Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Bartoszewski o samorządzie i polityce

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 19 maja 2010 09:03

altWe wtorek, 18 maja, z okazji 20-lecia istnienia sopockiego samorządu terytorialnego, o powstaniu  funkcjonowaniu i roli polskiego samorządu opowiadał prof. Władysław Bartoszewski.


W mowie wstępnej prezydent Karnowski przywitał zaproszonego gościa i wspomniał o wielkiej roli przemian demokratycznych w powstaniu samorządu terytorialnego w Polsce.
- Zmieniają się ekipy rządzące w kraju, idea samorządu terytorialnego zostaje ta sama. Dzisiaj kiedy porównuję polski samorząd z jego odpowiednikami w krajach zachodnich: Szwecji, Danii, czy Niemczech, to widzę, że na ich tle wcale nie wypadamy gorzej – podkreślił prezydent Karnowski.


Idea samorządowa narodziła się w II RP

W swoim wykładzie Bartoszewski wspomniał, że dla niego idea samorządowa narodziła się w II RP.
- Podczas oblężenia Warszawy nauczyłem się czym jest samorząd. Stanisław Szarzyński, komisaryczny prezydent miasta, odgrywał ważną rolę w zarządzaniu oblężoną Warszawą. Władze centralne opuściły miasto, więc to samorząd musiał wziąć odpowiedzialność za obronę Warszawy, zarządzanie kryzysowe i inne sprawy. Była to dla mnie lekcja dramatyczna – podkreślił profesor.


Według Bartoszewskiego po wojnie, w komunistycznej Polsce opozycjoniści czerpali inspirację z II RP w kwestii rozważań o samorządzie. Dobrym placem do dyskusji  okazało się internowanie jakiego po wprowadzeniu stanu wojennego doznał sam profesor, jak również Bronisław Komorowski, Tadeusz Mazowiecki, czy Stefan Niesiołowski. 


alt


Nauka samorządu

W ocenie Bartoszewskiego prawdziwą nauką samorządu były jednak dla niego wyjazdy do krajów niemieckojęzycznych: Niemiec, Austrii i Szwajcarii, gdzie poznał strukturę tamtych samorządów.
- Byłem w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Dzięki tym wyjazdom poznałem strukturę i siłę tamtejszych samorządów. W Niemczech  i Austrii każdy z landów ma swojego kanclerza, który poza kwestiami polityki zagranicznej i niektórymi sprawami edukacyjnymi, zarządza całym powierzonym mu terytorium. Co ciekawe bardzo często zdarza się, że rządy landów i występujące tam koalicje, są zupełnie różne od władz centralnych. Natomiast w Szwajcarii, gdy kanton zdecyduję o odmowie nadania obywatelstwa, decyzji nie może podważyć żadna inna władza – wyjaśnił prof. Bartoszewski.


W trakcie wykładu nie obyło się bez odwołań do aktualnej sytuacji politycznej. Bartoszewski podkreślił, że tak jak dbamy o dobro osobiste, tak powinniśmy dbać o dobro wspólne przy wyborze konkretnej władzy. Odniósł się również do licznej rodziny Komorowskiego, jako atutu, który kwalifikuję go na dobrego prezydenta.
- Gdybym miał przekazać swoje czeki, klucze do mieszkania, czy inny majątek wolałbym je powierzyć rodzinie z dziećmi – dodał Bartoszewski.


Niczego nie muszę

Komentując swoje ostre wypowiedzi odnośnie przeciwników politycznych Komorowskiego, profesor podkreślił, że:
- Ja niczego nie muszę. Nie muszę udawać, nie muszę udowadniać. Używając odwołania do polityki miłości: Komorowski może kochać całą ludzkość, ale ja mogę w imieniu Komorowskiego ludzkość kochać bardziej wybiórczo – dodał Bartoszewski.


Bartoszewski jest Honorowym Obywatelem Sopotu, został zaproszony przez prezydenta Jacka Karnowskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Wieczesława Augustyniaka o wygłoszenie okolicznościowego wykładu na temat : „Zmian Ustrojowych w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu”.
Tomasz Wrzask

Fot. Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież