Michał Urbaniak: Nie będę dzielił Gdańszczan » Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska.- Dlaczego chce Pan powalczyć o fot... Patryk Jaki w Gdańsku: "Naprawę nie muszę być posłem i politykiem..." » Europoseł Suwerennej Polski, Patryk Jaki, spotkał się z mieszkańcami Gdańska w sali „Akwen” w budynk... 100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje...
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk, Pomorze, Europa: Dekalog dla Gdańska

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 listopada 2014 11:05

altNajbliższa kadencja władz samorządowych ze względu na dostęp funduszy Unii Europejskiej będzie kluczowa z punktu widzenia możliwości rozwojowych. Pojawia się niepowtarzalna szansa przeprowadzenia inwestycji, które zaważą na przyszłych losach naszych miast i regionów. Zadecyduje się, gdzie będą nowoczesne, kreatywne i tętniące życiem metropolie, a gdzie peryferyjne, z globalnego punktu widzenia, skupiska ludzkie.


Jak w tych okolicznościach sytuować się będzie Gdańsk, miasto o wspaniałej tysiącletniej historii, hanzeatyckiej tradycji i blisko półmilionowym potencjale ludzkim? Jaka wizja rozwoju byłaby atrakcyjna? Moje marzenie to swoisty dekalog dla Gdańska.


1. Obniżenie cen usług komunalnych: czynszów, cen wody, opłaty śmieciowej. Potrzeby mieszkańców będą ważniejsze niż dobrobyt deweloperów i prywatnych firm.
2. Bezpłatna komunikacja miejska dla młodzieży i studentów. Bezpłatna komunikacja dla wszystkich funkcjonuje w kilkudziesięciu miastach w Europie, od 2013 r. także w jednej ze stolic – Tallinie. Dotyczy mieszkańców, którzy płacą w mieście podatki. Wsparcie młodych ludzi i ich rodzin jest krokiem możliwym do wykonania od zaraz.
3. Ograniczenie stref płatnego parkowania w miejscach społecznie wrażliwych, jak szpitale i instytucje publiczne. Miasto musi brać pod uwagę potrzeby wszystkich mieszkańców: kierowców, rowerzystów i pieszych. Rower dla Trójmiasta i ekologiczny samochód miejski będą wspierać ten system.
4. Rekultywacja wysypiska w Szadółkach i stworzenie tam stoku narciarskiego – kolejnej atrakcji turystycznej. Takie rozwiązania są stosowane w Europie i rozwiążą uciążliwości dla mieszkańców.
5. Spójna wizja urbanistyczna Młodego Miasta, uwzględniająca unikatowy charakter terenów postoczniowych oraz cele społeczne, kulturalne i artystyczne. Wystarczy spojrzeć na przykłady Rotterdamu, Goeteborga czy Londynu, rozpisać międzynarodowy konkurs. Rewitalizacja zaniedbanych dzielnic Gdańska: Oruni, Stogów, Olszynki, Nowego Portu, Dolnego Miasta, Biskupiej Górki. Ważne historycznie dzielnice powinny być chlubą miasta.
6. Bezpieczeństwo w dzielnicach dzięki doinwestowaniu policji i wykorzystaniu straży miejskiej do czynności porządkowych zamiast represyjnych.
7. Współpraca w ramach Trójmiasta: wspólny bilet, promocja, duże wydarzenia sportowe, uzgadnianie kalendarza imprez kulturalnych.
8. Angażowanie mieszkańców we współdecydowanie o mieście – wsparcie rad dzielnic, konsultacje społeczne, budżet obywatelski zwiększony do 50 mln zł.
9. Darmowa teleopieka dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wdrażanie takich rozwiązań jest konieczne ze względu na zmiany demograficzne, poprawia komfort życia osób samotnych.
10. Stworzenie z Gdańska centrum współpracy bałtyckiej, wykorzystanie tradycji i szans nadmorskiego położenia, otwarcie na Europę i różnorodność.


Lepszy Gdańsk jest możliwy. To gdańszczanie wybiorą, w jakim mieście obudzimy się 17 listopada po wyborach samorządowych, co się skończy, a co zacznie w kolejnych latach.

Jarosław Szczukowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież