Pomorska drużyna PiS » Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do Sejmu... Posłowie i radni na listach PiS » Zjednoczona Prawica idąca do wyborów parlamentarnych pod szyldem PiS zaprezentowała w piątek 16 sier... Kobiety liderkami Lewicy na Pomorzu » Beata Maciejewska z Wiosny w Gdańsku i Joanna Senyszyn z SLD w Gdyni mają otwierać listy Lewicy (SLD... Gedania - bastion polskości w Wolnym Mieście Gdańsku » Historia Gedanii, najstarszego polskiego klubu w Gdańsku, jego działalności sportowej i patriotyczne... Jerzy Barzowski: Jak prowadzić dialog z milczącym marszałkiem Strukiem... » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Wycieczkowiec » Jobst Bittner, niemiecki prelegent komercyjnej konferencji o pojednaniu, którą z okazji 80 rocznicy ... Ile kosztuje pojednanie? 250 złotych, ale w promocji i z ”bożą pomocą”... » Ile kosztuje pojednanie polsko-niemiecko-żydowskie? Jeśli wierzyć promocyjnej ofercie Fundacji Pojed... „Gdański Styczeń” - nowa publikacja Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek... » „Gdański Styczeń” to nowa publikacja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Z jed... CBA wzięło pod lupę lidera PO na Pomorzu » Przedwyborcze wakacje są gorące. Odczuje to m.in. Sławomir Neumann, poseł klubu PO-KO i lider Platfo... Zaproszenie na III Pomorski Piknik Strzelecki » W niedzielę 11 sierpnia, w godzinach 11:00-15:00 odbędzie się III Pomorski Piknik Strzelecki. Organi...
Reklama
Pomorska drużyna PiS
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 16:28
Pomorska drużyna PiS
Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia poległa w Bełchatowie
niedziela, 18 sierpnia 2019 18:40
Lechia poległa w Bełchatowie
Piłkarze Lechii po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli nawet punkt ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Europa nie dla nas?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 05 grudnia 2018 15:51

altTa impreza, ten turniej, te mistrzostwa rodziły się w wielkich bólach. Lata dyskusji, lata różnicy zdań. A to mundial kopiujemy, a to nazwy nie pasowały. Kiedy więc - roku Igrzysk w Rzymie (1960) – wreszcie ruszyło, był to Puchar Narodów Europy. Pal licho! Jak zwał, tak zwał, dobrze że Europa po dziś te ME ciągnie.

Ba, dla kogo dobrze, dla kogo jeszcze lepiej? Na pewno dla Hiszpanów czy Niemców (NRF), a nawet dla Rosjan czy Czechów (wtedy ZSRR i Czechosłowacja), którzy przed laty też po sukcesy sięgali. W przeciwieństwie do nas. Lata oczekiwań na debiut w finałach, trzy takie później zaliczone. Jeden – jak pamiętamy (2012) – na rodzinnej ziemi zresztą. Niestety, też nie do końca wykorzystanej. Jedyne co nam, tu w Gdańsku, się udało to ten piękny stadion do dziś cieszący oczy.

Tak, tak, z tego radość. Ale piłkarska Europa wyraźnie nas nie kocha. A może to my miłością jej nie darzymy. Te trzy starty i jakiś ćwierćfinał tylko. Co ciekawe, nawet dwie dekady (1972-1992) medaliści Igrzysk i dwóch mundiali też sobie nie poradzili. Mistrzostwa kontynentu jakby poza nami. Orły Górskiego, ludzie Piechniczka, srebrna ekipa Wójcika i – niestety – nie-europejczycy. Tomaszewski, Deyna, Lato, Szarmach, Boniek, Smolarek, nawet Brzęczek i... I nic! Fatum jakieś czy co?

Ale poważnie teraz. Bo to i losowania grup eliminacyjnych temu wszak zaprzeczają. Ba, przeciwnie! Już w losowaniach niebiosa nam przychylność dają. Jak przed paroma dniami choćby. Przed nami kolejne finały ME, a w eliminacjach grupa z Austrią, Słowenią, Łotwą, Macedonią i Izraelem. Gdzie, z kim tu przegrać? Albo jak nie wygrać?

Szesnasty już turniej finałowy i – to nowość! - trochę turystyczny będzie. Aż dwanaście aren, aż dwunastu gospodarzy. Tu i tu, tu i tam... No, ale najpierw te eliminacje. Awans i potem ewentualna turystyka. Czy Europa wreszcie się do nas uśmiechnie? Wierzyć trzeba. Wiara cuda czyni...

Albert Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież