Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ranking wielkich nieobecnych

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 11 maja 2010 16:51

altPolitechnika Gdańska znalazła się na drugim miejscu rankingu szkół wyższych zorganizowanym przez tygodnik „Wprost” oraz magazyn studencki „Dlaczego?”. W zestawieniu zabrakło jednak czołowych szkół wyższych zarówno z województwa, jak i kraju.


W badaniu oceniano jakość kształcenia, w tym m.in. umiejętności dydaktyczne kadry, akredytacje prowadzonych kierunków studiów, liczbę studentów uczestniczących w wymianie międzynarodowej, liczbę godzin języków obcych, zaplecze informatyczno-biblioteczne oraz zakres pomocy finansowej dla studentów. Istotne były też badania i osiągnięcia naukowe pracowników, liczba grantów, uprawienia do nadawania tytułów naukowych i udział nauczycieli akademickich w projektach międzynarodowych. Co ciekawe, ocenie poddano także prorynkowe działania szkół wyższych, w tym popyt na absolwentów danej uczelni. Z rankingu wynika, że Politechnika Gdańska najwięcej punktów nazbierała dzięki wysokiej jakości kształcenia


- Tego typu rankingi mają to do siebie, że są bardzo trudno mierzalne. Tym niemniej bardzo miło jest widzieć, że w kolejnym z nich Politechnika Gdańska zajmuje tak wysokie miejsce. Ze studenckiego punktu widzenia to bardzo dobra wiadomość utwierdzająca w przekonaniu, że dokonało się słusznego wyboru. To także sygnał dla przyszłych studentów, którzy jeszcze szukają swojej wymarzonej szkoły wyższej. Osobiście mam nadzieję, że nasza politechnika utrzyma dotychczasowe wysokie tempo rozwoju i nadal z powodzeniem będzie konkurowała z najlepszymi polskimi uczelniami – cieszy się Łukasz Idzik, przewodniczący Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej.


Wielcy nieobecni

Wysokie miejsce PG powinno napawać dumą. Niestety w rankingu nie wzięły udział czołowe uczelnie państwowe w kraju m.in. Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Z konkursu wycofał się również Uniwersytet Gdański oraz Gdański Uniwersytet Medyczny. Część uczelni państwowych swój brak uczestnictwa w rankingu tłumaczy nieprecyzyjnością pytań oraz brakiem odniesienia do wiarygodnych mechanizmów weryfikacji kształcenia.


- Zrezygnowaliśmy z udziału w rankingu uczelni wyższych przygotowanym przez tygodnik „Wprost” i magazyn studencki „dlaczego?”, podobnie duża część uczelni. Ważne jest, aby rankingi opierały się na tak zwanych twardych danych, które corocznie przygotowują wszystkie uczelnie w swoich sprawozdaniach. Są one wówczas porównywalne i dają najlepszą gwarancję rzetelności. Według naszej opinii pytania, które pojawiły się w przesłanej nam ankiecie, w dużej części były nieprecyzyjnie skonstruowane, a niektóre zostawiały zbyt duże pole do interpretacji i możliwości dowolnych odpowiedzi. Na niektóre z kolei nie sposób było odpowiedzieć, zwłaszcza uczelni tak dużej jak Uniwersytet Gdański, gdzie studiuje niemal 30 tysięcy studentów. Przykładem niech będzie pytanie o sukcesy sportowe, naukowe i inne naszych studentów. Na ten temat trzeba by przygotować obszerny referat, a przecież rzecznik nie może w dowolny sposób dzielić sukcesów studentów na mniej i bardziej ważne. Inny przykład to pytanie o to, od kiedy na uczelni można studiować poszczególne kierunki magisterskie. To już wymagałoby z kolei przygotowania swojego rodzaju historycznego studium, aby każdy kierunek wskazać z datą. Kryteria w rankingach zawsze będą budziły kontrowersje, zwłaszcza że w większości zakładają porównywanie uczelni bardzo różnych – technicznych, uniwersytetów, medycznych, artystycznych, sportowych, dużych uczelni publicznych i niewielkich niepublicznych. I zapewne bardzo trudno jest ankietę ułożyć tak, by takich kontrowersji nie budziła. Ale w naszej opinii pytania ankietowe były niedopracowane i budziły zbyt wiele wątpliwości, stąd decyzja uczelni o podziękowaniu za zaproszenie. Nie wykluczamy oczywiście udziału w nim w przyszłym roku i mamy nadzieję, że organizatorzy wszystkich rankingów będą się starali przygotowywać  je tak, aby były dodatkową, rzetelną informacją dla przyszłych kandydatów, która w pewnej mierze będzie pomocna w wyborze uczelni – podkreślała Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG.


Organizatorzy się bronią

Swojego rankingu bronią jednak organizatorzy konkursu. Według tygodnika Wprost ranking „nie jest kolejnym uczelnianym konkursem na liczbę doktorów habilitowanych”, a „Prezentowany dziś ranking szkół wyższych ma więc być pierwszym krokiem w stronę rankingu, który pokazałby realną wartość wiedzy zdobywanej na polskich uczelniach. Ich realną pozycję w naukowym świecie, ale nade wszystko realne kompetencje w kształceniu obywateli: mądrych, samodzielnie myślących, konkurencyjnych i innowacyjnych”.


Na ile takie rankingi są potrzebne musimy odpowiedzieć sobie sami. Nie zmienia to faktu, że bardzo trudno porównać w bezpośredniej rywalizacji uczelnie tak różne od siebie jak uniwersytety, uczelnie techniczne, czy szkoły sportowe. Pamiętajmy również, że szkoły państwowe będące wciąż najbardziej prestiżowymi uczelniami w naszym kraju ich program nauczania jest do siebie bardzo zbliżony, a rywalizacja sprowadza się najczęściej do kadry naukowej i warunków materialnych. Uczelnie, które kształcą kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tys. żaków rocznie są również organizmami bardzo odpornymi na wszelkie zmiany. Tym większym zaskoczeniem dla czołowych polskich szkół wyższych była nietypowa forma i zakres tematyczny pytań. W dzisiejszych czasach takie kwestie jak średnia kwota jaką zarabiają absolwenci szkoły może budzić uśmiech na twarzy kadry naukowej, nie zmienia to jednak faktu, że może to być jeden z powodów dla jakich maturzyści wybiorą daną uczelnie.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież