Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Adamowicz: "skazani na sukces"

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 18 grudnia 2009 13:15

Po raz czwarty prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz zorganizował wigilijno-noworoczne spotkanie gdańszczan.


Uroczystość miała rozpocząć się w czwartek, 17 grudnia, o godz. 17, ale sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina na Ołowiance o tej porze była prawie pusta. Po kwadransie miejsca powoli zaczęły się wypełniać, ale i tak tylko nieco więcej niż połowa sali była zajęta. Przybyli wicewojewoda gdański Michał Owczarczak, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego i Sejmiku Województwa Pomorskiego, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i gmin wyznaniowych, posłowie, senatorowie, radni na czele z przewodniczącym Bogdanem Oleszkiem, przedstawiciele rad osiedli, rektorzy uczelni wyższych i pracownicy placówek oświatowo – wychowawczych.

 

Byli reprezentanci sektora gospodarczego i finansowego, Społecznego Komitetu Wsparcia Euro 2012, pracownicy służb mundurowych, kombatanckich, organizacji pozarządowych, wolontariusze, sportowcy, laureaci nagród Fahrenheita, Medali św. Wojciecha i in, Honorowi Obywatele Miasta Gdańska. Honorowe miejsce zajął wybitny polski żeglarz sportowy, medalista olimpijski, Mateusz Kusznierewicz. 
Przed publicznością stanęli Edyta Tombarkiewicz i Michał Piotrowski – pracownicy Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska, którzy ze swobodą prezenterów elegancko powitali gości. Na podium zjawił się prezydent Adamowicz, którego przez cały czas wystąpienia oglądaliśmy również na wielkim telebimie.


- Chciałbym abyśmy mieli możliwość przełamania się opłatkiem, aby dzisiejszy wieczór pozwolił nam jednocześnie podsumować nasze dokonania i przedstawienie planów na rok 2010 – rozpoczął wystawienie prezydent Paweł Adamowicz. - Nasze spotkanie będzie również okazją do wspólnego kolędowania.


Wybrane fragmenty przemówienia prezydenta Adamowicza:
Na poprzednim spotkaniu zdecydowałem się na podjęcie pewnego ryzyka. Postanowiłem podpowiedzieć Wam, z czego będziecie mnie mogli dziś rozliczać za rok KAMIENIA WĘGIELNEGO.


Znacie mnie nie od dziś. Wiecie, że nigdy nie obiecywałem rzeczy nierealnych. Ale zdajecie sobie też sprawę z tego, że mijający rok nie należał do łatwych. Więcej – był to rok bardzo trudny. Przede wszystkim z tego względu, że nikt nie przewidział kryzysu finansowego, który dopadł świat. Ja także nie przewidziałem składając Wam obietnice.


Nie przyglądamy się kryzysowi biernie. Walczymy z nim. W Gdańsku, jako pierwsi w Polsce, podjęliśmy decyzję o konieczności wprowadzenia oszczędności, o ograniczeniu wydatków bieżących. Poleciłem to zrobić po analizie przychodów budżetowych ze stycznia i lutego. Nie była to decyzja ani przyjemna, ani popularna. Ale konieczna. Za nami poszły inne miasta.


Oszczędności wprowadziliśmy głównie po to, by bronić wszystkich tych naszych inwestycji, które otrzymują dofinansowanie z Unii Europejskiej. Bowiem inwestycje to najlepsze narzędzie walki z kryzysem (…)


Spełnione obietnice
Przypomnę, że w zeszłym roku zobowiązałem się do tego, że w roku 2009, rozpocznie się budowa stadionu piłkarskiego na Letnicy.
Nie dość, że się rozpoczęła; to wzorcowa budowa nie tylko w skali kraju. Widzą to także ci, którzy jeszcze roku temu przepowiadali, że na pewno nie zdążymy na Euro. Zdążymy.


Po drugie obiecałem zakończenie prac projektowych Trasy Sucharskiego, w tym tunelu pod Martwą Wisłą.
I praktycznie się zakończyły. Lekko opóźnia się tylko projekt tunelu. A to dlatego, że przygotowanie i wybudowanie tunelu pod dnem rzeki, praktycznie na brzegu morza jest bardzo skomplikowane technicznie i technologicznie. Bez precedensu w Polsce i w Europie.
Po trzecie zapowiedziałem zakończenie budowy Hali widowiskowo-sportowej na granicy Gdańska i Sopotu.


Niestety oddanie hali opóźniło się z powodu konieczności poprawy przez wykonawcę dachu. Ale w drugim kwartale przyszłego roku hala stanie otworem.


Mówiłem, że wyremontujemy ulicę Nowatorów, co otworzy możliwości przebudowy lotniska imienia Lecha Wałęsy.
I wyremontowaliśmy. Tylko kończą się jeszcze prace związane z przebudową ronda Nowatorów-Budowlanych.


Deklarowałem rozpoczęcie prac nad rozładowaniem korków w Gdańsku Południe. Wkroczymy w kolejny etap przebudowy ulicy Łostowickiej. I, jeśli zdobędziemy dofinansowanie, ruszy budowa ostatniego odcinka Trasy W-Z, aż do obwodnicy. Ponadto ukończymy prace projektowe nowych połączeń tramwajowych na Ujeścisko i Orunię.


Po szóste zapowiedziałem kontynuację modernizacji torowisk tramwajowych i rozstrzygnięcie przetargu na dostawcę 35 nowych tramwajów
Modernizację kontynuujemy, a przetarg na dostawcę nowych tramwajów rozstrzygnęliśmy z sukcesem. I teraz sukcesywnie nowe tramwaje będą do Gdańska napływać (…)


Czas wyzwań
Analitycy, a w każdym razie znaczna ich część, prognozują, że rok 2010 będzie dla nas jeszcze trudniejszy. Że wprawdzie zaczniemy wychodzić z finansowego dołka, ale najpierw ten dołek osiągniemy.
Zresztą kryzys nie jest jedynym powodem, dla którego będzie to rok trudny. Nie zapominajmy, że w przyszłym roku czekają nas wybory nie tylko samorządowe, ale też prezydenckie i w strukturach związku zawodowego Solidarność. Czeka nas czas populistycznych haseł, nieodpowiedzialnych słów i obietnic bez pokrycia.


Mimo to my – tutaj w Gdańsku – będziemy robili swoje. I na nic się nie oglądając będziemy budowali. (...)
Czeka nas w roku przyszłym 13 wielkich wyzwań, którym musimy sprostać.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gdańska zawsze były dźwigi – dźwigi stoczniowe i portowe. Teraz dźwigi znów są naszym znakiem rozpoznawczym, ale to dźwigi budowlane. Można powiedzieć – dźwigamy Gdańsk! Powstają nowe budynki mieszkalne, hotele, drogi. (…)


Kulturalna spuścizna dla przyszłych pokoleń
Niektórzy dziennikarze i radni zarzucają mi, że niepotrzebnie budujemy instytucje kultury. Że ważniejsze dla Gdańska są inwestycje, szczególnie te drogowe. Pojawiają się zarzuty, że ECS i Teatr Szekspirowski to „kaprysy Adamowicza”.
Autorzy tych sądów wydają się zapominać o rzeczach podstawowych. Po pierwsze o tym, że w 2010-2014 na inwestycje drogowe przeznaczymy 3 miliardy 210 milionów złotych. Po drugie, że inwestowanie w kulturę przynosi wymierne korzyści. Także finansowe. Przede wszystkim napędza do Gdańska turystów. Nie zapominajmy też, że Gdańsk stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016. Te inwestycje zwiększają nasze szanse.


I jeszcze jedno – Gdańsk jest miastem wolności i solidarności. Dziedzictwo Solidarności, dziedzictwo sierpnia 1980 roku to ikony Gdańska. To najbardziej rozpoznawalne w świecie symbole naszego miasta. Naszym obowiązkiem jest tę spuściznę utrwalać dla przyszłych pokoleń. (...)
Mamy świadomość, że przyszło nam żyć w czasie historycznej szansy dla Gdańska i dla Polski. Od dziesięcioleci nasze miasto nie miało takich możliwości rozwoju. Jest to możliwe dzięki ciężkiej pracy nas wszystkich – radnych, pracowników urzędu miejskiego i instytucji podległych. Umiemy wykorzystać naszą szansę. Umiemy wykorzystać koniunkturę mimo i na przekór kryzysowi. (...)


Spadająca frekwencja
Po przemówieniu prezes Fundacji Wspólnota Gdańska Andrzej Stelmasiewicz podarował prezydentowi panoramiczne zdjęcie ukazujące dzieci uczestniczące w finale ostatniej edycji Akademii Gdańskich Lwiątek w Operze Leśnej w Sopocie. Delegacja harcerzy przyniosła i wręczyła prezydentowi Betlejemskie Światełko Pokoju.


Jak obserwujemy z roku na rok frekwencja na spotkaniach wigilijno – noworocznych prezydenta Adamowicza z gdańszczanami z roku na rok spada. Na pierwszym i drugim goście nie mieścili się i zajmowali miejsca na schodach. Na ostatnim czwartkowym spotkaniu entuzjazmu ani euforii nie było.


Katarzyna Korczak
(śródtytuły od redakcji)



Foto Marek Zarzecki
Paweł Adamowicz po raz czwarty zorganizował wigilijno-noworoczne spotkanie gdańszczan. 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież