Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

O waterfrontach podczas X Forum Gospodarcze w Gdyni

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 16 października 2010 12:02

altDrugi dzień X Forum Gospodarczego w Gdyni poświęcony został gospodarce morskiej oraz nowej przestrzeni miejskiej powstałej wskutek stopniowego procesu oddzielania się obszarów portowych od przestrzeni publicznych.

Waterfront – czyli przestrzeń nadwodna
Dyskusja dnia drugiego w pomorskim Parku Technologicznym rozpoczęła się od wykładu pt. „Woda i miasto” Jasona Priora, światowej sławy architekta, który pracuje obecnie nad  projektami waterfrontów miejskich dla firmy AECOM przygotowującego się do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku Londynu. Po niezwykle ciekawym wykładzie forum wróciło na chwilę na nasze podwórko, a głos zabrał dr hab. Piotr Lorens, główny konsultant naukowy projektu Młode Miasto w Gdańsku. 


alt


Podczas wystąpienia dr Lorens przedstawiał wybrane programy rewitalizacji struktur nadwodnych w miastach portowych z całej Europy oraz pokazywał jakie wnioski powinna z tych bardziej lub mniej udanych projektów wyciągnąć  Polska. – Nie jesteśmy anonimowym kawałkiem przestrzeni który może być zabudowywany standardowym projektem typu „wytnij – wklej”, nie można zainstalować takich samych rozwiązać w Gdyni, w Warszawie w Singapurze czy w Helsinkach. Wydaje się ze tutaj należy naprawdę bardzo głęboko przemyśleć kwestią tożsamości miejsca i zaprezentowania pewnych walorów autentyzmu. Tutaj nie do przecenienia jest odpowiednia polityka planistyczna tej kwestii, nie do przecenienia są sprawy związane z polityką miejską w tej dziedzinie albowiem utrata tych cech autentyzmu, zatracenie tej specyficznej tożsamości może zdecydować o tym, że projekt straci swój cały urok i znaczenie dla miasta. Będzie tylko jednym z wielu projektów miejskich które będą tylko i wyłącznie podporządkowane grom sił rynkowych i nie będzie on mógł decydować o nowym obliczu miasta – ostrzegał  Piotr Lorens.


alt


Duże inwestycje
Przestrzenie portowe ze względu na poziom integracji z tkanką miejską dzielą się na trzy typy - a b i c, gdzie waterfront typu „a” oznacza nabrzeże zintegrowane z przestrzenią miejską jak np. nabrzeże Motławy, „b” oznacza częściową separację obydwu obszarów, a „c” dwa zupełnie oddzielne organizmy. Obecnie buduje się porty typu „c” zupełnie oddzielone od miasta pod względem obszarowym, za to stające się one często jednym z kluczowych napędów ekonomicznych miasta. Wskutek odsuwania się portów od przestrzeni miejskich powstaje problem, ale także szansa efektywnego zagospodarowania tych obszarów. Jak przekonują eksperci kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór funkcji, ujęty w poszczególnych przedsięwzięciach i inwestycjach oraz  rozwinięta sieć przestrzeni publicznych przy jednoczesnej konsekwentnej polityce kształtowania tożsamości miejsc. Ważne jest także przygotowywanie i wdrażanie projektów kompleksowych - w tym o charakterze wielkoskalarnym. – Tak naprawdę wielkość ma znaczenie. Ma znaczenie w kontekście wielkości programu przekształceń, a także kompleksowości programu ich wdrażania. Pamiętajmy, że żyjemy w epoce globalizacji, kapitał porusza się pomiędzy poszczególnymi krajami z szybkością łączy internetowych i skutki tego są takie, że wielki kapitał nie jest zainteresowany  drobnymi projekcikami czy małymi przedsięwzięciami. Duży kapitał jest zainteresowany dużymi programami, a z drugiej strony tylko duże projekty i duże przedsięwzięcia mają tak naprawdę  szansę odmienić oblicze danego miasta, dlatego nie możemy sobie pozwolić na popełnienie błędu zaniechania w odniesieniu do przygotowywania wielkich projektów i osadzania ich w szerszym kontekście – mówił Piotr Lorens.  


alt


Wnioski
Tereny uwalniane mają duży potencjał dla rozwoju funkcji mieszkaniowej i śródmiejskiej miasta, dlatego tak ważne jest aby w pełni wykorzystać możliwości rewitalizacji stref nadwodnych w Gdańsku w Gdyni, ale i na całym Pomorzu. Największe projekty tego typu to gdańska Wyspa Spichrzów, Młode Miasto, Nowy Port, a w  Gdyni – Molo rybackie, Międzytorze, Nabrzeże Polskie. Podobne możliwości rozpościerają się także przed Ustką, Łebą czy Kołobrzegiem.

Wnioski panelu dyskusyjnego były takie, iż powinniśmy oczekiwać dynamicznego rozwoju procesów rewitalizacji nadwodnych w miastach polskich oraz pamiętać o konieczności uczenia się na błędach już popełnionych. Aby osiągnąć cel wskazane jest również wypracowanie modelu inwestycyjnego i organizacyjnego specyficznego dla sytuacji polskiej.
Rafał Szultk

Fot. Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież