Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Windy kontrowersji

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 lutego 2010 18:11

altSpółdzielnia Mieszkaniowa Żabianka wysłała do swoich lokatorów rozliczenia za czynsz. Najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców wzbudził punkt dotyczący opłat za korzystanie z dźwigów, czyli popularnych wind. Nie dość, że opłaty te wzrosły, to jeszcze muszą je uiszczać mieszkańcy parterów i pierwszych pięter.


Bardzo dużo sprzeciwów wywołują nowe rozliczenia za korzystanie z windy. Mieszkańcy w blokach nie mogą się pogodzić z faktem, że mieszkający na parterze lub na I piętrze muszą płacić za windę. Przyzwyczajeni są do sytuacji, że ci z I piętra płacili 50 proc. kosztów związanych z eksploatacją windy, a z parteru byli całkowicie zwolnieni z tych opłat. - To przecież absurd - nie kryją wzburzenia mieszkańcy wieżowca przy ulicy Pomorskiej.
- Mieszkam na parterze i nie korzystam z windy, a tu co miesiąc będę musiała za nią zapłacić  - wyjaśnia pani Agnieszka. - I za co? Mogę co najwyżej pojeździć sobie windą po piętrach, ale to nie ma logicznego uzasadnienia. 


Ci natomiast, którzy do tej pory płacili, są zaszokowani, że opłaty za eksploatację dźwigu są uzależnione od liczby metrów kwadratowych danego lokalu. W ich odczuciu takie zasady są krzywdzące i niesprawiedliwe.


Mieszkańcy nie chcą pogodzić się z taką sytuacją, tym bardziej, że większość z nich jest już właścicielami, a nie tylko lokatorami mieszkań.
 - Jakby to policzyć i zebrać razem to całkiem ładna sumka wyjdzie - nie kryje rozżalenia jedna z mieszkanek bloku przy ul. Gdyńskiej. - Te nasze windy to powinny mieć chyba złote przyciski i dywaniki w środku.


Budynek to wspólny majątek
Według Zarządu Spółdzielni " Żabianka" każdy budynek jest własnością większości mieszkańców.
– Jako tacy, wszyscy oni muszą płacić za eksploatację takich urządzeń, jak dźwig – wyjaśnia Mieczysław Jabłoński, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Żabianka. - Nie ma znaczenia, czy ktoś mieszka na parterze, czy nie. Budynek to wspólny majątek, a opłata to wspólny obowiązek.
Zarząd SM Żabianka twierdzi, że liczba osób nie jest w tym przypadku wyznacznikiem, bowiem to nie jest opłata z tytułu faktu korzystania z windy. Jest ona naliczana z powodu tego, że w danym budynku znajduje się dźwig. A ponieważ każdy blok jest własnością spółdzielców, to muszą oni wszyscy – bez wyjątków - płacić za eksploatację takiego urządzenia. Dlatego wyznacznikiem jest właśnie powierzchnia mieszkania, a co za tym idzie, procentowy udział właściciela lokalu w całej nieruchomości.


Absurdalne przepisy czy brak dobrej woli?
Artykuł 12 pkt 2 Ustawy o własności lokali nakłada opłatę za windę na wszystkich właścicieli, nawet na tych z parteru, którzy dodatkowo są narażeni na zakłócanie spokoju przez trzaskające drzwi urządzenia, a często i hałasujących mieszkańców z wyższych pięter, czekających na przybycie windy. Zapisano w nim, że wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej pokrywane są przez właścicieli lokali w stosunku do ich udziałów. Mamy tu do czynienia z absurdem ustawowym, który właśnie wykorzystuje spółdzielnia.


- Nie ma innego sposobu na rozwiązanie tej kwestii – uważa  Andrzej Kupidura, przewodniczący Rady Nadzorczej SM Żabianka - Zasięgnęliśmy w tej sprawie opinii prawnika, która jest jednoznaczna. Przedstawił on konkretne argumenty, poparte przepisami. Rada Nadzorcza SM Żabianka nie jest po to, by dyskutować z prawnikiem, ani po to, by podważać obowiązującą ustawę. 


Absurd jest oczywisty: samotna osoba w lokalu o powierzchni 70 m2 płaci dwukrotnie więcej niż na przykład 6 osób w lokalu o powierzchni 40 m2 - łatwo zauważyć, że sześciokrotnie więcej korzystają one z windy. Nie dziwi zatem fakt, że to, iż mniej płacą za windę, budzi powszechny sprzeciw.  
Jak się jednak wydaje, podwyżki opłat za windę to nie koniec. Bowiem do 2020 roku, zgodnie z przepisami UE, muszą zostać wymienione wszystkie dźwigi niespełniające odpowiednich norm. I jak zwykle za ich wymianę również zapłacą mieszkańcy.
Anna Czajkowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież