Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pojednanie Boga z ludźmi

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 kwietnia 2010 17:56

altO Triduum Paschalnym mówi ks. dr Jerzy Kownacki


- Triduum Sacrum - Trzy Dni Święta - były niegdyś przygotowaniem do Wielkanocy. Po reformach kościelnych w 1959 roku i 1970 roku te trzy dni są integralną częścią obchodów Święta Paschy. Truiduum Paschalne rozpoczyna msza Wieczerzy Pańskiej. Obchody kończą się w pierwszy dzień świąt wieczorem. 


Nie chodzi tylko o wyliczanie godzin, dni, ale – o kolejne fazy paschalnej tajemnicy. Są nimi: uczta pożegnalna, prorocza zapowiedź ofiary na Krzyżu, śmierć na Krzyżu, spoczynek w grobie i Zmartchwywstanie. Istotą misterium paschy jest przejście Pana z tego świata do Ojca. Żaden dzień w życiu Pana Jezusa nie został tak dokładnie opisany jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek, podkreśla ks. dr Jerzy Kownacki. Można wtedy - krok w krok - iść śledzić tok wydarzeń. 


Msza Wieczerzy Pańskiej

- Historycznie Wielki Czwartek  był dniem jedności. Przez wieki pokutnicy publiczne – w zgrzebnych szatach, biczując się - jednali się z Kościołem i z Bogiem - przypomina ksiądz.
Święcono oleje używane przy udzielaniu sakramentów. Koncelebrowano mszę świętą Wieczerzy Pańskiej, co unaoczniało jedność kapłaństwa, istotę ofiary Pana Jezusa. 


Dzisiaj w kościołach katedralnych kapłani z całej diecezji pod przewodnictwem biskupa odprawiają tak zwaną mszę świętą krzyżma. Święci się na niej oleje chorych katechumenów i konsekruje krzyżmo święte. Duchowieństwo publicznie odnawia przyrzeczenia, które złożyło przy kapłańskich święceniach. Wieczorem odprawia się mszę Wieczerzy Pańskiej. Msza ta jest już elementem Triduum Paschalnego. To pamiątka Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Pan Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i sakrament kapłaństwa. 


Żałoba i zwycięstwo
W niektórych parafiach, katedrach, czy kościołach istnieje zwyczaj obmywania nóg. To symboliczne okazanie aktu miłości, do której Pan Jezus - własnym przykładem - zobowiązał uczniów. Po Komunii Świętej i modlitwie Najświętszy Sakrament przenosi się do tak zwanej ciemnicy. Jest to upamietnienie pobytu Pana Jezusa w więzieniu. Z ołtarzy usuwa się na ten czas wszelkie obrusy, lichtarze. 


- Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym żaden z księży, nawet papież, nie odprawia mszy świętej – mówi ksiądz Jerzy Kownacki. - To czas największej żałoby, ale i zwycięstwa. Przypominamy, że dokonało się – zapowiadane od tysięcy lat – zbawienie rodzaju ludzkiego. Pojednanie Boga z ludźmi. To dzień powszechnej amnestii i przebaczenia. 


Liturgia wielkopiątkowa składa się z liturgii słowa Bożego – są to dwa czytania z Księgi Izajasza z listu do Hebrajczyków i potem czyta się opis Męki Pańskiej według św. Jana. Następuje – niezwykle podniosła - adoracja Krzyża, Komunia Święta i procesja do Grobu Pańskiego. 


Żałobna cisza
Wielka Sobota nie jest tak bogata w treść ewangeliczną, jak dwa poprzednie dni. Najbogatsza jest natomiast w treść obrzędową. Łączy się bowiem z Dniem Zmartchwywstania. Cały dzień trwa cisza żałobna. Pan Jezus spoczywa w grobie. Adorujemy w kościołach groby Pana Jezusa. Święcimy potrawy. I wreszcie rozpoczyna się wigilia paschalna, która inauguruje Wielkanoc - największe święto w roku liturgicznym i kościelnym.
- W Wigilię Paschalną odbywa się liturgia światła – kontynuuje ksiądz Jerzy Kownacki. – Święci się ogień, zapala paschał –ozdobną świecą symbolizującą Chrystusa. Zapala się światło w kościele. Śpiewa się - przepiękne - orędzie wielkanocne.  


Podczas liturgii Słowa Bożego czyta się ze Starego i Nowego Testamentu. I liturgia chrzcielna polegająca na śpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych. Jeśli są kandydaci odbywa się chrzest. Albo wszyscy odnawiamy przyrzeczenie chrzestne, które kiedyś za nas złożyli chrzestni rodzice.  Następuje liturgia mszy świętej z procesją rezurekcyjną, która kończy się albo w nocy, albo – Polska ma ten przywilej – w niedzielę rano. Poleca się, aby uczestniczyć w procesji w nocy.
Katarzyna Korczak

Fot. Marek Zarzecki

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież