Kalendarz ZDolnych Oruniaków » 30 aktywnych mieszkańców Oruni jest bohaterami pierwszego dzielnicowego kalendarza, którego premiera... Gdynia nie zrezygnuje z ogni sztucznych podczas miejskiego Sylwestra » Do gdyńskiego magistratu wpłynęło pismo z apelem o rezygnację z używania fajerwerków podczas imprezy... Polska flaga rodziny Gruszkowskich ze Lwowa eksponatem miesiąca Muzeum... » Biało-czerwona flaga przywieziona przez rodzinę Gruszkowskich ze Lwowa jest eksponatem miesiąca Muze... Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ważna cały rok » Wyjeżdżając na zimowe ferie poza granice Polski warto pamiętać o zabraniu ze sobą Europejskiej Karty... W sobotę odsłonięcie bursztynowego ołtarza w bazylice św. Brygidy » Zagubiona Bursztynowa Komnata z Carskiego Siła to już od lat tylko legenda. Ołtarz w gdańskiej bazyl... Więcej pieniędzy to więcej świadczeń na Pomorzu » Dodatkowe środki finansowe otrzymane na zabiegi z zakresu endoprotezoplastyki, usuwania zaćmy, czy t... Zapłacą 240 tys. zł podatku? Co opowiadała żona prezydenta? » Trzecia rozprawa w procesie Pawła Adamowicza oskarżanego o podawanie nieprawdy w oświadczeniach mają... Piotr Czauderna alarmuje. Chronić przestrzeń Gdańska - koszty budżetu,... » Spór o podział 12 milionów złotych budżetu obywatelskiego - gdzie piaskownica, a gdzie ławki? - odwr... Złoty Krzyż Zasługi dla Andrzeja Jaworskiego » Prezes Stowarzyszenia myGdańsk.pl Andrzej Jaworski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Uroczys... Znikają Dąbrowszczacy. Na Przymorzu będzie ulica Lecha Kaczyńskiego » Z mapy Gdańska znika siedem ulic. Oczywiście nie dosłownie. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich rozpor...
Reklama

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 października 2017 19:11

altDeklarując oficjalnie transparentność jako swoją doktrynę etyczną, Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska z zarzutem oszustwa podatkowego na kwotę 326 tys. złotych, siebie spod tej regulacji wyłączył.


Ponad rok temu własną piersią zasłoniła chlebodawcę dyrektor miejskich podatków Jolanta Ostaszewska. Na wniosek Gazety Gdańskiej o ujawnienie rozliczeń w podatku od nieruchomości 425 metrów kwadratowych Gdańska należących do prezydenta i jego żony, zasłoniła się tajemnicą skarbową.
Licho to wypadło. Każdy może sobie przeliczyć powierzchnię przez stawkę mieszkaniową i gruntową. Obowiązek ten spoczywał też na Pawle Adamowiczu wobec Pawła Adamowicza organu podatkowego.


Prostym pytaniem redakcja chciała wesprzeć starania prezydenta o uzyskanie wzorcowej transparentności, której tak publicznie pożąda. Przy okazji ułatwić pracę prokuraturze, a też sądowi.


Jeśli bowiem prezydent wypełniał na jednym biurku swoje przelewy podatkowe od 425 metrów kwadratowych, to siebie jako organu i mieszkańców jako pracodawców nie oszukiwał. Jeśli zaś przy tym samym biurku oświadczał zarazem, że metrów tych ma zdecydowanie mniej, czym naruszał postulat rzetelnych deklaracji majątkowych, to okłamywał opinię publiczną i zewnętrzny organ kontroli. Tylko prezydent wie, jak można wiarygodnie składać dwa różne dokumenty z tych samych aktów notarialnych. Przypadek chorego ojca, niedomagającej żony i traumy smoleńskiej raz dokucza, "jak paluszek i główka, szkolna wymówka", innym razem jest bagatelny.


Proces, który relacjonowały wszystkie media, poza gdańskim portalem propagandy urzędowej, ujawnił teraz zeznanie, z którego wynika, że P. Adamowicz podatek od nieruchomości płacił prawidłowo. Czyli przed sobą i urzędnikami nie udawał gapcia dotkniętego traumą. Liczył gustownie.
Co innego w oświadczeniach jawnych. Pomijał metry, które eksponowały jego dostatek słabo skorelowany z dochodami. Wstydził się swojej zaradności, którą jego żona eksponowała publicznie jako cnotę godną funkcji. Może nie chciał obywateli krępować swoją zaradnością, i krępował się własnym dostatkiem, który ogłasza w Europie?


Tając prawdę o swoim majątku i wyczerpująco relacjonując swoje zadłużenie, raportując je co do centa, prezydent Gdańska oszczędnie gospodaruje prawdą.


Czy zawiera ją jeden z bankowych wpłatomatów?


Marek Formela


 Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Galeria Sztuki Gdańskiej


img_0228.jpg

W obiektywie Macieja Kostuna


2_neptun.jpg

Sport w szkole

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam