Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru » Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, dokumentalistą, monarchistą, kandydatem na urząd prezydenta RP w 20... Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni" » Kilkaset osób odwiedził siedzibę Radia Gdańsk podczas Dnia Otwartego rozgłośni.W środę, 13 lutego, R... Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec P... » Niemiecki przedsiębiorca Hans G., prowadzący firmę w gminie Kosakowo, został skazany za szerzenie i ... Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych » 13 i 22 lutego Radio Gdańsk zaprasza na Dni Otwarte. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi, a po ... Architektura Biedronia - czy "Wiosna" nadeszła? » Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunas... Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutral... » Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla "Gazety Gdańskiej", opublikowan... Troje kandydatów na prezydenta Gdańska » Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun zmierzą się w przedterminowych wyborach na prezy... Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia » W piątek 22 lutego 2019 przypada 231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Tego dnia w Stacji Orun... Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury » Oliwski Ratuszu Kultury przygotował niezmiernie interesującą wystawę XIX i XX – wiecznego malarstwa ... Krzysztof Gawkowski: Wiosna liberalnego socjalizmu » Z Krzysztofem Gawkowskim, sekretarzem zarządu partii Wiosna, w latach 2012-2018 Sekretarzem Generaln...
Reklama
Premier Jan Olszewski dla
niedziela, 10 lutego 2019 14:11
Premier Jan Olszewski dla
Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla " ...
Lechia może czuć niedosyt po remisie w Kielcach
sobota, 16 lutego 2019 22:22
Lechia może czuć niedosyt po remisie w Kielcach
Bezbramkowym remisem zakończył się mecz Lechii z Koroną w Kielcach ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
niedziela, 03 lutego 2019 17:03
Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
Wojciecha Kossaka z Gdańskiem związała znajomość z Cesarzem Niemi ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Św. Jan Bosko patronem Rumi
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11
Św. Jan Bosko patronem Rumi
W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspo ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Budyń z sokiem malinowym: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7... mieszkań - nie zegarków

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 28 listopada 2014 13:29

altW czwartek, 27 listopada, na trzy dni przed II turą wyborów samorządowych do niewątpliwie europejskiej „Gazety Wyborczej” dodano wkładkę pt. „Gdańsk. Tu rośnie nowe centrum Europy” reklamującej przy okazji jednego z pretendentów do fotela prezydenta Gdańska. Trzeba trafu Pawła Adamowicza. Jak najbardziej zarówno europejczyka, jak i Europejczyka. Bo takie jest odwieczne prawo natury, że ładne dziewczyny trzymają się z ładnymi, brzydkie z brzydkimi, europejczycy z europejczykami, a Europejczycy z Europejczykami. Piszę z rozmysłem raz małą, raz dużą literą, bo obie formy według SJP są dopuszczalne, choć znaczą lekko co innego: europejczyk pisany małą literą to osoba związana z kulturą europejską, Europejczyk dużą literą to osoba mieszkająca w Europie. Paweł Adamowicz może  - a nawet musi - być opisywany zarówno z małej, jak i dużej litery.


Tego samego dnia Sąd Rejonowy w Warszawie skazał w tzw. aferze zegarkowej innego gdańszczanina, mianowicie Sławomira Nowaka, byłego ministra transportu, a wkrótce byłego posła. I najważniejszego byłego członka partii rządzącej na Pomorzu. Nowaka skazano za to, że nie wpisał wartego  kilkanaście tysięcy złotych zegarka do oświadczenia majątkowego. Nowak może być sfrustrowany. On nie wpisał zegarka – Tusk się go wyparł, sąd go skazał, a "Gazeta Wyborcza" w swoim dodatku o rośnięciu w Gdańsku centrum nawet nie wymieniła z nazwiska. Adamowicz nie wpisał mieszkania – Tusk go wspiera w staraniach wyborczych, sąd nawet nie miał szans się pochylić nad tematem, bo żadnych oskarżeń Adamowiczowi nie postawiono.  
Ja to się nie dziwię, że nie wpisał. Zliczyć do siedmiu nie jest proszę Państwa tak zaraz hop siup. W końcu liczenie wynaleziono w Mezopotamii, a nie w Europie. Zacząłem wpisywać cyfry od 1 do 7 w tytule felietonu i bym nie dał rady, gdybym nie wspomógł się absolutem, w obu przypadkach pisanym z małej litery, co jest - nawiasem mówiąc - trochę dla absolutu krzywdzące.


Mnie jednak bardziej ciekawi, co się stało, że część tych mieszkań Panu Prezydentowi zniknęła. I to w mieście gdzie rośnie nowe centrum Europy. Z siedmiu zniknęły mu cztery. Adamowicz z zasobów komunalnych nie będzie musiał korzystać, da rade, jeszcze mu trzy mieszkania zostały. Ale jak tak innym zaczną znikać? Tym, którzy mają po jednym mieszkaniu? Gdzie oni się podzieją, biedacy? Może śledczy reporterzy "Gazety Wyborczej" to wyśledzą? Masowe znikanie mieszkań może się okazać palącym problemem społecznym. A co będzie, jak nam stadion bursztynowy zniknie? Albo Europejskie Centrum Solidarności? Do czego co roku będziemy dokładać z budżetu miasta pieniądze? A co będzie, jak nam w Gdańsku nowe centrum Europy wyrośnie, a zaraz potem zniknie? Będzie dziura, jak ta przed budynkiem NOT-u? W całej kampanii wyborczej wszyscy pytali o to, co Pan Prezydent wybudował, co jeszcze wybuduje. Ja się pytam: Co ze znikaniem?

Waldemar Kuchanny


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież