Radni PiS złożyli chcą bezpłatnej komunikacji dla niepełnosprawnych i ... » Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt uchwały o bezpłatnej komunikacji miejskiej dla... Zgromadził majątek w Brukseli, skąpi na pensje rodaków » 1286 złotych to nie jest niska płaca minimalna, obwieścił w maju 2015 roku Janusz Lewandowski, polit... Wielka Zbiórka Książek 2019 dla ZACZYTANYCH BIBLIOTEK » Po raz V Fundacja Zaczytani jest organizatorem Wielkiej Zbiórki Książek dla Dużych i Małych pacjentó... Apel radnych PiS w sprawie klasyfikacji maturzystów » We wtorek, 23 kwietnia, Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska wystosował do ... Ukrywali Żyda pod okiem gestapo » Roswita Stern, sopocka malarka, dziś na emeryturze, wykładowczyni Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dzia... Jarosław Sellin: 4 czerwca lud się wypowiedział... » Z Jarosławem Sellinem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kandydate... Jest cień szansy na porozumienie ze strajkującymi nauczycielami » Największy od 26 lat strajk ogólnopolski w oświacie trwa. Co prawda jest cień szansy na porozumienie... Miejski krezus zastępcą Dulkiewicz - czy trafi do rady GPEC? » Alan Aleksandrowicz, fundator Gdańskiego Centrum Multimedialnego, dziś występującego pod szyldem Gda... Zmarł rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik » W wieku 69 lat zmarł nagle prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej Specjalizował się w ... Antoni Szymański: Piątka senatora Szymańskiego » Z senatorem Antonim Szymańskim, kandydatem z listy Zjednoczonej Prawicy do Parlamentu Europejskiego ...
Reklama
Zgromadził majątek w Brukseli, skąpi na pensje rodaków
środa, 24 kwietnia 2019 19:32
Zgromadził majątek w Brukseli, skąpi na pensje rodaków
1286 złotych to nie jest niska płaca minimalna, obwieścił w maju 2 ...
Z Miedzią o być albo nie być w ekstraklasie
środa, 24 kwietnia 2019 17:39
Z Miedzią o być albo nie być w ekstraklasie
Zaledwie cztery punkty tej wiosny w rozgrywkach Ekstraklasy zdobyli pi ...
Lechia wygrywa szalony mecz w Szczecinie i jest w grze o tytuł
środa, 24 kwietnia 2019 18:33
Lechia wygrywa szalony mecz w Szczecinie i jest w grze o tytuł
Tak szalonego meczu, a konkretnie ostatnich 20 minut, już dawno w pol ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kolekcjonerska pasja i wystawa malarstwa Hildebrandta
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 11:03
Kolekcjonerska pasja i wystawa malarstwa Hildebrandta
Wernisaż malarstwa Eduarda Hildebrandta w Nadbałtyckim Centrum Kultu ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Budyń z sokiem malinowym: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7... mieszkań - nie zegarków

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 28 listopada 2014 13:29

altW czwartek, 27 listopada, na trzy dni przed II turą wyborów samorządowych do niewątpliwie europejskiej „Gazety Wyborczej” dodano wkładkę pt. „Gdańsk. Tu rośnie nowe centrum Europy” reklamującej przy okazji jednego z pretendentów do fotela prezydenta Gdańska. Trzeba trafu Pawła Adamowicza. Jak najbardziej zarówno europejczyka, jak i Europejczyka. Bo takie jest odwieczne prawo natury, że ładne dziewczyny trzymają się z ładnymi, brzydkie z brzydkimi, europejczycy z europejczykami, a Europejczycy z Europejczykami. Piszę z rozmysłem raz małą, raz dużą literą, bo obie formy według SJP są dopuszczalne, choć znaczą lekko co innego: europejczyk pisany małą literą to osoba związana z kulturą europejską, Europejczyk dużą literą to osoba mieszkająca w Europie. Paweł Adamowicz może  - a nawet musi - być opisywany zarówno z małej, jak i dużej litery.


Tego samego dnia Sąd Rejonowy w Warszawie skazał w tzw. aferze zegarkowej innego gdańszczanina, mianowicie Sławomira Nowaka, byłego ministra transportu, a wkrótce byłego posła. I najważniejszego byłego członka partii rządzącej na Pomorzu. Nowaka skazano za to, że nie wpisał wartego  kilkanaście tysięcy złotych zegarka do oświadczenia majątkowego. Nowak może być sfrustrowany. On nie wpisał zegarka – Tusk się go wyparł, sąd go skazał, a "Gazeta Wyborcza" w swoim dodatku o rośnięciu w Gdańsku centrum nawet nie wymieniła z nazwiska. Adamowicz nie wpisał mieszkania – Tusk go wspiera w staraniach wyborczych, sąd nawet nie miał szans się pochylić nad tematem, bo żadnych oskarżeń Adamowiczowi nie postawiono.  
Ja to się nie dziwię, że nie wpisał. Zliczyć do siedmiu nie jest proszę Państwa tak zaraz hop siup. W końcu liczenie wynaleziono w Mezopotamii, a nie w Europie. Zacząłem wpisywać cyfry od 1 do 7 w tytule felietonu i bym nie dał rady, gdybym nie wspomógł się absolutem, w obu przypadkach pisanym z małej litery, co jest - nawiasem mówiąc - trochę dla absolutu krzywdzące.


Mnie jednak bardziej ciekawi, co się stało, że część tych mieszkań Panu Prezydentowi zniknęła. I to w mieście gdzie rośnie nowe centrum Europy. Z siedmiu zniknęły mu cztery. Adamowicz z zasobów komunalnych nie będzie musiał korzystać, da rade, jeszcze mu trzy mieszkania zostały. Ale jak tak innym zaczną znikać? Tym, którzy mają po jednym mieszkaniu? Gdzie oni się podzieją, biedacy? Może śledczy reporterzy "Gazety Wyborczej" to wyśledzą? Masowe znikanie mieszkań może się okazać palącym problemem społecznym. A co będzie, jak nam stadion bursztynowy zniknie? Albo Europejskie Centrum Solidarności? Do czego co roku będziemy dokładać z budżetu miasta pieniądze? A co będzie, jak nam w Gdańsku nowe centrum Europy wyrośnie, a zaraz potem zniknie? Będzie dziura, jak ta przed budynkiem NOT-u? W całej kampanii wyborczej wszyscy pytali o to, co Pan Prezydent wybudował, co jeszcze wybuduje. Ja się pytam: Co ze znikaniem?

Waldemar Kuchanny


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież