Pożegnalna uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa ponad podziałam... » Radni trzech dzisiejszych klubów w Radzie Miasta Gdańska oraz radni, którzy w niej zasiadali od 1990... Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezyde... » W związku z uroczystościami pogrzebowymi Prezydenta Miasta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, które odbęd... Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza » W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicz... Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza » Bezpośrednią przyczyną zgonu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny - wynika ze ... Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta » Aleksandra Dulkiewicz, pierwsza zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza otrzymała od premiera Mateus... Gdańszczanie uczcili pamięć prezydenta Pawła Adamowicza » Tysiące gdańszczan pojawiło się na Długim Targu, aby wziąć udział w Wiecu Przeciwko Nienawiści i Prz... Paweł Adamowicz nie żyje » Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 54 lata. Został ugodzony przez bandytę nożem podcza... Solidarni z walczącym o życie Pawłem Adamowiczem » Ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zachęca do przybycia do Bazyli... Prezydent Paweł Adamowicz zaatakowany ostrym narzędziem na finale WOŚP » Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany ostrym narzędziem podczas finału WOŚP w Gdańsku... Pożegnanie Waldemara Bartelika » Rodzina, przyjaciele, koledzy z siatkarskiego parkietu i współpracownicy z Energi pożegnali w minion...
Reklama
Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza
środa, 16 stycznia 2019 13:16
Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza
W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogr ...
Żużlowy terminarz sezonu 2019
czwartek, 17 stycznia 2019 14:36
Żużlowy terminarz sezonu 2019
W czwartek 17 stycznia poznaliśmy terminarz NICE 1. Ligi Żużlowej. ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
środa, 02 stycznia 2019 11:28
Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
Oliwski Ratusz Kultury przedstawi niebawem interesującą kolekcję ma ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
czwartek, 20 grudnia 2018 21:07
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
W nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Rumi 14 grudnia br. n ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Akapit wydawcy: Czytajac "Zeszyty Stutthofu..."

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
niedziela, 28 stycznia 2018 17:57

alt

Bywa źle z niemiecką pamiecią.

"Arbeit macht frei" to nie jest polski rekwizyt.

Według niemieckiej prasy,rząd w Warszawie próbuje niedojrzale ugruntować obraz Polski jako "bohaterskiej ofiary","skanonizować pewną konkretną interpretację historii",a wykluczyć inną,która"relatywizuje jego cierpienie".


Zamiast bredzenia o kanonizacji i interpretacji...

Zbrodniarz wojenny Himmler nakazał 30 pazdziernika 1939 roku, by do lutego 1940 roku wysiedlić : wszystkich Żydów z części Polski włączonej do Rzeszy,z Pomorza - osoby pochodzące z innych dzielnic,ludność nastawioną antyniemiecko."Z pozostałej ludności po odpowiednim zbadaniu miano wydzielić volksdeutschów i tzw.pożądanych Polaków,którzy nie byliby objęci kolejnymi wysiedleniami.

"Pierwsze wysiedlenia nastąpiły na Pomorzu.Odbywały sie w zasadzie nocą lub wczesnym rankiem.Chodziło o to,by ludność nie miała czasu na zbycie lub ukrycie majątku ruchomego i nie zdołała uciec.Ludzi usuwano w ciagu 10-20 minut,pozwalano zabierać początkowo 12,5 kg bagażu,a od wiosny 1940 r. -25-30 kg,dzieciom-połowę tego,oraz 200 zł na osobę,potem 10 RM(...)majątek osób wydalonych podlegał konfiskacie na rzecz Rzeszy.Zabieranie czegokolwiek z mieszkania groziło karą śmierci.Z wysiedlonymi obchodzono sie brutalnie(...) W 1940 roku Niemcy przeszli na system pośredni.Dokonywali selekcji w obozach przesiedleńczych czy przejściowych(Toruń,Potulice,Tczew,Grudziądz"(...)W obozach panował brud i zimno.Racje żywnosciowe były głodowe.Wynikiem tego była wysoka śmiertelność.Kryteria stosowane przy wyborze Polaków do wysiedlenia były płynne.W początkowym okresie najważniejsze z nich to przeszłość polityczna,zdolność do pełnienia roli przywódczej,majątek w miejscu zamieszkania,wreszcie niechęc osobista miejscowych volksdeutschów do poszczególnych Polaków".

Akcja wysiedleńcza i rugi w zaanektowanej częsci Polski objęły ponad 860 tys,osób,w tym z okręgu Gdańsk-Pomorze 124 tys."

Rzad Polski nie musi kanonizować własnej wersji historii.Sojusznicy pani Steinbach z niemieckich koncernów  medialnych powinni czytać w barakach na mierzei "Zeszyty Muzeum Stutthof".Zabierajac ze soba  12,5 kg bagażu podręcznego..

Nie jest to miejsce,w którym można cokolwiek zrelatywizowac.

Marek Formela

Cytaty z tekstu ALINY KILIAN,opublikowanego w 1977 w drugim numerze "Zeszytów".

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież