Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Latarką w półmrok: Wybrać Dudę, żeby wybrano SLD

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 18 maja 2015 20:03

altSLD wytykając Bronisławowi Komorowskiemu naiwne zauroczenie wydłużeniem Polkom o 7 lat wieku emerytalnego nie wskazuje taktownie na Andrzeja Dudę, choć jest to w jego interesie bardziej niż grzebanie w garderobie Magdaleny Ogórek.


Zwycięstwo Andrzeja Dudy przyśpieszy bowiem wegetację wewnętrznych konfliktów w PO. Rozmaite grupy i frakcje, z których Tusk,Olechowski i Płażyński skonstruowali platformę wyborczą, będą z lęku przed jesienną porażka dokonywać ocen personalnych i programowych, szukać winnych klęski Komorowskiego, obwiniać siebie wzajem, media zaś będą to równie skwapliwie opisywać jak uprzednio dekompozycję AWS czy SLD po rokoszu Borowskiego. W partii zagrożonej utratą władzy stadny rozum grupy ustępuje instynktowi przetrwania jednostki. Eksponowanie wewnętrznych różnic służyć będzie ochronie interesu indywidualnego, choć pod pozorem lojalności wobec partii.


Smakowanie tego zjawiska już można praktykować obserwując to, co dzieje się wokół B. Komorowskiego i jego otoczenia po ogłoszeniu wyników I tury. Emocje tego towarzystwa powinny skupiać uwagę SLD, bo wróżą dobrze lewicy jeśli naród wybierze Andrzeja Dudę, a podziękuje Bronisławowi Komorowskiemu. PO juz teraz trzeszczy, bo co łączy Marka Biernackiego i Agnieszkę Pomaską, poza konsumpcją władzy? To samo co łączyło Agnieszkę Pomaską i Jarosława Gowina dopóki śpiewali razem!


Zwycięstwo Dudy naruszy mit, że PO to monolit, partia zwarta, elegancka, i prawicowa,i lewicowa, pojemna jak PZPR, przez to niezastępowalna i przez zasiedzenie nieomylna, dla każdego poręczna w użyciu, praktyczna jak kran z ciepła wodą.


Wspierając Dudę, działać będzie SLD na korzyść własną i obywateli, których uprawnienia zapisane w rozdziale II Konstytucji RP, neoliberalny reżim PO umyślnie wystawia na rynkowa represję, a sobie zapewnia komfort władzy bez odpowiedzialności. Lewica jaką jest SLD partii wulgarnego neoliberalizmu, bezwzględnie upokarzającej obywateli, przydatna jest jedynie w wydzielonych, koncesjonowanych przez PO zagrodach. To że chce się w niej znaleźć Aleksander Kwaśniewski, to że "postkomunista", że użyje kulturalnego języka PO, Włodzimierz Cimoszewicz, pcha się pod obejście B. Komorowskiego to wyraz ich pokoleniowych kompleksów i ideowej dezorientacji. Mniej szanują przywileje władzy, które zapewniała im lewicowa partia i lewicowi wyborcy niż usługi lenne wyświadczane nowym możnym. Bez uprzedniej łaski wyborczej ludzi lewicy byliby Kwaśniewski i Cimoszewicz zwykłą postpezetperowską gliną, z której B. Komorowski czyściłby sobie buty na prezydenckiej wycieraczce.


Zaznawszy przyjemności wyborczych Kwaśniewski i Cimoszewicz dezorientują teraz lewicę nakłaniając do wspierania Komorowskiego. Wbrew temu co ogłosił b. prezydent - obecny bynajmniej nie jest przewidywalny, a zmiana lokatora Belwederu nikogo nie zatrważa. Sam zresztą Kwaśniewski w roku 1995 startując w wyborach domagał się od narodu wymiany Wałęsy na siebie, choć nie miał doświadczenia, nie był znany ani w Brukseli, ani w Waszyngtonie; przeciwnie Wałęsa, o którym było wiadomo kim był i czy skakał przez płot, czy nie. Kwaśniewski dobiera więc opinie do nowej sytuacji, starej się pozbywając z pamięci jako niepraktycznej. Nietrafność jego kazania dla lewicy ujawnia zaś sam Komorowski ogłaszając przez noc, że wszystko co niemożliwe staje się rychło dopuszczalne: wybory po nowemu, partie na utrzymaniu biznesu, senat, który AK wymyślił, do lamusa, podatki w dół, kwoty wolne w górę.


Sondaże wskazują, że naród chce zmiany, wynik P. Kukiza pokazuje, że naród chce jakiejkolwiek odmiany! I tej zmiany chcieć też powinno SLD. Stetryczała ideowo Platforma Obywatelska usytuowana w konfiguracji pomiędzy nowym prezydentem i  jesienną presją zmian, z archaicznym programem wyprzedaży już wyprzedanego i utowarowieniem obywateli, zajmie się sobą, będzie się wewnątrz zwalczać, rzęzić, łasić, szukać nowej prawdy, ale może pojechać jak kiedyś AWS ślepym torem.


Uprzednio zauroczeni jej poprawnością wyborcy lewicy, czując nowy fałsz i pękanie liberalnej fasady, spokojnie za kotarą będą mogli się wyrejestrowywać z szeregów niestabilnej partii władzy. Promując zaś Komorowskiego, jak nakazują emigranci z jej szeregów, którym poprawa bytu odmieniła świadomość, SLD wspiera zaś przetrwanie PO w jej obecnej postaci. W sporze o Polskę liberalną lub solidarną, czyli w sporze kapitału i pracy, SLD jako jedyna poważna partia lewicowa nie ma szerokiego wyboru. Zbieżności społeczne z programem A. Dudy powinny mieć pierwszeństwo przed różnicami w tzw.nadbudowie.


Wyposażenie umysłowe Bronisława Komorowskiego nie obejmuje bowiem dorobku Kongresu Polskiej Lewicy, który powinien być znakiem rozpoznawczym SLD w jesiennej debacie o Polsce.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież