Kazimierz Zimny: Maraton to idea i powrót do źródeł sportu » Z Kazimierzem Zimnym, olimpijczykiem z Melbourne i Rzymu (brązowy medal), koordynatorem XXIV Orlen M... Gdzie jest oświadczenie prezesa Investgda? » Od kwietnia ub. roku Alan Aleksandrowicz, prezes gdańskiej spółki Investgda, dodatkowo, ze wskazania... Pomorskie konsultacje w sprawie systemu wsparcia osób niepełnosprawnyc... » Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowego Funduszu Rehabilitacj... Pożar w stoczni » Kłęby gęstego gryzącego dymu spowiły we wtorek od godzin południowych śródmieście Gdańska. Nad teren... Stowarzyszenie myGdańsk.pl przekazało Szkole Fregata drukarkę 3D » W poniedziałek 16 lipca Andrzej Jaworski, Karolina Helmin-Biercewicz i Hubert Grzegorczyk ze Stowarz... Święto truskawki na Złotej Górze » W sobotę 7 lipca w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej koło Kartuz odbyła s... Dyptyk "Wołyń" eksponatem miesiąca w MIIWŚ » Dyptyk "Wołyń" autorstwa Moniki Duliasz to kolejny eksponat miesiąca, który można oglądać na poziomi... Sensoryczne zwiedzanie Oliwy » Fundacja I See You rozpoczęła cykl wycieczek po Gdańsku dla beneficjentów Fundacji.Zwiedzanie rozpoc... Wystawa „Milion zza oceanu” i jeep Wielkiej Czerwonej Jedynki w MIIWŚ » W Muzeum II Wojny Światowej otwarto wystawę „Milion zza oceanu” oraz zaprezentowano najnowszy nabyte... Szpitalne kominy - sute pensje u marszałka » Setki tysięcy złotych kosztują zarządy pomorskich spółek szpitalnych. Radna Danuta Sikora (PiS) pisz...
Reklama
Gruby portfel Karnowskiego - krocie z lotniska
wtorek, 10 lipca 2018 17:14
Gruby portfel Karnowskiego - krocie z lotniska
Urzędniczy kapitalizm ma się na Pomorzu wyjątkowo dobrze. Blisko 25 ...
Lechia jedzie do Białegostoku z planem
czwartek, 19 lipca 2018 20:05
Lechia jedzie do Białegostoku z planem
Po krótkiej letniej przerwie piłkarze LOTTO Ekstraklasy w piątek ro ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

wtorek, 10 lipca 2018 15:35
W galerii ZPAP w Gdańsku rozpoczęła się ekspozycja wystawy twórcz ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 grudnia 2017 11:18

altDobry sygnał dla Pomorza.


Polska Grupa Energetyczna wykupiła za 4,27 mld złotych segment energetyczny francuskiego koncernu EDF w Polsce, w tym elektrociepłownie w Gdańsku i w Gdyni, przed prywatyzacją znane jako EC Wybrzeże.


Prywatyzacja polegała na tym, że państwowe elektrociepłownie o bardzo silnej lokalnej tożsamości gospodarczej sprzedano państwowemu koncernowi energetycznemu EDF, w którym rząd francuski ma 83 proc. akcji.


Gromada uczniów Sorosa i Sachsa, entuzjastów rynku wolnego od rozsądku, wyprzedaż tę obwieszczała tłumowi jako dowód na swoją polityczną i gospodarczą biegłość. W ten sposób obłudnie dekorowano przekonanie, że państwo w gospodarce może i potrafi mniej, choć nieznane pozostają prywatne sukcesy gospodarcze tego towarzystwa - zakładane fabryki, sklepy czy choćby kioski z warzywami.


To nie jest dobra wiadomość dla ortodoksyjnych pomorskich liberałów zaopatrzonych suto w wikt i opierunek w spółkach komunalnych i państwowych oraz budżecie. Ujawnia bowiem, że własność państwowa, dobrze eksploatowana, nie podlega dyskryminacji ideologicznej. PGE, koncern, w którym skarb państwa ma 57 proc. akcji za miliard złotych niweluje skutki tych dogmatycznych uniesień.


Repolonizacja elektrociepłowni w Gdańsku i w Gdyni, które zbudowano dla zaopatrzenia w ciepło wewnętrznego rynku Trójmiasta przywraca nie tylko ich znaczenie gospodarcze, ale także społeczne. Impuls ten powinien także objąć funkcjonowanie gdańskich ciepłociągów, zmodernizowanych z kredytu banku światowego, spłaconego przez gdańszczan - i wodociągów. Nie ma żadnych przesłanek, żeby stan taki jak w Gdańsku nadal utrzymywać. Jaki sens ma zagraniczny transfer kilkudziesięciu milionów złotych dochodów wynikających z niekonkurencyjnej eksploatacji zamkniętego rynku miejskiego?


Zamiast kumulować majątek i dostatek gdańszczan, finansujemy mieszczaństwu lipskiemu czy francuskiemu politykę społeczną. Nie jest bowiem polityką społeczną fakt, że gdańscy urzędnicy, zaangażowani w sprzedaż naszej firmy, są przez nabywcę wynagradzani pracą w radzie nadzorczej.


Każdy, kto przymierza się do wyborów prezydenckich w Gdańsku powinien być pytany nie o pieniądze na huśtawkę czy trawnik, ale o repolonizację GPEC i SNG.


Może przynieść skutki namacalne i trwałe.


Mieć ciastko i jeść ciastko.


Marek Formela

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież