Prof. Czauderna: Miasto obrosło siecią układów wynikających z wielolet... » Z prof. Piotrem Czauderną, koordynatorem Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezyden... Brudno(s)pis wyborczy: Z mroków PRL-u lider PO » Mieczysław Struk, który zimą 1988 roku od przydziału pokoju z kuchnią uzależniał niejako wybór na st... Agnieszka Trojok: Mieszkańcy mają zyskiwać, a nie tracić na rozwoju mi... » Rozmowa z Agnieszką Trojok, kandydatką do Rady Miasta Gdańska w okręgu nr 3 z listy PiS, pozycja nr ... Kazimierz Koralewski: Czy wyzwolimy się ze zbiorowego syndromu sztokho... » Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym Klubu Radnych PiS w Radzi Miasta Gdańska, radnym od 2000 ... Jak oddać głos by go nie zmarnować » Przed nami najważniejsze dla lokalnych ojczyzn wybory. Ich wynik zależy nie tylko od preferencji ucz... Zagadka okólnika czyli jak ubezpieczać w Gdańsku » Według informacji "Gazety Gdańskiej" Andrzej Bojanowski, wówczas zastępca prezydenta Gdańska ds. pol... III Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami » W środę, 17 października, na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Prawa i Administracji odbył się III... Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo? » Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji firmy budowlanej Robyg. W porannej ... Elżbieta Jachlewska: Lepszy Gdańsk jest możliwy, gdy my sami w to uwie... » Z Elżbietą Jachlewską, ekonomistką, aktywistką społeczną, feministką, jedną z liderek Inicjatywy Fem... Elżbieta Strzelczyk: Będę reprezentować problemy i kłopoty mieszkańców... » Rozmowa z Elżbietą Strzelczyk, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na radną Gdańska z okręgu nr 5 obe...
Reklama
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
środa, 17 października 2018 21:24
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji f ...
Lechia wydarła remis w Gliwicach
piątek, 19 października 2018 21:01
Lechia wydarła remis w Gliwicach
W pierwszym meczu po przerwie reprezentacyjnej Lechia zremisowała w G ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
poniedziałek, 08 października 2018 15:37
ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
Dobiega końca kolejna czteroletnia kadencja zarządu (2014-2018) Pols ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zima 2011/2012: Odśnieżą ścieżki rowerowe zamiast parkingów!

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 listopada 2011 13:09

altMając na względzie nadchodzącą zimę a wraz z nią opady śniegu, miasto Gdańsk przygotowało 28 pługosolarek i 17 pługospycharek. Ponadto samochody i ciągniki wyposażone w pługi i hydrauliczne ładowarki, w tym 30-letniego Iwana, czyli rosyjskiej produkcji pług wirnikowy, który sprawdza się w najtrudniejszych zimowych warunkach. Na specjalnej konferencji prasowej zaprezentowano plan walki z zimą!Sprzęt ten czeka w pełnym pogotowiu w bazie Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno Porządkowych przy ul. Równej 17 A w Gdańsku. Oprócz zgromadzonej w pryzmach soli, w newralgicznych miejscach jak np. zwrotnice, strome podjazdy, ostre zakręty, będzie się używało mniej szkodliwego, ale znacznie droższego chlorku wapnia. Sprawdził się on ubiegłej zimy.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku odpowiada za 1306 dróg publicznych na terenie miasta o łącznej długości 850,4 km - czyli więcej niż odległość z Gdańska do Zakopanego. Podstawowy układ komunikacyjny do odśnieżenia to 345 km, za układ uzupełniający, czyli drogi gminne to 443 km oraz drogi wewnętrzne - 62,4 km. Zimowe odśnieżanie dotyczy także przystanków komunikacji miejskiej, chodników, wydzielonych ciągów rekreacyjnych, parkingów i miejsc postojowych, a także zejść do tuneli, kładek dla pieszych i schodów terenowych. Jak zaznacza wiceprezydent Maciej Lisicki, miejsca postojowe w mieście, chociaż nie będą w porę odśnieżone, będą płatne. To ma zachęcić do korzystania zimą z miejskich środków transportu, a nie prywatnych samochodów.

W sezonie zimowym 2011/2011 na terenie miasta Gdańska odśnieżane będą również główne drogi rowerowe o łącznej długości 30,3 km, co stanowi 1/3 całości tych dróg. Do tego celu będzie służył specjalny pojazd z gabarytowymi szczotkami.
Co zaś tyczy tramwajów, to Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku dysponuje trzema szynowymi pługami - odśnieżarkami, które są wykorzystywane do odśnieżania torowisk
. Pojazdy te, zwane "czarownicami", wykorzystywane są w miarę bieżących potrzeb. Łączna powierzchnia torowisk w Gdańsku to 465 tys. m kw. Na torowiskach znajduje się łącznie 137 zwrotnic, których odśnieżaniem i zimowym utrzymaniem zajmuje się firma CLEAN BUD.


alt


W myśl uchwały Rady Miasta z 2008 roku obowiązkiem spoczywającym na właścicielu, zarządcy i użytkowniku nieruchomości (podlega im 90 proc. chodników) jest oczyszczanie chodnika ze śniegu, lodu i błota pośniegowego. Śnieg i błoto pośniegowe należy odgarniać w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych. Obowiązek ten powinien być realizowany codziennie do godz. 8.00, a w przypadku intensywnych opadów śniegu w ciągu 6 godzin od ustania opadów. Ponadto,  właściciel, zarządca lub użytkownik nieruchomości ma obowiązek usuwać z dachu sople i śnieg stwarzające zagrożenie dla ludzi. Zabronione jest uprzątanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń z chodników na teren jezdni oraz składowania pod drzewami. Nieprzestrzeganie powyższych przepisów podlega karze grzywny od 20 do 500 zł. W minionym sezonie zimowym gdańska Straż Miejska podjęła 2356 interwencji związanych z nieusuwaniem skutków zimy. W niektórych przypadkach sprawy kierowano do sądu.


Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 pachoł 2011-11-05 10:00
Lissicki sam odsieży parking pod volvo,adams ma dywan, a reszta kochanych gdanszczan zima na rowery - pedalować na chwae wladcy!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież