Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Studium przyjęte, wniosek o poprawkę dotyczącą Stogów też

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 kwietnia 2018 15:38

Na LI sesji Rady Miasta Gdańska zgodnie z przewidywaniami najwięcej emocji wywołało przyjęcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańsk. Przeciwko jego przyjęciu przed budynkiem Rady Miasta protestowali mieszkańcy Stogów, a na sesji toczyła się gorąca debata. Na specjalnej sesji przyjęto wniosek o zmianę Studium w punkcie dotyczącym plaży i lasu na Stogach.


Temat plaży na Stogach od kilku tygodni budził duże emocje. Przypomnijmy. Według projektu Studium na części plaży na Stogach dopuszczona jest funkcja przemysłowo-portowa. Chodzi o odcinek plaży, który od 1998 roku decyzją Skarbu Państwa należy do Portu Gdańsk. Bardziej obrazowo - plaża od głównego wejścia w lewą stronę miałaby tylko 240 metrów. Odcinek 465 metrów, do ogrodzenia, należy do Portu Gdańsk. I na tym odcinku Studium dopuszcza funkcję przemysłowo-portową. Na to mieszkańcy Stogów nie chcą się zgodzić. Stożanie wyrażali swój sprzeciw na spotkaniach, których w ciągu kilku dni odbyło się kilka.


Na sesji temat Studium zajął dużą część posiedzenia, a dyskusja toczyła się w gorącej, a momentami bardzo gorącej atmosferze.
- To propagandowe działania wyborcze. Przełóżmy głosowanie i wprowadźmy zmiany. Wtedy może przegłosować Studium. Po co mamy głosować dwa razy i wprowadzać mglistą perspektywę? Nie ma woli rozwiązania tego problemu. Nie dajcie się zmanipulować - apelowała Anna Kołakowska, radna PiS.


Bardzo emocjonalne było wystąpienie prezydenta Pawła Adamowicza, który zaczął przemowę od ataku na radną Kołakowską zarzucając jej, że jak zawsze jest nieprzygotowana. Prezydent przypominał, że Zarząd Portu wniósł o przekazanie pod funkcje portowe 400 hektarów. - Kierowałem się interesem Rzeczpospolitej Polskiej. I teraz żałuję, że się tym kierowałem, bardzo żałuję po waszym zachowaniu - pani, radnego Hamadyka i za chwilę tego klubu, bo powinienem powiedzieć nie. Port Morski dostarcza rządowi centralnemu 8 miliardów złotych. My gdańszczanie nie mamy z tego nic. Zrobiliśmy dobrze dla Rzeczpospolitej, jesteśmy patriotami i łączymy interes Gdańska z interesem Polski. Za to powinniśmy dostać pochwałę - argumentował prezydent Adamowicz podkreślając polityczne korzenie obecnego zarządu. Miał również duże pretensje, że przedstawiciele portu mimo zaproszenia nie przyszli na sesję. - PiS jest totalną opozycją w Gdańsku. Zawsze głosują przeciw zmianom w budżecie i planowanym inwestycjom w mieście. Dzięki PO i radnym tej partii wiecie, na kogo macie głosować - powiedział prezydent Adamowicz wskazując politycznie winnych całej sytuacji.


Po trwającej prawie 2 godziny dyskusji 21 radnych zagłosowało za przyjęciem studium, dziewięciu było przeciw, dwoje wstrzymało się od głosu.

alt


Po krótkiej przerwie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, na której szybko zrezygnowano z dyskusji i przegłosowano wprowadzenie zmiany do Studium w punkcie dotyczącym funkcji przemysłowo-portowych plaży i lasu na Stogach. 31 na 31 głosujących radnych poparło uchwałę o wprowadzeniu zmiany w Studium.


- Sprawy by nie było gdyby prezydent odrzucił wniosek Zarządu Portu - powiedziała Elżbieta Żmijewska, przewodnicząca Rady Dzielnicy Przeróbka, wspierająca Radę Dzielnicy Stogi. - To, że Zarząd Portu wystąpił o 400 a prezydent zgodził się na 50, czyli 10 na plaży i 40 w lesie, to niczego nie rozwiązuje. Po prostu miasto chciało mieć ciasteczko i zjeść ciasteczko. Ta plaża ma być dla naszych dzieci i wnuków. Ona nie może być zabudowana portem. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi Portu. To nie jest sprawa tylko mieszkańców Stogów czy Przeróbki. To jest sprawa wszystkich gdańszczan.


Na sesji dostało się Radzie Dzielnicy Stogi. Prezydent Adamowicz spotkał się z mieszkańcami Stogów protestującymi przed siedzibą Rady Miasta. Mówił, że zostały im przekazane nieścisłe informacje, że plaża nie jest zagrożona. - Spotkałem się z Radą Dzielnicy i tłumaczyłem przez dwie godziny. Jest mi bardzo przykro, że panowie i panie radni dzielnicy nie za bardzo pozytywnie odpowiedzieli. Tracą historyczną szansę żeby działać na rzecz interesu Stogów. I mówię to publicznie ponosicie za to odpowiedzialność. Proponowałem żeby ten protest, to zaniepokojenie części mieszkańców Stogów wykorzystać dla sformułowania paktu dla Stogów. Czyli ten kto czerpie korzyści 100 procent z Portu Morskiego czyli rząd polski podzielił się jednym procencikiem, tymi rocznymi dochodami na rzecz mieszkańców, mieszkanek Stogów. Ale Rada Dzielnicy woli odpowiedź "Nie". Rozumiem ma lepszy pomysł, bardziej racjonalny - mówił poddenerwowany prezydent.


- Radni Dzielnicy faktycznie otrzymali coś co Pan Prezydent nazywa paktem - powiedziała Magdalena Wiszniewska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Stogi. - Pakt nie zawiera żadnych konkretów, żadnych propozycji, tylko i wyłącznie jakieś sugestie, że mamy zwracać się do rządu Polski o rekompensatę. Niby za co? My już utraciliśmy bardzo duże tereny na Stogach. Jeżeli rekompensata to za rzeczy przeszłe, a nie za coś mielibyśmy stracić. Chciałabym jasno powiedzieć, że nie jest zgodne z prawdą to co Pan Prezydent mówi, że plaża Stogi jest teraz bezpieczna. Na ten moment gdy Pan Prezydent Adamowicz jest prezydentem zakładamy jego dobrą wolę i być może nikt nie wniesie o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ale za kilka miesięcy gdy będzie procedowana zmiana do tego Studium, zmiana, która ma nas zabezpieczyć, nie wiadomo jaka będzie struktura polityczna Rady Miasta po wyborach. Nie wiadomo kto te decyzje będzie podejmował. Nie wiadomo czy ta zmiana nie zostanie uchylona przez jakiś organ władzy, czy zmiana Studium nie uzyska odpowiednich uzgodnień i nie będzie mogła zostać procedowana. Decyzja o wprowadzeniu zmiany uchyla furtkę w obie strony. Jak rozumiem Port może wnosić o zmianę w Studium. Na ten moment nie mamy więc żadnej gwarancji. To jest takie mydlenie oczu przez Pana Prezydenta i z przykrością to stwierdzam. Bardzo sobie cenimy wszystkie rzeczy, które się w tej kadencji wydarzyły i nie jesteśmy niewdzięczną dzielnicą. Jeśli Pan Prezydent robi coś nawet minimalnego dla dzielnicy to jasno o tym mówimy i dziękujemy. Na ten moment wszyscy radni, którzy zagłosowali za Studium wprowadzili zagrożenie na naszą wyspę. Nie mówię, że jutro wjadą nam kontenery, jutro wiedzie Port, ale my jesteśmy zagrożeni. Teraz musimy być czujni. Miasto powinno nas chronić, prezydent i radni powinni stać po naszej stronie, stronie mieszkańców. Ponad 12 tysięcy podpisów nie przekonało radnych, że czujemy niebezpieczeństwo, że przed naszymi domami pojawią się kontenery.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież