Oświadczenie Piotra Dudy » Koleżanki i Koledzy, Członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność", cora... J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej! » Rozmowa z dr. Jarosławem Duszewskim, niezależnym kandydatem na prezydenta Sopotu. -W programie na ż... Co ustali prokurator? - Grunwaldzka 597 » Sprzedaż przy ul. Grunwaldzkiej 597 w Oliwie jest badana przez prokuraturę. Sprawdzana jest sama tra... Tlen jako opium? » ”Tlen” od czasu swojego powstania (rok 2003) przewędrował już przez wiele polskich teatrów (również ... Karol Rabenda: Mam plan dla Gdańska » Konieczny jest zwrot ku mieszkańcom, traktowanym przez włodarza jak najemcyZ Karolem Rabendą, wicepr... Impulsy płyną z Tel Awiwu - wywiad z Leszkiem Millerem » W zachowaniu Polaków wobec Żydów w czasie wojny mieliśmy wszelkie możliwe postawy. Od pięknych i her... Prezes Obajtek z Energi do Orlenu » Jak podał PKN Orlen, w związku z powołaniem od 6 lutego br. Daniela Obajtka na stanowisko prezesa za... Na wokandzie sądu w Wejherowie - "Dla Gazety Gdańskiej " : Poszkodowan... » Sprawa Hansa G., Niemca, który zapowiadał, że „chce rozstrzelać Polaków i jest hitlerowcem” pojawiła... Odpowiedź Miasta na interpelację nie satysfakcjonuje radnej Anny Wirsk... » - Ponieważ Miasto Gdańsk obecnie nie dysponuje broszurą, nie mogę udzielić Pani wyjaśnień, dotyczący... Bożena Sikorska: Wolne niedziele – wreszcie czas dla rodziny » Zbliża się moment zmiany niedzielnych przyzwyczajeń wypoczynku wielu Polaków. Dotychczasowe spędzani...
Reklama

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 października 2017 19:11

altDeklarując oficjalnie transparentność jako swoją doktrynę etyczną, Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska z zarzutem oszustwa podatkowego na kwotę 326 tys. złotych, siebie spod tej regulacji wyłączył.


Ponad rok temu własną piersią zasłoniła chlebodawcę dyrektor miejskich podatków Jolanta Ostaszewska. Na wniosek Gazety Gdańskiej o ujawnienie rozliczeń w podatku od nieruchomości 425 metrów kwadratowych Gdańska należących do prezydenta i jego żony, zasłoniła się tajemnicą skarbową.
Licho to wypadło. Każdy może sobie przeliczyć powierzchnię przez stawkę mieszkaniową i gruntową. Obowiązek ten spoczywał też na Pawle Adamowiczu wobec Pawła Adamowicza organu podatkowego.


Prostym pytaniem redakcja chciała wesprzeć starania prezydenta o uzyskanie wzorcowej transparentności, której tak publicznie pożąda. Przy okazji ułatwić pracę prokuraturze, a też sądowi.


Jeśli bowiem prezydent wypełniał na jednym biurku swoje przelewy podatkowe od 425 metrów kwadratowych, to siebie jako organu i mieszkańców jako pracodawców nie oszukiwał. Jeśli zaś przy tym samym biurku oświadczał zarazem, że metrów tych ma zdecydowanie mniej, czym naruszał postulat rzetelnych deklaracji majątkowych, to okłamywał opinię publiczną i zewnętrzny organ kontroli. Tylko prezydent wie, jak można wiarygodnie składać dwa różne dokumenty z tych samych aktów notarialnych. Przypadek chorego ojca, niedomagającej żony i traumy smoleńskiej raz dokucza, "jak paluszek i główka, szkolna wymówka", innym razem jest bagatelny.


Proces, który relacjonowały wszystkie media, poza gdańskim portalem propagandy urzędowej, ujawnił teraz zeznanie, z którego wynika, że P. Adamowicz podatek od nieruchomości płacił prawidłowo. Czyli przed sobą i urzędnikami nie udawał gapcia dotkniętego traumą. Liczył gustownie.
Co innego w oświadczeniach jawnych. Pomijał metry, które eksponowały jego dostatek słabo skorelowany z dochodami. Wstydził się swojej zaradności, którą jego żona eksponowała publicznie jako cnotę godną funkcji. Może nie chciał obywateli krępować swoją zaradnością, i krępował się własnym dostatkiem, który ogłasza w Europie?


Tając prawdę o swoim majątku i wyczerpująco relacjonując swoje zadłużenie, raportując je co do centa, prezydent Gdańska oszczędnie gospodaruje prawdą.


Czy zawiera ją jeden z bankowych wpłatomatów?


Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej! J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej!
Rozmowa z dr. Jarosławem Duszewskim, niezależnym kandydatem na prezy ...
J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej!
Prezydenci ministrów Prezydenci ministrów
Mateusz Morawiecki został 16 - a właściwie 17, bo M.F. Rakowski, kt ...
Prezydenci ministrów
Lechii sześć - drużyna jedna! Lechii sześć - drużyna jedna!
Biało-zieloną drużynę piłkarską obsługuje 5 spółek i fundacja ...
Lechii sześć - drużyna jedna!

Galeria Sztuki Gdańskiej

Profesor Wiesław Zaremba artysta z Uniwersytetu Sabanci Profesor Wiesław Zaremba artysta z Uniwersytetu Sabanci
Sztukę prof. Wiesława Zaremby zawsze charakteryzuje doskonały rysun ...
Profesor Wiesław Zaremba artysta z Uniwersytetu Sabanci

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...
Odkrywanie tajemnic spod ogona

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Program ferii z GZSiSS
Młody jazz 3-miasta Młody jazz 3-miasta
21 lipca w Ogrodzie Muzeum Miasta Sopotu wystąpi Tomasz Chyła Quinte ...
Młody jazz 3-miasta
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II 30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam