Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rewolucja na Bałtyku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 grudnia 2010 21:37

altW trakcie prowadzenia prac badawczych wykonywanych przez statek IMOR dokonuje się wielu cennych odkryć. Najnowsze urządzenia pozwalają na bardzo precyzyjne pomiary. W ramach I Sympozjum Morskiej Geomorfologii organizowanej przez Instytut Morski w Gdańsku uczestnicy i dziennikarze weszli na pokład katamaranu IMOR, gdzie przyjrzeli się pracy naukowców.

Narzędzia, którymi dysponuje Instytut Morski w Gdańsku pozwalają na wykonanie bardzo precyzyjnych i skomplikowanych badań, od precyzyjnego rozpoznania głębokości w badanym rejonie morza po interpretację geologiczną płytkich warstw jego dna. Zminiaturyzowany sprzęt pozwala na zbadanie powierzchni dna morza ze 100 % pokryciem i dokładnością do pojedynczych cm, urządzenia do płytkiej sejsmiki  pozwalają zajrzeć nawet  do 60 m w głąb ziemi.


alt


- To może być nasza wizytówka – podkreśla prof. Stanisław Rudowski z Zakładu Oceanografii Operacyjnej Instytutu Morskiego w Gdańsku. - Rewolucyjny sprzęt to jedno, ale podstawą jest zespół, w którym każdy odgrywa niesamowicie istotną rolę. Zaawansowane prace na morzu wykonywane są przez grupę około 14 osób. W skład zespołu wchodzą: załoga statku, hydrografowie, geomorfolodzy, geolodzy, biolodzy oraz grupa przetwarzania danych GIS opracowująca zebrane dane.


alt


Prace środowiskowe wykonywane m.in. przy okazji planowania budowy morskich farm wiatrowych dotyczą szczegółowego rozpoznania dna, w tym: występowania wszelkich obiektów takich jak wraki, głazy itd., budowy geologicznej oraz mapowania 100% powierzchni obszaru, na którym planowane są inwestycje. Instytut Morski wykonuje prace przedinwestycyjne oraz inspekcje rurociągów i gazociągów, kabli energetycznych jak również pomiary związane z obszarem Natura 2000. Polegają one na rozpoznaniu rozległości i wartości biologicznej habitatów. Obecnie najnowsze urządzenia wykorzystywane są przy weryfikacji zawartości dna morskiego. Istnieje możliwość, że część z tych obszarów zostanie wyłączona z ochrony, a w zamian przyłączone zostaną nowe, cenniejsze tereny.


alt


Przy okazji badań, na Zatoce Pomorskiej naukowcy trafili na zatopione pojezierze, oraz wiele ważnych z historycznego punktu widzenia wraków. Szkoda tylko, że te ostatnie rabowane są przez nurków. - O znalezieniu wraku zawsze informujemy Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Biuro Hydrograficzne MW i urząd morski odpowiedzialny za daną strefę – mówi dr Benedykt Hac, kierownik Zakładu Oceanografii Operacyjnej Instytutu Morskiego w Gdańsku. – Często świadomie nie rozpowszechnia się dokładnych współrzędnych, aby choć w ten sposób zabezpieczyć to, co może stanowić dziedzictwo kulturowe naszego kraju.

Instytut Morski w Gdańsku oprócz badań wykonywanych na terenie Polski, realizuje projekty badawcze na całym świecie. Polska jednostka badawcza wykonywała już prace na Morzu Północnym i Bałtyckim dla Niemców, Duńczyków, Anglików, Belgów i Holendrów dokonując prac pomiarowych w miejscach planowanego posadowienia farm wiatrowych, badania stanu gazociągów na wyspach Szetlandzkich, w Szkocji oraz między Wyspami Brytyjskimi i Europą kontynentalną.
Sprzęt pozwala na wykonywanie prac zarówno na otwartym morzu, jak i rzekach i jeziorach, na różnych głębokościach.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież