Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jubileusz prof. Andrzeja Dyakowskiego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 13 marca 2010 15:29

alt

Czterdziestolecie pracy twórczej i dydaktycznej obchodzi prof. Andrzej Dyakowski – znany w Gdańsku i w innych ośrodkach Polski - jako autor monumentalnych malowideł ściennych. W piątkowy wieczór, 12 marca 2010 r., w Galerii Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki „Punkt” przy ul. Chlebnickiej 2 w Gdańsku, odbyła się z tej okazji uroczystość. Otwarto dwie wystawy: malarstwa prof. Andrzeja Dyakowskiego oraz rzeźby Dariusza Sitka „Portret”. Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz wręczył jubilatowi Nagrodę w wysokości 7 tys. złotych.

Przybyło wielu przyjaciół prof. Andrzeja Dyakowskiego, wśród których dostrzegliśmy: prof. Alinę Jackiewicz – Kaczmarek, prof. Włodzimierza Łajminga, prof. Cezarego Paszkowskiego, Stefana Figlarowicza, ad. Dariusza Syrkowskiego, Ryszarda Kula, prezesa GTPS i in.

Zarazili mnie pasją zdobienia elewacji

Artysta ukończył  ówczesną Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, dzisiejszą Akademię Sztuk Pięknych, dyplom uzyskał  z zakresu malarstwa ściennego w pracowni prof. Jacka Żuławskiego.

- To był  okres, kiedy profesorowie uczelni jeszcze dyszeli entuzjazmem ozdabiania elewacji budynków w odbudowywanym Gdańsku – powiedział prof. Andrzej Dyakowski. – Zarazili mnie pasją zdobienia elewacji.

Wyspecjalizował się w malarstwie sztalugowym i malarstwie architektonicznym. Przez trzydzieści kilka lat prowadził w Akademii Sztuk Pięknych pracownię Malarstwa Ściennego. Wychował wiele pokoleń artystów. Ma na swoim koncie ciekawe realizacje.

- Jestem skrępowany, nie spodziewałem się takiego przyjęcia, odkryto w jakichś archiwach, że czterdzieści lat temu dostałem stypendium – powiedział wzruszony prof. Andrzej Dyakowski i miasto zakupiło wtedy jedną moją pracę.

To pozwoliło mu zostać po szkole w Gdańsku, wystarczyło na wynajęcie pracowni. I tak się wszystko, jak mówi, potoczyło.

Fasada UG w Sopocie, Teatr Witkacego, gdańskie kamieniczki

Jedną  z najbardziej rozpoznawalnych jego prac jest malowidło ścienne na gmachu Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie, na którym uwiecznił wizerunki niektórych postaci z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Kompozycja powstała na bazie „Szkoły Ateńskiej” Rafaela – przypomina prof. Andrzej Dyakowski. -

Posługiwaliśmy się zdjęciami studentów i profesorów. Na tamte czasy malowidło było bardzo atrakcyjne, bo nawiązywało do antyczności. Miedzy antycznymi postaciami znajdują się rozpoznawalne osoby współczesne.

Za najważniejszą  pracę, którą zrealizował ze swoimi studentami– w ramach praktyk studenckich w latach 80.  - uważa otoczenie Teatru Witkacego w Zakopanem.

Jest autorem renowacji elewacji pierzei - czternastu kamienic - vis a vis Dworu Artusa w Gdańsku.

- Po wojnie elewacje te ozdabiali nasi profesorowie: prof. Barbara Massalska, prof. Józefa Wnukowa, prof. Jacek Żuławski, prof. Kazimierz Ostrowski – wspomina prof. Andrzej Dyakowski. – Staram się być ich kontynuatorem i przekazuję umiejętności, pasje, studentom.

Świecą pustka wielkie przestrzenie

Ostatnią dużą realizacją artysty jest – wykonane wraz ze studentami gdańskiej ASP - sgraffito przedstawiające fragment mapy nieba z dzieła „Machina Coelestis” Jana Heweliusza na elewacji kamienicy przy Skwerze Heweliusza na Starym Mieście w Gdańsku. Dzieło to zostało nagrodzone Statuetką Gryfa Pomorskiego. Przeniósł na ścianę – powiększony kilkanaście razy - sztych mapy Heweliusza. Malowidło zewnętrzne na ulicy Podjazd Sopocie wykonali jego studenci.

W mieście – na nowych osiedlach - jest wiele miejsc, dużych zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni ściennych, na których przydałyby się malunki dodające uroku, klimatu.

- Brakuje współczesnych malowideł zwłaszcza w kościołach, które kiedyś, w tradycji pokrywano freskami – mówi Dyakowski. – W tej chwili budowle świecą pustką, wielkich przestrzeni zupełnie się nie wykorzystuje.

Na jubileuszowej wystawie oglądamy kilkanaście obrazów prof. Andrzeja Dyakowskiego wybrane z różnych okresów twórczości malarskiej.

- Aktualnie prowadzę seminarium dyplomowe w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kilkanaścioro studentów pracuje pod moim kierunkiem – dodaje jubilat. – Cieszę się bardzo z jubileuszowej nagrody.

 
 
 

Katarzyna Korczak

Zdjęcia: Daniel Kufel


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież