Płażyński pyta Dulkiewicz » Podczas Trójmiejskiego Marszu Równości kontrowersje wywołał jeden z transparentów. Kacper Płażyński,... PiS - KE 46:39. Z Pomorza: Adamowicz, Fotyga, Lewandowski » Mariaż lewicy z liberałami w ramach Koalicji Europejskiej nie dał sukcesu. Przy rekordowej, jak na p... Wojciech Lamentowicz: Socjaldemokrata wierzący » Z dr. hab. Wojciechem Lamentowiczem, prawnikiem, b. ambasadorem w Grecji i na Cyprze, wiceprzewodnic... Wszystko za immunitet. Skąd ma pani 450 tys. zł? » Wiosną 2018 przy okazji kolejnych zarzutów związanych z nieujawnieniem przez prezydenta Gdańska 150 ... Radny dzielnicy Chełm walczy o windy na przystankach tramwajowych » Od prawie 2 lat nie działają windy na przystankach tramwajowych Odrzańska i Pohulanka. Zostały wyłąc... Jak nie zmarnować głosu 26 maja? » W niedzielę wybierzemy naszych posłów do Parlamentu Europejskiego, forum debaty politycznej i podejm... Koncert Wojciecha Karolaka w 80. urodziny artysty » Kompozytor, pianista, saksofonista altowy i tenorowy, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych w ... NFZ i PFRON podpisały porozumienie o współpracy » W gabinecie dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku podpisano porozumienie pomiędzy Oddziałe... W sprawie piramidy finansowej Amber Gold: Winni! » Dzisiaj rozpoczęło się odczytywanie w gdańskim Sądzie Okręgowym sentencji wyroku na Marcina P. i jeg... W słońcu i deszczu "Wiosna w ogrodzie" bije frekwencyjny rekord » 17. Ogólnopolska Wystawa Ogrodnicza połączona z kiermaszem "WIOSNA W OGRODZIE" przeszła do historii....
Reklama
PiS - KE 46:39. Z Pomorza: Adamowicz, Fotyga, Lewandowski
poniedziałek, 27 maja 2019 10:23
PiS - KE 46:39. Z Pomorza: Adamowicz, Fotyga, Lewandowski
Mariaż lewicy z liberałami w ramach Koalicji Europejskiej nie dał s ...
Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE: 47:43
niedziela, 26 maja 2019 07:46
Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE: 47:43
O godz. 17.00 ma się rozpocząć pierwszy bieg meczu Orzeł Łódź - ...
Po historycznym sezonie…. LECHIA W EUROPIE
wtorek, 21 maja 2019 10:23
Po historycznym sezonie…. LECHIA W EUROPIE
W miniony weekend polskie drużyny zakończyły sezon 2018/2019. Lechi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Profesor Pfuhle i jego uczniowie – obraz drugi
wtorek, 14 maja 2019 14:35
Profesor Pfuhle i jego uczniowie – obraz drugi
Niezaprzeczalnym faktem jest przynależność Fritza Pfuhle do narodow ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zima 2011/2012: Odśnieżą ścieżki rowerowe zamiast parkingów!

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 listopada 2011 13:09

altMając na względzie nadchodzącą zimę a wraz z nią opady śniegu, miasto Gdańsk przygotowało 28 pługosolarek i 17 pługospycharek. Ponadto samochody i ciągniki wyposażone w pługi i hydrauliczne ładowarki, w tym 30-letniego Iwana, czyli rosyjskiej produkcji pług wirnikowy, który sprawdza się w najtrudniejszych zimowych warunkach. Na specjalnej konferencji prasowej zaprezentowano plan walki z zimą!Sprzęt ten czeka w pełnym pogotowiu w bazie Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno Porządkowych przy ul. Równej 17 A w Gdańsku. Oprócz zgromadzonej w pryzmach soli, w newralgicznych miejscach jak np. zwrotnice, strome podjazdy, ostre zakręty, będzie się używało mniej szkodliwego, ale znacznie droższego chlorku wapnia. Sprawdził się on ubiegłej zimy.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku odpowiada za 1306 dróg publicznych na terenie miasta o łącznej długości 850,4 km - czyli więcej niż odległość z Gdańska do Zakopanego. Podstawowy układ komunikacyjny do odśnieżenia to 345 km, za układ uzupełniający, czyli drogi gminne to 443 km oraz drogi wewnętrzne - 62,4 km. Zimowe odśnieżanie dotyczy także przystanków komunikacji miejskiej, chodników, wydzielonych ciągów rekreacyjnych, parkingów i miejsc postojowych, a także zejść do tuneli, kładek dla pieszych i schodów terenowych. Jak zaznacza wiceprezydent Maciej Lisicki, miejsca postojowe w mieście, chociaż nie będą w porę odśnieżone, będą płatne. To ma zachęcić do korzystania zimą z miejskich środków transportu, a nie prywatnych samochodów.

W sezonie zimowym 2011/2011 na terenie miasta Gdańska odśnieżane będą również główne drogi rowerowe o łącznej długości 30,3 km, co stanowi 1/3 całości tych dróg. Do tego celu będzie służył specjalny pojazd z gabarytowymi szczotkami.
Co zaś tyczy tramwajów, to Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku dysponuje trzema szynowymi pługami - odśnieżarkami, które są wykorzystywane do odśnieżania torowisk
. Pojazdy te, zwane "czarownicami", wykorzystywane są w miarę bieżących potrzeb. Łączna powierzchnia torowisk w Gdańsku to 465 tys. m kw. Na torowiskach znajduje się łącznie 137 zwrotnic, których odśnieżaniem i zimowym utrzymaniem zajmuje się firma CLEAN BUD.


alt


W myśl uchwały Rady Miasta z 2008 roku obowiązkiem spoczywającym na właścicielu, zarządcy i użytkowniku nieruchomości (podlega im 90 proc. chodników) jest oczyszczanie chodnika ze śniegu, lodu i błota pośniegowego. Śnieg i błoto pośniegowe należy odgarniać w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych. Obowiązek ten powinien być realizowany codziennie do godz. 8.00, a w przypadku intensywnych opadów śniegu w ciągu 6 godzin od ustania opadów. Ponadto,  właściciel, zarządca lub użytkownik nieruchomości ma obowiązek usuwać z dachu sople i śnieg stwarzające zagrożenie dla ludzi. Zabronione jest uprzątanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń z chodników na teren jezdni oraz składowania pod drzewami. Nieprzestrzeganie powyższych przepisów podlega karze grzywny od 20 do 500 zł. W minionym sezonie zimowym gdańska Straż Miejska podjęła 2356 interwencji związanych z nieusuwaniem skutków zimy. W niektórych przypadkach sprawy kierowano do sądu.


Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 pachoł 2011-11-05 10:00
Lissicki sam odsieży parking pod volvo,adams ma dywan, a reszta kochanych gdanszczan zima na rowery - pedalować na chwae wladcy!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież