Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tadeusz Cymański: My cofając się, idziemy naprzód

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 grudnia 2017 21:19

Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska) posłem i wiceprzewodniczącym Klubu parlamentarnego PiS rozmawia Artur S. Górski

 


- Do czego ma wam służyć w ordynacji wyborczej element rządowy? Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak bierze odpowiedzialność za wybory, wskazując kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego?
Tadeusz Cymański: Myślę, że nie. Były wypowiedzi kolegów z naszego obozu, którzy prowadzą ów projekt. Może to budzić wątpliwości, ale nie jest żadnym skandalem. Proces wyborczy jest zagwarantowany na różne sposoby. Nie tylko bieżącymi okolicznościami Nie siejmy paniki. Od razu nie zakładajmy, że oto np. PiS zechce mieć wpływ w tej sprawie.


- Chcecie z PKW i z KBW uczynić agendy rządowe?
Tadeusz Cymański: Nasze propozycje kodeksowe są odpowiedzią na uwagi, jakie miała Państwowa Komisja Wyborcza, wychodzimy im naprzeciw w sprawie choćby powołania komisarzy wyborczych, wielkości okręgów itd. Kompetencje ministra Błaszczaka co prawda poważnie wzrosły, ale są to rozwiązania stosowane w demokratycznej Europie. Podawano nam przykłady Niemiec, Francji.


- Miałem nadzieję, że pan unika czerpania z przekazu dnia. Jeśli trzeba sięgacie po przykłady z Niemiec, Francji, ba! z Komisji Weneckiej, a gdy jest to niewygodne odrzucacie...
Tadeusz Cymański: Przecież u nas w wyborczej materii inaczej nie będzie, a może być lepiej. Dobre przykłady warto pomnażać, złe napiętnować. Spójrzmy na sędziów. Nie ma sędziów ze znaczkiem pokazującym, że ten jest dyspozycyjny, ów niezawisły, a tamten lubią jeść z ręki. My jesteśmy uczuleni, bo to wydarzenia z ostatnich dziesiątek lat sprawiły, że jest potrzeba głębokich zmian...


- Twarzą zmian musi być prokurator w stanie wojennym, członek egzekutywy komitetu PZPR? Nie wzdryga się pan? Profesor Adam Strzembosz, człowiek o opinii nieposzlakowanej, który w grudniu 1981 odszedł z sądownictwa, przestrzega przed łamaniem Konstytucji i podkopywaniem systemu prawnego...
Tadeusz Cymański: Już się o panu Piotrowiczu wypowiadałem raz i drugi. Jest prawda o nim, poza dyskusją, ale też w w przekazie medialnym były różne o nim opinie. Jest fachowo sprawny. Ja mu wierzę. I mam czyste sumienie. Nie oceniam przezacnego pana profesora. Są wątpliwości, nie ukrywam, ale jeśli ktoś mówi, że jest łamana Konstytucja, że nasze działania są skandalem, to nie dostrzega potrzeby zmian. I ja miałem wątpliwości jeśli chodzi tempo prac nad sądownictwem, w kodeksie wyborczym zaś o okręgi jednomandatowe, o kadencyjność. Niektórzy twierdzą żeśmy się cofnęli. Inni, że skłoniliśmy się w stronę opozycji. Jak zwał tak zwał. A my, cofając się idziemy naprzód!


- Naprzód, cofając się? Wyborne. A co jeśli w następnej kadencji to Sławomir Neumann, czy Borys Budka, będzie ministrem i to on podyktuje kandydatów na szefa KBW i skład PKW, zorganizuje nam, wam, wybory?
Tadeusz Cymański: Nie demonizujmy. Przyjęliśmy liczne postulaty, które pierwotnie nie były naszymi pomysłami. Utrzymywanie napięcia jest podyktowane zachwianiem się opozycji i spadkiem poparcia dla niej. Niech się jakoś skrzykną, odrodzą, bo tworzą chaos. Słaba opozycja, brak konkurencji, nie jest dobra dla higieny. Jest awantura o głosowanie korespondencyjne. Jedne państwa je dopuszczają, inne nie. Osobiście bym to nawet odpuścił, ale krzyk o okrucieństwie, o represjonowaniu osób niepełnosprawnych jest mocno na wyrost. Opozycja krytykuje totalnie, wzywa prezydenta do weta, pobudza niepokoje. Jest adwent, święta idą. Warto ochłonąć.


- Sondaże są dla was łaskawe...
Tadeusz Cymański: Wolałbym mieć 35-40 procent poparcia przy silnej opozycji przy urnach, niż 50 procent w sondażach, które nie wiadomo na ile przełożą się na wynik. Wszystko jest obserwowane przez obywateli. To rodacy będą sędzią. Poczekamy dwa lata. Czas szybko biegnie. Za rok wybory samorządowe. Niezależnie kto będzie na czele Biura i Komisji to przecież nie wywróci wyborów.

 

alt

 


- Bo to już nie czasy, gdy wybory układał pułkownik Pałkin, a Front Jedności Narodu miał 102 procent poparcia?
Tadeusz Cymański: O nie. Protest. Miał 99,9 procent (śmiech). Jeśli ktoś twierdzi, że my zamach jakiś prowadzimy, że będzie jak w PRL, to żyje w świecie urojeń. Jest jak z wadliwymi pędzlami u malarza lub spódniczką u baletnicy, której rąbek przeszkadza. Jaka by nie była ordynacja to popularnemu nie zaszkodzi, a nieudanemu nie pomoże. Każdy ma jakieś doświadczenia. Mówię o kodeksie wyborczym jako były burmistrz miasta Malborka.


- A jako "Solidarna Polska" musiał pan przełknąć wymianę Beaty Szydło na finansistę, bankiera, prezesa banku zagranicznego Mateusza Morawieckiego.
Tadeusz Cymański: Ja jestem socjalistą, niezmiennym w poglądach. Ale jestem spokojny o premierostwo Morawieckiego, który będąc wicepremierem, zgadzał się na prospołeczne pomysły i socjalne projekty wspierał. Sam je proponował. Owszem, ma wizerunek liberała. Stąd dla części zwolenników PiS jest problem, jak człowieka ponadprzeciętnie zamożnego, owego "bankstera" - mówię w cudzysłowie - pogodzić z polityką społeczną. Jestem przekonany, że odpowiedzialna polityka społeczna będzie kontynuowana. Sztuką jest pogodzenie jej z utrzymaniem kontrolowanym wypływu pieniędzy. I tej umiejętności nie mogą zdzierżyć koledzy z PO i lewicy, którzy już swoje szanse mieli. Jednak na ołtarzy ideologii liberalnej woleli złożyć wszystko oprócz pieniędzy.


- Zbigniew Ziobro już po słowie z premierem Morawieckim i w niepamięć poszła wojenka np. o PZU?
Tadeusz Cymański: Jestem pełen optymizmu. Solidarna Polska nie jest potęgą, ale mamy ciekawych ludzi, odpowiedzialnych. Nie będzie nas nowy premier krzywdził.


- A skrzywdzi Macierewicza, Szyszko, Waszczykowskiego, Zalewską, Radziwiłła?
Tadeusz Cymański: Nie wiem. Nie mnie coś sugerować. Ale jeśli chodzi o ministra Macierewicza, to prawda jest skomplikowana, bo mam o nim liczne pozytywne sygnały.


- Od "kolegów" z wojska, jak podoficer Podhalańczyk, który trzymał żałośnie parasol nad protegowanym wysłannikiem szefa MON, czy sprzedawca "Mistrali" za dolara?
Tadeusz Cymański: Niekoniecznie. Jedno to ocena działania ministra choćby w relacjach z prezydentem i sprawa generała Kraszewskiego (dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN gen. bryg. Jarosław Kraszewski, decyzją podległej Macierewiczowi SKW pozbawiony dostępu do informacji niejawnych - dop. red.), a drugie to kwestie wizerunkowe, kładące się cieniem, jak wspomniana, a załatwiona, sprawa Misiewicza.


- Czy poważniejsze kwestie braku finału zakupu śmigłowców, czy brak dróg wyjścia z zapaści Marynarki Wojennej...
Tadeusz Cymański: Wielu z tego co zrobi z MON i MSZ premier Morawiecki uczyniło wielką wagę i papierek lakmusowy zmian. To nie są łatwe resorty. Co zrobi nowy premier to oczywista sprawa premiera. A ja będą bronił jego decyzji...


- I prezesa...
Tadeusz Cymański: A owszem. Wagę ma też postawa elektoratu, ja z ludźmi rozmawiam. Odwołanie Beaty Szydło nie było łatwe.


- Ale ona przecież została.
Tadeusz Cymański: Poszedł sygnał do elektoratu, że jesteśmy i będziemy razem.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież