amsterdamski, który wszedł w życie w maju 1999 r. rozszerzył prawo weta wobec ustaw Rady Ministrów. Również Traktat z Nicei, który obowiązywał od lutego 2003 r. umocnił rolę Parlamentu Europejskiego.


Należy podkreślić, że Parlament Europejski na wniosek ¼ swoich członków może powoływać komisje śledcze.


Parlament Europejski posiada ważne kompetencje budżetowe. Wraz z Radą Ministrów kształtuje budżet Unii Europejskiej. Bez zgody Parlamentu Europejskiego Unia Europejska nie może przyjąć budżetu. Parlament Europejski może przyjąć ostateczną wersję budżetu proponowaną przez Radę Ministrów lub odrzucić ją większością dwóch trzecich obecnych i głosujących przy obecności połowy składu izby. Już trzykrotnie zdarzyło się, że Parlament Europejski odrzucił projekt budżetu i Unia Europejska wkroczyła w nowy rok kalendarzowy bez budżetu. W takiej sytuacji Unia Europejska każdego miesiąca dysponuje 1/12 budżetu z poprzedniego roku. W każdej z tych trzech sytuacji Parlament Europejski przyjął później budżet, który w niewielkim stopniu różnił z odrzuconą wersją budżetu. W sytuacji różnic poglądów na sprawę budżetu między Radą Ministrów a Parlamentem Europejskim obie instytucje wykazują gotowość do rozmów, do kompromisu, a nie do ostrej konfrontacji.


Stopniowe rozszerzenie kompetencji Parlamentu Europejskiego jest odpowiedzią na zarzuty, że Unia Europejska cierpi na „deficyt demokracji”, tzn. na zarzut, że organy Unii Europejskiej reprezentujące władzę wykonawczą mają dominującą pozycję w Unii Europejskiej kosztem władzy sądowniczej oraz władzy parlamentarnej pochodzącej z bezpośrednich wyborów.


Eurodeputowani siedzą na sali nie w grupach narodowych, ale według przynależności do grup politycznych. Dwie największe grupy polityczne to: Europejska Partia Ludowa (chadecja) i Partia Europejskich Socjalistów (PES).


Parlament Europejski niestety nie ma jednej siedziby. Obrady odbywają się w Brukseli, Strassburgu a część sekretariatu funkcjonuje w Luksemburgu. Stwarza to eurodeputowanym wiele niedogodności i podnosi koszty funkcjonowania tej instytucji. Na jedną siedzibę Parlamentu Europejskiego nie zgadzają się jednak rządy Francji i Luksemburga.


W krótkim felietonie mogłem przedstawić niektóre tylko informacje o funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego.

Longin Pastusiak*

* Profesor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, poseł na Sejm (1991-2001) i marszałek Senatu (2001-2005).  


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież