Zmarła Olga Krzyżanowska » W wieku 88 lat zmarła Olga Krzyżanowska polska polityk, działaczka społeczna, lekarka. Była posłanką... Prezesi prezydenta - gdański konwój dostatku » Bez pomocy posła Krzysztofa Brejzy (PO) "Gazeta Gdańska" ujawnia dobrobyt panujący w strefie gospoda... Waldemar Bartelik: Sport czy polityka - sukces rodzi się w głowie » Z Waldemarem Bartelikiem, byłym prezesem Energa SA, byłym reprezentantem Polski i zawodnikiem drużyn... Ksiądz motocyklista zginął w wypadku drogowym » Ksiądz Bogdan Pulczyński zginął w poniedziałek rano w wypadku drogowym na trasie Kłanino – Sulicice.... 10. urodziny Filii Gdańskiej WiMBP » Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku obchodziła 10. urodziny. W ci... Radio Gdańsk świętowało 73. urodziny » Radio Gdańsk ma 73 lata. Podczas urodzinowej gali w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna nagrodzon... Festyn z okazji 10-lecia Fundacji "Autyzm bez Tabu" » W dniu 30 czerwca Fundacja "Autyzm bez Tabu" organizuje Festyn rodzinny z okazji 10-lecia jej powsta... 2500 książek dla 1085 uczniów maratończyków w czytaniu » 1085 uczniów - laureatów, finalistów i wyróżnionych - otrzymało 2500 książek podczas podsumowania ko... XII Pomorski Dzień na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych » Obchody XII Pomorskiego Dnia na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Rodzina blisko nas... Zmiany na stanowiskach w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku » Z dniem 11 czerwca br. prokurator Andrzej Golec podjął nowe obowiązki w Prokuraturze Krajowej. Kiero...
Reklama
Prezesi prezydenta - gdański konwój dostatku
czwartek, 21 czerwca 2018 17:18
Prezesi prezydenta - gdański konwój dostatku
Bez pomocy posła Krzysztofa Brejzy (PO) "Gazeta Gdańska" ujawnia dob ...
Zdunek Wybrzeże powalczyło w Daugavpils, ale poległo
niedziela, 17 czerwca 2018 14:50
Zdunek Wybrzeże powalczyło w Daugavpils, ale poległo
Zdunek Wybrzeże bez punktów wraca z Daugavpils. Gdańszczanie przegr ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dzieje się w Gdańsku...
sobota, 16 czerwca 2018 13:45
Dzieje się w Gdańsku...
Rzeźbiarz Stanisław Gierada w Europejskim Centrum Solidarności, mal ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 listopada 2011 13:09

altMając na względzie nadchodzącą zimę a wraz z nią opady śniegu, miasto Gdańsk przygotowało 28 pługosolarek i 17 pługospycharek. Ponadto samochody i ciągniki wyposażone w pługi i hydrauliczne ładowarki, w tym 30-letniego Iwana, czyli rosyjskiej produkcji pług wirnikowy, który sprawdza się w najtrudniejszych zimowych warunkach. Na specjalnej konferencji prasowej zaprezentowano plan walki z zimą!Sprzęt ten czeka w pełnym pogotowiu w bazie Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno Porządkowych przy ul. Równej 17 A w Gdańsku. Oprócz zgromadzonej w pryzmach soli, w newralgicznych miejscach jak np. zwrotnice, strome podjazdy, ostre zakręty, będzie się używało mniej szkodliwego, ale znacznie droższego chlorku wapnia. Sprawdził się on ubiegłej zimy.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku odpowiada za 1306 dróg publicznych na terenie miasta o łącznej długości 850,4 km - czyli więcej niż odległość z Gdańska do Zakopanego. Podstawowy układ komunikacyjny do odśnieżenia to 345 km, za układ uzupełniający, czyli drogi gminne to 443 km oraz drogi wewnętrzne - 62,4 km. Zimowe odśnieżanie dotyczy także przystanków komunikacji miejskiej, chodników, wydzielonych ciągów rekreacyjnych, parkingów i miejsc postojowych, a także zejść do tuneli, kładek dla pieszych i schodów terenowych. Jak zaznacza wiceprezydent Maciej Lisicki, miejsca postojowe w mieście, chociaż nie będą w porę odśnieżone, będą płatne. To ma zachęcić do korzystania zimą z miejskich środków transportu, a nie prywatnych samochodów.

W sezonie zimowym 2011/2011 na terenie miasta Gdańska odśnieżane będą również główne drogi rowerowe o łącznej długości 30,3 km, co stanowi 1/3 całości tych dróg. Do tego celu będzie służył specjalny pojazd z gabarytowymi szczotkami.
Co zaś tyczy tramwajów, to Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku dysponuje trzema szynowymi pługami - odśnieżarkami, które są wykorzystywane do odśnieżania torowisk
. Pojazdy te, zwane "czarownicami", wykorzystywane są w miarę bieżących potrzeb. Łączna powierzchnia torowisk w Gdańsku to 465 tys. m kw. Na torowiskach znajduje się łącznie 137 zwrotnic, których odśnieżaniem i zimowym utrzymaniem zajmuje się firma CLEAN BUD.


alt


W myśl uchwały Rady Miasta z 2008 roku obowiązkiem spoczywającym na właścicielu, zarządcy i użytkowniku nieruchomości (podlega im 90 proc. chodników) jest oczyszczanie chodnika ze śniegu, lodu i błota pośniegowego. Śnieg i błoto pośniegowe należy odgarniać w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych. Obowiązek ten powinien być realizowany codziennie do godz. 8.00, a w przypadku intensywnych opadów śniegu w ciągu 6 godzin od ustania opadów. Ponadto,  właściciel, zarządca lub użytkownik nieruchomości ma obowiązek usuwać z dachu sople i śnieg stwarzające zagrożenie dla ludzi. Zabronione jest uprzątanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń z chodników na teren jezdni oraz składowania pod drzewami. Nieprzestrzeganie powyższych przepisów podlega karze grzywny od 20 do 500 zł. W minionym sezonie zimowym gdańska Straż Miejska podjęła 2356 interwencji związanych z nieusuwaniem skutków zimy. W niektórych przypadkach sprawy kierowano do sądu.


Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 pachoł 2011-11-05 10:00
Lissicki sam odsieży parking pod volvo,adams ma dywan, a reszta kochanych gdanszczan zima na rowery - pedalować na chwae wladcy!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież