Akapit wydawcy: Czytajac "Zeszyty Stutthofu..." - Wybrzeze24.pl
Westerplatte nie powinno i nie może się stać zarzewiem konfliktu » 15 sierpnia br. w Dzień Wojska Polskiego, ustanowionego na cześć zwycięstwa polskiego oręża nad bols... Fundacja I See You podsumowała 7 miesięcy działania » W piątek 3 sierpnia odbyło się spotkanie Podopiecznych i Sympatyków Fundacji I See You. Miejscem spo... Niemcy nie sprzedadzą udziałów w GPEC nawet za 800 mln zł » 185 milionów euro zaproponowane przez Polską Grupę Energetyczną za niemieckie większościowe udziały ... Rozpad PO w Gdańsku » Paweł Adamowicz konsekwentnie demoluje gdańską PO, swoją macierzystą partię, której był do czasu pow... Piotr Czauderna: Czas odbić Gdańsk z rąk aroganckiej władzy » Z prof. dr hab. nauk med. Piotrem Czauderną, chirurgiem dziecięcym, radnym Miasta Gdańska, członkiem... Radna Wirska apeluje do Adamowicza » Radna Anna Wirska wystosowała apel do prezydenta Pawła Adamowicza. Szanowny Panie Prezydencie,apeluj... Taxi z urzędu » Jaśnie państwo z gdańskiego magistratu. Samochody służbowe traktują jak taksówki na telefon. Każą si... Wskaźniki rozwoju Energi w górę! » Grupa Energa odnotowała w pierwszym półroczu tego roku wzrost zysku netto do 557 mln zł oraz wzrost ... Ultimatum „Solidarności” » „Solidarność” stawia rządowi PiS i sojuszników ultimatum do 29 sierpnia br. Dotychczas obóz dobrej z... Związkowcy tracą cierpliwość. Spec-spotkanie „Solidarności” z premiere... » Nadzwyczajne spotkanie Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” z premierem Mateuszem Morawieckim odbędzi...
Reklama
Niemcy nie sprzedadzą udziałów w GPEC nawet za 800 mln zł
sobota, 11 sierpnia 2018 13:53
Niemcy nie sprzedadzą udziałów w GPEC nawet za 800 mln zł
185 milionów euro zaproponowane przez Polską Grupę Energetyczną za ...
Trzecie podejście w Łodzi 25 sierpnia
piątek, 17 sierpnia 2018 10:11
Trzecie podejście w Łodzi 25 sierpnia
Trzecie podejście do rozegrania meczu Orła Łódź ze Zdunek Wybrze ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Czerwone maki” pani Rosvity z Sopotu
poniedziałek, 06 sierpnia 2018 09:28
„Czerwone maki” pani Rosvity z Sopotu
W sopockiej Państwowej Galerii Sztuki dobiegła końca wystawa malars ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
niedziela, 28 stycznia 2018 17:57

alt

Bywa źle z niemiecką pamiecią.

"Arbeit macht frei" to nie jest polski rekwizyt.

Według niemieckiej prasy,rząd w Warszawie próbuje niedojrzale ugruntować obraz Polski jako "bohaterskiej ofiary","skanonizować pewną konkretną interpretację historii",a wykluczyć inną,która"relatywizuje jego cierpienie".


Zamiast bredzenia o kanonizacji i interpretacji...

Zbrodniarz wojenny Himmler nakazał 30 pazdziernika 1939 roku, by do lutego 1940 roku wysiedlić : wszystkich Żydów z części Polski włączonej do Rzeszy,z Pomorza - osoby pochodzące z innych dzielnic,ludność nastawioną antyniemiecko."Z pozostałej ludności po odpowiednim zbadaniu miano wydzielić volksdeutschów i tzw.pożądanych Polaków,którzy nie byliby objęci kolejnymi wysiedleniami.

"Pierwsze wysiedlenia nastąpiły na Pomorzu.Odbywały sie w zasadzie nocą lub wczesnym rankiem.Chodziło o to,by ludność nie miała czasu na zbycie lub ukrycie majątku ruchomego i nie zdołała uciec.Ludzi usuwano w ciagu 10-20 minut,pozwalano zabierać początkowo 12,5 kg bagażu,a od wiosny 1940 r. -25-30 kg,dzieciom-połowę tego,oraz 200 zł na osobę,potem 10 RM(...)majątek osób wydalonych podlegał konfiskacie na rzecz Rzeszy.Zabieranie czegokolwiek z mieszkania groziło karą śmierci.Z wysiedlonymi obchodzono sie brutalnie(...) W 1940 roku Niemcy przeszli na system pośredni.Dokonywali selekcji w obozach przesiedleńczych czy przejściowych(Toruń,Potulice,Tczew,Grudziądz"(...)W obozach panował brud i zimno.Racje żywnosciowe były głodowe.Wynikiem tego była wysoka śmiertelność.Kryteria stosowane przy wyborze Polaków do wysiedlenia były płynne.W początkowym okresie najważniejsze z nich to przeszłość polityczna,zdolność do pełnienia roli przywódczej,majątek w miejscu zamieszkania,wreszcie niechęc osobista miejscowych volksdeutschów do poszczególnych Polaków".

Akcja wysiedleńcza i rugi w zaanektowanej częsci Polski objęły ponad 860 tys,osób,w tym z okręgu Gdańsk-Pomorze 124 tys."

Rzad Polski nie musi kanonizować własnej wersji historii.Sojusznicy pani Steinbach z niemieckich koncernów  medialnych powinni czytać w barakach na mierzei "Zeszyty Muzeum Stutthof".Zabierajac ze soba  12,5 kg bagażu podręcznego..

Nie jest to miejsce,w którym można cokolwiek zrelatywizowac.

Marek Formela

Cytaty z tekstu ALINY KILIAN,opublikowanego w 1977 w drugim numerze "Zeszytów".

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież