Rachunek za nowe kodeksy pracy: skręt ku liberalizmowi? » Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy do 15 marca br. zakończy przygotowanie projektów kodeksów indywidu... Mównica bezpłatna - rzecznik na służbie » Służbowy samochód, służbowy rzecznik, mównica w foyer Europejskiego Centrum Solidarności. Obywatel P... Sławomir Neumann: Adamowicz miał swoje powody by kandydować » Z posłem Sławomirem Neumannem, liderem Platformy Obywatelskiej na Pomorzu rozmawia Artur S. Górski- ... Grzegorz Strzelczyk: Miasto nie jest biznesmenem » Z Grzegorzem Strzelczykiem, radnym PiS rozmawia Artur S. Górski- Czy dzieciom i młodzieży z Gdańska ... Ponad 8 mln złotych na reklamy Gdańska - prof. Czauderna pyta prezyden... » Dobra propaganda, to propaganda skuteczna. Liczona ilością odsłon stron i podstron, materiałów zamie... Bunt gdańskiego barona - Adamowicz sam(o)rządzi » Oskarżony o składanie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych i podejrzewany o oszustwa podatkowe,pozb... Beton na boiskach AWFiS » Maklerzy umysłów czy Parceli Dziwna sytuacja w oliwskiej AWFiS. Na wniosek uczelni procedowany j... Oświadczenie Piotra Dudy » Koleżanki i Koledzy, Członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność", cora... J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej! » Rozmowa z dr. Jarosławem Duszewskim, niezależnym kandydatem na prezydenta Sopotu. -W programie na ż... Co ustali prokurator? - Grunwaldzka 597 » Sprzedaż przy ul. Grunwaldzkiej 597 w Oliwie jest badana przez prokuraturę. Sprawdzana jest sama tra...
Reklama

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
niedziela, 28 stycznia 2018 17:57

alt

Bywa źle z niemiecką pamiecią.

"Arbeit macht frei" to nie jest polski rekwizyt.

Według niemieckiej prasy,rząd w Warszawie próbuje niedojrzale ugruntować obraz Polski jako "bohaterskiej ofiary","skanonizować pewną konkretną interpretację historii",a wykluczyć inną,która"relatywizuje jego cierpienie".


Zamiast bredzenia o kanonizacji i interpretacji...

Zbrodniarz wojenny Himmler nakazał 30 pazdziernika 1939 roku, by do lutego 1940 roku wysiedlić : wszystkich Żydów z części Polski włączonej do Rzeszy,z Pomorza - osoby pochodzące z innych dzielnic,ludność nastawioną antyniemiecko."Z pozostałej ludności po odpowiednim zbadaniu miano wydzielić volksdeutschów i tzw.pożądanych Polaków,którzy nie byliby objęci kolejnymi wysiedleniami.

"Pierwsze wysiedlenia nastąpiły na Pomorzu.Odbywały sie w zasadzie nocą lub wczesnym rankiem.Chodziło o to,by ludność nie miała czasu na zbycie lub ukrycie majątku ruchomego i nie zdołała uciec.Ludzi usuwano w ciagu 10-20 minut,pozwalano zabierać początkowo 12,5 kg bagażu,a od wiosny 1940 r. -25-30 kg,dzieciom-połowę tego,oraz 200 zł na osobę,potem 10 RM(...)majątek osób wydalonych podlegał konfiskacie na rzecz Rzeszy.Zabieranie czegokolwiek z mieszkania groziło karą śmierci.Z wysiedlonymi obchodzono sie brutalnie(...) W 1940 roku Niemcy przeszli na system pośredni.Dokonywali selekcji w obozach przesiedleńczych czy przejściowych(Toruń,Potulice,Tczew,Grudziądz"(...)W obozach panował brud i zimno.Racje żywnosciowe były głodowe.Wynikiem tego była wysoka śmiertelność.Kryteria stosowane przy wyborze Polaków do wysiedlenia były płynne.W początkowym okresie najważniejsze z nich to przeszłość polityczna,zdolność do pełnienia roli przywódczej,majątek w miejscu zamieszkania,wreszcie niechęc osobista miejscowych volksdeutschów do poszczególnych Polaków".

Akcja wysiedleńcza i rugi w zaanektowanej częsci Polski objęły ponad 860 tys,osób,w tym z okręgu Gdańsk-Pomorze 124 tys."

Rzad Polski nie musi kanonizować własnej wersji historii.Sojusznicy pani Steinbach z niemieckich koncernów  medialnych powinni czytać w barakach na mierzei "Zeszyty Muzeum Stutthof".Zabierajac ze soba  12,5 kg bagażu podręcznego..

Nie jest to miejsce,w którym można cokolwiek zrelatywizowac.

Marek Formela

Cytaty z tekstu ALINY KILIAN,opublikowanego w 1977 w drugim numerze "Zeszytów".

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej! J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej!
Rozmowa z dr. Jarosławem Duszewskim, niezależnym kandydatem na prezy ...
J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej!
Prezydenci ministrów Prezydenci ministrów
Mateusz Morawiecki został 16 - a właściwie 17, bo M.F. Rakowski, kt ...
Prezydenci ministrów
Jagiellonia rozbiła bezbarwną Lechię - wynik Jagiellonia rozbiła bezbarwną Lechię - wynik
Kolejny słaby mecz zagrali piłkarze Lechii. Biało-zieloni przegrali ...
Jagiellonia rozbiła bezbarwną Lechię - wynik

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rosvita Stern: Kocham Sopot Rosvita Stern: Kocham Sopot
Tragiczne wspomnienia pani Rosvity wywołują olbrzymie emocje i nie p ...
Rosvita Stern: Kocham Sopot

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...
Odkrywanie tajemnic spod ogona

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Program ferii z GZSiSS
Młody jazz 3-miasta Młody jazz 3-miasta
21 lipca w Ogrodzie Muzeum Miasta Sopotu wystąpi Tomasz Chyła Quinte ...
Młody jazz 3-miasta
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II 30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam