Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Piękne Morze Bałtyckie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 lutego 2010 09:11

altDoroczne spotkanie podsumowujące działalność w minionym roku na niwie ekologii odbyło się w piątek, 29 stycznia, w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 53 w Gdańsku - Oliwie. Wręczono nagrody za działalność na rzecz ochrony środowiska województwa pomorskiego w 2009 roku. 


Promowano album "Piękne Morze Bałtyckie. Nadbałtyckie Krajobrazy Pomorza" pod redakcją Ewy Romanow-Pękal. Otwarto wystawę „Okiem mewy 2”. 


Nieprawidłowości inwestorów czy urzędników

Organizatorem spotkania i narody przyznawał był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Laureatami zostali: prof. dr hab Jan Drwal, prof. dr. hab. Jan Marcin Węsławski, doc. dr hab. Piotr Dębowski, prof. UG dr hab. Piotr Stepnowski i dziennikarz Mikołaj Chrzan z Gazety Wyborczej „Trójmiasto”. 


- Dziękuję w imieniu swoim a także moich koleżanek i kolegów, bo na pokładzie Ekologicznego Wodnego Patrolu Reporterów byli też inni reporterzy naszej gazety - powiedział Mikołaj Chrzan. – To dla nas zaszczyt znaleźć się w gronie tak znakomitych naukowców. Chciałbym zapewnić państwa, że wysiłki będziemy kontynuować wykorzystując dotychczasowe doświadczenie. Nasza redakcja jest otwarta na wszelkie sprawy związane z ochroną środowiska. 


Mikołaj Chrzan jako członek Wodnego Patrolu Reporterów działał latem 2009 roku na wodach Zatoki Puckiej i Zalewu Wiślanego. Efekty działań były publikowane w postaci cyklu artykułów o zagrożeniach środowiska Bałtyku. W uzasadnieniu nagrody czytamy: (…) wielokrotnie pisał na temat nieprawidłowości w postępowaniu inwestorów czy urzędników, kiedy w wyniku ich działań konsekwencje ponosi natura i jakość życia ludzi.(…) Wniosek o nagrodę dla dziennikarza złożyło Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.


Największe zagrożenie stworzyli ludzie
Album – w języku polskim i angielskim - "Piękne Morze Bałtyckie. Nadbałtyckie Krajobrazy Pomorza" wydał do celów edukacyjnych Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Przepiękne zdjęcia ukazują urodę: Słowińskiego Parku Narodowego, Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, Torfowisk Wysokie Bałtyckie, Półwyspu Helskiego, Zatoki Puckiej, Rezerwatu Beka, Zatoki Gdańskiej, Ujścia Wisły, Mierzei Wiślanej, są też fotografie podwodne. Album jest dostępny w szkołach i bibliotekach, można go otrzymać w siedzibie WFOS i GW lub w UMWP. Zamieszczono w nim na zakończenie tekst: ”Największe zagrożenie dla bałtyckiej przyrody stworzyli ludzie, jednocześnie ludzie uruchamiając pokłady swojej mądrości, mogą „uzdrawiać” życie Bałtyku. Niezależnie od tego kim jesteś, ile masz lat i pieniędzy, także TY MASZ WPŁYW na to, czy przyszłe pokolenia zobaczą PIĘKNY BAŁTYK.”


Przez kilka dni czynna będzie w Bibliotece Głównej UG przenośna planszowa wystawa zdjęć opatrzonych komentarzami „Okiem Mewy 2” ukazująca piękno i zagrożenia dla środowiska Bałtyku. Ekspozycja wędrować będzie po różnych miejscowościach Pomorza, latem stanie na powietrzu na Półwyspie Helskim. 


- Chcemy trafić do przeciętnego odbiorcy by mu uświadomić, że nie jesteśmy na ziemi sami, są jeszcze rośliny i zwierzęta, z którymi musimy żyć w zgodzie – powiedział miedzy innymi autor wystawy prof. Krzysztof Skóra, dyrektor Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, autor wystawy.
Katarzyna Korczak

Fot. Justyna Skowronek, materiały promocyjne WFOS i GW


alt


Laureaci nagrody za działalność na rzecz ochrony środowiska województwa pomorskiego w 2009 roku



alt


Prezentacja albumu – mówi Ewa Romanow–Pękal

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież