"Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o... Michał Urbaniak: Nie będę dzielił Gdańszczan » Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska.- Dlaczego chce Pan powalczyć o fot...
Reklama
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zapomniany przywódca strajku Sierpnia’80 - Honorowym Obywatelem Gdyni

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 lutego 2014 16:17

Andrzej Kołodziej, jeden z przywódców sierpniowego strajku w 1980 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gdyni. Uchwałę podjęli gdyńscy radni na styczniowej sesji. Uroczyste jej ogłoszenie nastąpiło 10 lutego, w dniu, w którym to portowe miasto świętuje swoje urodziny. 10 lutego, ale w 1926 r., Gdynia otrzymała prawa miejskie. Impulsem do rozwoju miasta była budowa portu, który powstał w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy Marynarki Wojennej wobec niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku.


Andrzej Kołodziej po okresie transformacji przez lata należał do zapomnianych bohaterów Sierpnia’80. Po tzw. Okrągłym Stole, jako kontestator zawartego wówczas porozumienia z reżimem PRL nie wpasował się w rytm przemian wynoszących część opozycji do najwyższych stanowisk w państwie.  We wrześniu 1988 opublikował w paryskiej "Kulturze" artykuł "Współrządzić czy konspirować”.


Po 1989 r. usunął się w cień. Do dzisiaj żyje na uboczu politycznych środowisk i angażuje się w upamiętnianie dokonań wolnościowych na Wybrzeżu. To „wyalienowanie” Kołodzieja to wynik rozmyślnej kreacji innych "bohaterów". W tej sytuacji ci prawdziwi, niewygodni dla głównego nurtu interpretacji historii najnowszej, skazywani są na pozostanie w cieniu. 


A przecież bez jego determinacji robotniczy zryw nie miałby takiego impetu. Kołodziej został liderem strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, w wieku zaledwie 21 lat.  Rano 15 sierpnia 1980 roku stanął na stoczniowym wózku i przemówił do rzeszy robotników. Gdyński stoczniowy strajk prowadzony był według syndykalistycznych zasad. Strajkujący przejęli pełną kontrole i odpowiedzialność za zakład.


Wcześniej, w latach 1977-1980 Kołodziej pracował w Stoczni Gdańskiej. Działał w ROPCiO oraz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, drukował "Robotnika Wybrzeża". W 1979 był sygnatariuszem Karty Praw Robotniczych.


Od lutego 1980 r. pozostawał bowiem bez możliwości zatrudnienia. 14 sierpnia 1980 r. Andrzej Kołodziej został przyjęty do pracy w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni i zaczął namawiać robotników do strajku. 


Na skutek jego zdecydowanej postawy, jako wiceprzewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej nie doszło do wygaszenia strajków na Wybrzeżu, choć Lech Wałęsa 16 sierpnia 1980 roku nalegał na szybkie zakończenie protestów i zakończył strajk po uzyskaniu 2 tys. zł podwyżki i zapewnieniu bezpieczeństwa strajkującym.    


W lipcu 1981 roku Kołodziej sprzeciwił się nadaniu większych uprawnień Lechowi Wałęsie, oskarżając go publicznie o zdradę robotników w 1970 roku i zrezygnował z funkcji zastępcy przewodniczącego NSZZ "Solidarność".   


Kołodziej od stycznia 1981 z własnej inicjatywy organizował przerzutu wydawnictw niezależnych do Czechosłowacji. W październiku 1981 r. aresztowany przez czechosłowackie służby wewnętrzne podczas nielegalnego przekraczania granicy Kołodziej w kwietniu 1982 skazany na rok i 9 miesięcy pozbawienia wolności. 


W 1984 był współzałożycielem Solidarności Walczącej. 22 stycznia 1988 r. został aresztowany, a 30 kwietnia 1988 r. podstępem został nakłoniony do wyjazdu z Polski pod pretekstem leczenia do Włoch (wraz z Kornelem Morawieckim). W wysłaniu niepokornych opozycjonistów za granicę zaangażowani byli działacze katoliccy.


W 2000 Rada Miasta Gdańska nadała Kołodziejowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Od lipca 2010 Kołodziej prezesuje Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież