Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza » W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicz... Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza » Bezpośrednią przyczyną zgonu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny - wynika ze ... Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta » Aleksandra Dulkiewicz, pierwsza zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza otrzymała od premiera Mateus... Gdańszczanie uczcili pamięć prezydenta Pawła Adamowicza » Tysiące gdańszczan pojawiło się na Długim Targu, aby wziąć udział w Wiecu Przeciwko Nienawiści i Prz... Paweł Adamowicz nie żyje » Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 54 lata. Został ugodzony przez bandytę nożem podcza... Solidarni z walczącym o życie Pawłem Adamowiczem » Ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zachęca do przybycia do Bazyli... Prezydent Paweł Adamowicz zaatakowany ostrym narzędziem na finale WOŚP » Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany ostrym narzędziem podczas finału WOŚP w Gdańsku... Pożegnanie Waldemara Bartelika » Rodzina, przyjaciele, koledzy z siatkarskiego parkietu i współpracownicy z Energi pożegnali w minion... "Prawda" Andrzeja Wróblewskiego » Pierwszym wernisażem w Galerii ZPAP w 2019 roku był wystawa prac fotograficznych artysty fotografika... Polityka i miliony - orszak Tuska » Od stycznia tego roku Donald Franciszek Tusk zarabia w Brukseli 32 700 euro miesięcznie, o 550 euro ...
Reklama
Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza
środa, 16 stycznia 2019 13:16
Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza
W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogr ...
MH Automatyka wygrała Debry Pomorza w Toruniu
poniedziałek, 14 stycznia 2019 22:17
MH Automatyka wygrała Debry Pomorza w Toruniu
Trzecie Debry Pomorza w tym sezonie wygrali hokeiści MH Automatyki. G ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
środa, 02 stycznia 2019 11:28
Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
Oliwski Ratusz Kultury przedstawi niebawem interesującą kolekcję ma ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
czwartek, 20 grudnia 2018 21:07
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
W nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Rumi 14 grudnia br. n ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zima 2011/2012: Odśnieżą ścieżki rowerowe zamiast parkingów!

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 listopada 2011 13:09

altMając na względzie nadchodzącą zimę a wraz z nią opady śniegu, miasto Gdańsk przygotowało 28 pługosolarek i 17 pługospycharek. Ponadto samochody i ciągniki wyposażone w pługi i hydrauliczne ładowarki, w tym 30-letniego Iwana, czyli rosyjskiej produkcji pług wirnikowy, który sprawdza się w najtrudniejszych zimowych warunkach. Na specjalnej konferencji prasowej zaprezentowano plan walki z zimą!Sprzęt ten czeka w pełnym pogotowiu w bazie Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno Porządkowych przy ul. Równej 17 A w Gdańsku. Oprócz zgromadzonej w pryzmach soli, w newralgicznych miejscach jak np. zwrotnice, strome podjazdy, ostre zakręty, będzie się używało mniej szkodliwego, ale znacznie droższego chlorku wapnia. Sprawdził się on ubiegłej zimy.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku odpowiada za 1306 dróg publicznych na terenie miasta o łącznej długości 850,4 km - czyli więcej niż odległość z Gdańska do Zakopanego. Podstawowy układ komunikacyjny do odśnieżenia to 345 km, za układ uzupełniający, czyli drogi gminne to 443 km oraz drogi wewnętrzne - 62,4 km. Zimowe odśnieżanie dotyczy także przystanków komunikacji miejskiej, chodników, wydzielonych ciągów rekreacyjnych, parkingów i miejsc postojowych, a także zejść do tuneli, kładek dla pieszych i schodów terenowych. Jak zaznacza wiceprezydent Maciej Lisicki, miejsca postojowe w mieście, chociaż nie będą w porę odśnieżone, będą płatne. To ma zachęcić do korzystania zimą z miejskich środków transportu, a nie prywatnych samochodów.

W sezonie zimowym 2011/2011 na terenie miasta Gdańska odśnieżane będą również główne drogi rowerowe o łącznej długości 30,3 km, co stanowi 1/3 całości tych dróg. Do tego celu będzie służył specjalny pojazd z gabarytowymi szczotkami.
Co zaś tyczy tramwajów, to Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku dysponuje trzema szynowymi pługami - odśnieżarkami, które są wykorzystywane do odśnieżania torowisk
. Pojazdy te, zwane "czarownicami", wykorzystywane są w miarę bieżących potrzeb. Łączna powierzchnia torowisk w Gdańsku to 465 tys. m kw. Na torowiskach znajduje się łącznie 137 zwrotnic, których odśnieżaniem i zimowym utrzymaniem zajmuje się firma CLEAN BUD.


alt


W myśl uchwały Rady Miasta z 2008 roku obowiązkiem spoczywającym na właścicielu, zarządcy i użytkowniku nieruchomości (podlega im 90 proc. chodników) jest oczyszczanie chodnika ze śniegu, lodu i błota pośniegowego. Śnieg i błoto pośniegowe należy odgarniać w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych. Obowiązek ten powinien być realizowany codziennie do godz. 8.00, a w przypadku intensywnych opadów śniegu w ciągu 6 godzin od ustania opadów. Ponadto,  właściciel, zarządca lub użytkownik nieruchomości ma obowiązek usuwać z dachu sople i śnieg stwarzające zagrożenie dla ludzi. Zabronione jest uprzątanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń z chodników na teren jezdni oraz składowania pod drzewami. Nieprzestrzeganie powyższych przepisów podlega karze grzywny od 20 do 500 zł. W minionym sezonie zimowym gdańska Straż Miejska podjęła 2356 interwencji związanych z nieusuwaniem skutków zimy. W niektórych przypadkach sprawy kierowano do sądu.


Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 pachoł 2011-11-05 10:00
Lissicki sam odsieży parking pod volvo,adams ma dywan, a reszta kochanych gdanszczan zima na rowery - pedalować na chwae wladcy!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież