Gdańskie grant(d)y - komu się darzy » Prezydent Gdańska w roku wyborczym nie jest skąpcem. Udziela wsparcia tym, którzy nie szczędzą mu po... Plaża na Stogach uratowana!? » Mobilizacja i zaangażowanie mieszkańców Stogów przyniosły skutek. Na posiedzeniu klubu radnych PO za... Stożanie bronią swojej plaży » Od kilku tygodni olbrzymie emocje budzi sprawa plaży na Stogach. Mieszkańcy dzielnicy są zaniepokoje... Podatkowe status quo: Lotos w Gdańsku, Orlen w Płocku » Z dr Dawidem Piekarzem, ekspertem Instytut Staszica, zajmującym się m.in. problematyką bezpieczeństw... Rucińska-Kulesz i Czauderna w Społecznej Radzie Programowej powołanej ... » Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku, została powołan... Stuletnia hydroelektrownia z dodatkową energią » W Grupie Energa rozpoczęto kompleksową modernizację 100-letniej elektrowni wodnej w Borowie. Hydroel... Gorąco dyskusja o plaży na Stogach na Komisji Zagospodarowania Przestr... » Komisja Zagospodarowania Przestrzennego pozytywnie zaakceptowała Studium uwarunkowań i kierunków zag... Świat utracony. Żydzi polscy - wystawa czasowa w MIIWŚ » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki, zaprasza na wystawę czasową Żydowsk... Prof. Mataczyński: Patrzmy na szansę, a nie na lęki » W dniach 16-17 kwietnia w Europejskim Centrum Solidarności odbywa się VI Ogólnopolski Szczyt Energet... „Dżez baba ryba” w Teatrze Polskiego Radia » Stały felietonista "Gazety Gdańskiej", sopocki pisarz, scenarzysta oraz dziennikarz muzyczny, Wojcie...
Reklama
Plaża na Stogach uratowana!?
czwartek, 19 kwietnia 2018 19:26
Plaża na Stogach uratowana!?
Mobilizacja i zaangażowanie mieszkańców Stogów przyniosły skutek. ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Speed Car Motor
środa, 18 kwietnia 2018 14:02
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Speed Car Motor
W sobotę, godz. 16.00, żużlowcy Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Z ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magda Heyda-Usarewicz -  Modernizowanie koloryzmu
niedziela, 15 kwietnia 2018 17:25
Magda Heyda-Usarewicz -  Modernizowanie koloryzmu
Z wielką przyjemnością obejrzałem wystawę malarstwa Magdy Heyda-U ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS
wtorek, 23 stycznia 2018 22:18
Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 grudnia 2017 11:18

altDobry sygnał dla Pomorza.


Polska Grupa Energetyczna wykupiła za 4,27 mld złotych segment energetyczny francuskiego koncernu EDF w Polsce, w tym elektrociepłownie w Gdańsku i w Gdyni, przed prywatyzacją znane jako EC Wybrzeże.


Prywatyzacja polegała na tym, że państwowe elektrociepłownie o bardzo silnej lokalnej tożsamości gospodarczej sprzedano państwowemu koncernowi energetycznemu EDF, w którym rząd francuski ma 83 proc. akcji.


Gromada uczniów Sorosa i Sachsa, entuzjastów rynku wolnego od rozsądku, wyprzedaż tę obwieszczała tłumowi jako dowód na swoją polityczną i gospodarczą biegłość. W ten sposób obłudnie dekorowano przekonanie, że państwo w gospodarce może i potrafi mniej, choć nieznane pozostają prywatne sukcesy gospodarcze tego towarzystwa - zakładane fabryki, sklepy czy choćby kioski z warzywami.


To nie jest dobra wiadomość dla ortodoksyjnych pomorskich liberałów zaopatrzonych suto w wikt i opierunek w spółkach komunalnych i państwowych oraz budżecie. Ujawnia bowiem, że własność państwowa, dobrze eksploatowana, nie podlega dyskryminacji ideologicznej. PGE, koncern, w którym skarb państwa ma 57 proc. akcji za miliard złotych niweluje skutki tych dogmatycznych uniesień.


Repolonizacja elektrociepłowni w Gdańsku i w Gdyni, które zbudowano dla zaopatrzenia w ciepło wewnętrznego rynku Trójmiasta przywraca nie tylko ich znaczenie gospodarcze, ale także społeczne. Impuls ten powinien także objąć funkcjonowanie gdańskich ciepłociągów, zmodernizowanych z kredytu banku światowego, spłaconego przez gdańszczan - i wodociągów. Nie ma żadnych przesłanek, żeby stan taki jak w Gdańsku nadal utrzymywać. Jaki sens ma zagraniczny transfer kilkudziesięciu milionów złotych dochodów wynikających z niekonkurencyjnej eksploatacji zamkniętego rynku miejskiego?


Zamiast kumulować majątek i dostatek gdańszczan, finansujemy mieszczaństwu lipskiemu czy francuskiemu politykę społeczną. Nie jest bowiem polityką społeczną fakt, że gdańscy urzędnicy, zaangażowani w sprzedaż naszej firmy, są przez nabywcę wynagradzani pracą w radzie nadzorczej.


Każdy, kto przymierza się do wyborów prezydenckich w Gdańsku powinien być pytany nie o pieniądze na huśtawkę czy trawnik, ale o repolonizację GPEC i SNG.


Może przynieść skutki namacalne i trwałe.


Mieć ciastko i jeść ciastko.


Marek Formela

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież