Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Longin Pastusiak: Upomniałem się o zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 02 kwietnia 2014 18:57

altW 1991 władze polskie jednostronnie zniosły obowiązek wizowy dla obywateli amerykańskich przyjeżdżających do Polski na okres nie przekraczający 90 dni. Departament Stanu USA zrewanżował się wówczas zniesieniem opłat wizowych dla Polaków. Ale w 1994r. przywrócono opłaty wizowe początkowo 24 USD a następnie 100 USD.


Kiedy zostałem marszałkiem Senatu, postanowiłem upomnieć się o zniesienie wiz amerykańskich. 16 grudnia 2002 r. skierowałem list do mojego odpowiednika w USA, przewodniczącego Senatu, którym konstytucyjnie jest wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Był nim wówczas Richard Cheney. Kopie listu przesłałem do przywódców Kongresu amerykańskiego. W liście zwróciłem uwagę, że w stosunkach międzynarodowych obowiązuje zasada wzajemności. Ponadto zwróciłam uwagę, że konsulat amerykański pobiera tę samą opłatę za wizę i za odmowę wizy. W gospodarce wolnorynkowej opłaty powinno pobierać się za świadczenie usługi. Odmowa wizy jest odmową usługi. Obywatel polski - pisałem wychodzi z Konsulatu USA podwójnie zawiedziony: odmową wizy i utratą 100 dolarów.


W tym samym liście pisałem, że bolesne są dla mnie doniesienia o nienależytym traktowaniu naszych obywateli w trakcie procedury deportacyjnej. Świadomy jestem konieczności respektowania przez władze graniczne obowiązujących przepisów w tym zakresie. Wydaje mi się jednak, że w wielu przypadkach, czynnościom z nich wynikającym winny towarzyszyć również zasady uprzejmości i poszanowania godności osoby deportowanej. Jest to tym bardziej uzasadnione, że w większości przypadków decyzja o deportacji ma charakter uznaniowy i nie ma oparcia w przesłankach, które świadczyłyby o kryminalnej przeszłości podróżującego.


Po trzech miesiącach otrzymałem list od podsekretarza stanu w Departamencie Stanu, pani Maury Harty, która „w imieniu wiceprezydenta” udzieliła odpowiedzi na moją interwencję. Odpowiedź ta była uprzejma, ale niestety ogólnikowa. Zapowiedziała konsultacje ze strona polską w sprawie ruchu granicznego. W liście tym zaskakujące było stwierdzenie, że opłata wizowa jaką wznoszą obywatele polscy „przyczynia się do pokrycia kosztów zwiększonego bezpieczeństwa granic”.


Byłem pierwszym politykiem polskim, który upomniał się o liberalizację amerykańskiej polityki wizowej. Spotkało się to z poparciem społeczeństwa polskiego oraz Polonii amerykańskiej. Otrzymałem setki listów z podziękowaniami.


Owocem mojej interwencji i późniejszych interwencji polityków polskich była liberalizacja w przyznawaniu wiz. Kiedy w grudniu 2002 r. wystąpiłem z listem do wiceprezydenta USA poziom odmów wiz amerykańskich był  36 %. W 2013 r. wynosił 10, 8 %, ale nadal jest za wysoki. Obecnie prawo amerykańskie zawiera zasadę, że jeżeli poziom odmów dla danego kraju spadnie poniżej 3% to jego obywatele są automatycznie objęci ruchem bezwizowym.
   
Prof. dr hab. Longin Pastusiak*  

*Profesor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, poseł na Sejm (1991-2001) i marszałek Senatu (2001-2005).


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież