Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Skwer Krzysztofa Kolbergera

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 07 marca 2012 09:36

Imieniem znanego aktora Krzysztofa Kolbergera ma zostać nazwany niewielki skwer przy ulicy Karłowicza w Gdańsku Wrzeszczu. Jest to inicjatywa lokalnej społeczności, a głównie absolwentów IX LO i Rady Osiedla Strzyża - Waldemar Bartelik, Marek Formela, Adam Polak, Tomasz Posadzki, Przemysław Sęczkowski. Osiedla, w którym Kolberger spędził dzieciństwo i młodość. Mieszkał wraz z rodzicami tuż obok owego skweru, w piętrowym domku przy ul. Karłowicza.



Po dokonanej zamianie mieszkań, obecnie lokatorką mieszkania po Kolbergerach jest Danuta Ostrowska, która chętnie przystała na rozmowę.  
- Jak kręcono film biograficzny o Krzysztofie, to on w nim występował kilkakrotnie. Nawet do nas przyjechał z ekipą filmową celem nakręcenia kilku ujęć. W porę zrealizowano ten film, bo w niedługo potem Krzysztof zmarł. Chorobę nowotworową nerki, to on miał od Wietnamu, bo tam kręcił swój pierwszy film. To mogło być w 1986 roku, bo mój brat operator filmowy Zygmunt Samosiuk zmarł w 1984 roku. Wydaje mi się, że u Krzysztofa, to chyba była choroba genetyczna, gdyż jego siostra Basia też przedwcześnie, bo w wieku około 30 lat zmarła na raka.


alt


- To była jego jedyna siostra? Czy oni tu mieszkali wspólnie na Karłowicza we Wrzeszczu? 
- Tak mieszkali wspólnie. Zamieniliśmy się z nimi na mieszkania. My sprowadziliśmy się tutaj z Warszawy, a rodzice Krzysztofa postanowili być bliżej syna, który był w stolicy po studiach w szkole teatralnej. Początkowo dostał pracę w Katowicach, a następnie w Warszawie. Tam ożenił się z aktorką Anną Romantowską.
Krzysztofa po raz pierwszy zobaczyłam w Wytwórni Filmowej w Warszawie. To był bardzo ładny, dobrze ułożony, spokojny mężczyzna. Tu w Gdańsku jego mama pracowała w Domu Prasy, prowadziła klub dziennikarza. Z kolei jego tata był inżynierem od telekomunikacji i pracował w Warszawie, ze stolicy dojeżdżając do rodziny na weekendy.


- Kto postanowił dokonać zamiany mieszkań?

- Ich mama jako pierwsza postanowiła przenieść się do Warszawy, aby być bliżej syna i męża. W tym czasie Krzysztof przyjaźnił się z moim bratem operatorem filmowym Zygmuntem Samosiukiem. Poznali się przy kręceniu filmów. My mieszkaliśmy w Warszawie, a mój mąż pracował w Stoczni Gdańskiej. Miał przenieść się do ministerstwa, ale nic z tego nie wyszło. Zatem on przyjeżdżał na weekendy z Gdańska do stolicy. Postanowiliśmy więc wspólnie dokonać korzystnej dla obu stron zamiany. Jednym samochodem udało nam się przewieźć meble w obie strony. Oni do nas, a my do nich. My tutaj do domku, a oni do ładnie urządzonego w blokach mieszkania dwupokojowego z kuchnią. Tutaj w domku przy Karłowicza we Wrzeszczu, na pierwszym piętrze też były tylko dwa pokoje, ale wszystko nadające się do kapitalnego remontu.


- I tak poprzez tą przeprowadzkę zaczęła się wasza znajomość... 
- Istotnie. Krzysztof wielokroć przyjeżdżał do Gdańska i zawsze zachodził do nas. Początkowo sam, następnie ze znajomymi, a później ze swoją córką. On tutaj czuł się jak u siebie w domu. Śmiał się, jak patrzał na balkonowe okna i mówił, że kiedyś one były znacznie większe. To wszystko kiedyś było dla niego takie duże, a teraz jest takie małe. On miał doskonale zachowany obraz tego mieszkania z dzieciństwa. Z upływem czasu niestety zaczęły się te jego choroby i było coraz gorzej.


- Ale on tego nie ukrywał i dzielnie walczył z chorobą.
- I chwała mu za to. Pokazywał światu, że można z taką chorobą nowotworową żyć. Zawsze mówił, wiesz co, ja nie mam czasu żeby umrzeć. Ja nie mogę, bo mam dużo pracy. Jego siostra miała córeczkę, chyba Zosię, i on musiał się nią opiekować po śmierci jedynej siostry Basi.


- Krzysztof ma córkę Julię...
- Tak, z zawodu reżyserkę. Skończyła filmówkę w Łodzi, a wcześniej anglistykę na Sorbonie. Teraz kręci filmy, być może dokumentalne, bo jeszcze mało o niej słychać. Musiała przeżyć boleśnie ich rozwód, jak Krzysztof rozszedł się z Romantowską. Zamienił wtedy mieszkanie na równie bardzo ładne, opowiadał o nim.


- Jak często przebywał u państwa we Wrzeszczu?
- Tutaj bywał, co najmniej raz do roku. Bardzo lubił tu przychodzić. Czasami dzwonił do drzwi i mówił, jestem na dole, czy mogę wejść na górę. Na 1,5 roku przed śmiercią był tutaj z córką. To był niezwykłej delikatności człowiek. Przekonałam się o tym naocznie. Otóż mój brat Zygmunt Samosiuk zmarł niespodziewanie na wylew w wieku 44 lat. On chyba odszedł z przepracowania, bo na swoim koncie miał już zrealizowanych 99 filmów. A miał bardzo wysokie ciśnienie. Jak przedwcześnie odszedł, to był szok dla wszystkich. Chyba w 1988 roku jedliśmy obiad z mężem w kuchni, a tu nieoczekiwanie wchodzi Krzysztof, usiadł i mówi. Przyjechałem porozmawiać o Zygmuncie. W tym momencie widzę, jak łzy płyną mu z oczu. Łkając, z trudem wyszeptał, wiesz co, to chyba jeszcze nie pora. Po czym wstał i wyszedł. 
O moim bracie Zygmuncie został zrealizowany film dokumentalny. Lewandowski go zrobił i był niedawno wyświetlany na festiwalu Cameraimage w Łodzi. Wajda albo Szulkin mówią w tym filmie, że Samosiuk, jak na tamte czasy był największym operator świata. On nie umiał odmówić proponowanych mu do nakręcenia filmów. I z przepracowania przepłacił to życiem. Ludzie nie potrafią sobie powiedzieć stop, choćby na chwilę odpocznij.


- Krzysztof chodził do pobliskiego LO nr IX przy ul. Wilka Krzyżanowskiego. W tej szkole stworzył kabaret „Syfon”. Z tej szkoły z pewnością miał wielu znajomych, przyjaciół. Kilku jej absolwentów, jak m.in. radny Marek Bumblis, mec. Donat Paliszewski, czy dyrektorka Hanna Konczakowska-Makulec, wyszli z inicjatywą nadania imienia znanego aktora skwerowi przy ul. Karłowicza...
- Oni go doskonale pamiętają, utrzymywali z nim kontakty. Dlatego Krzysztof, jak tutaj przyjeżdżał z Warszawy spotykał się z nimi, tu lubił chodzić po ulicach. To Rada Osiedla Strzyża, której nazwa pochodzi od pobliskiej rzeczki, wpadła na pomysł nadania temu skwerkowi imienia ich dobrego znajomego, aktora. Ma być umieszczony kamień z wykutym popiersiem lub tabliczką. Nasze osiedle liczy około 6 tys. mieszkańców.


Skwerek minionej jesieni oczyszczono ze śmieci, prowizorycznie ogrodzono, drzewa odpowiednio podcięto. Ale ludzie nie potrafią tego uszanować, bo już rozjeżdżają skwerek samochodami. Trawa już tam nie może rosnąć. Samochód jest ważniejszy, postawić go obok jakoś nie można. Wspomnę, że dzięki interwencji członków tej rady osiedla uratowaliśmy lokalną bibliotekę, którą chcieli nam zlikwidować.


alt


- Jak kręcono film biograficzny o Krzysztofie, to pokazano również to mieszkanie.
- Tak, i zrobiono to bez zapowiedzi. Kamera nagrywała jakby z ukrycia. Nic nie było reżyserowane. Krzysztof podpowiedział ekipie, że muszą koniecznie sfilmować jego ukochany kredens. Zapytał mnie jednak, czy pozwolisz? Oczywiście, że pozwoliłam. A kredens, dlatego jest sławny, bo jak oni się tutaj sprowadzili po wojnie, to już tu stał ciężki ciemny kuchenny mebel z kaszubskimi wzorami. Krzysztof postanowił ten piękny kredens przemalować na biało. I tak uczynił, pozostawiając oryginalne wzory kaszubskie. Na szczęście pomalował tylko dół, a górę pozostawił. Jak Kolbergerowie się wyprowadzali, to kredens pozostawili nam, bo my im pozostawiliśmy w Warszawie urządzoną kuchnię. Prosili, abyśmy jej nie rozbierali w zamian za ich zabytkowy kredens. Krzyś jak zawsze przyjeżdżał, musiał popatrzeć na ten kredens i głośno się zastanawiał, po co ja go pomalowałem na biało?


- Jak tu bywał, to czy opowiadał o swojej jedynej córce?
- O tak, był z niej bardzo dumny, że studiuje w Sorbonie. No i wiele mówiliśmy o jego chorobie. On, co chwila dzwonił do swojej lekarki, brał zastrzyki. W tym czasie jeszcze swoją matkę utrzymywał, która mieszkała w miejscowości Ryki. Jego mama zmarła kilka tal wcześniej przed śmiercią Krzysztofa. On wynajmował do niej pielęgniarkę, Jego mama żyła bardzo długo. Z kolei, jak wspomniałam, siostra Krzysztofa, Basia miała raka płuc. W początkach lat 70-tych pracowała w korekcie w gdańskim Domu Prasy.


alt


- Kolberger jako aktor przede wszystkim miał doskonały aksamitny głos.
- O tak, to prawda. Jak czytał wiersze, to przechodziły ciarki po plecach. My, tu w mieszkaniu nie mamy żadnego jego nagrania. Muszę kupić jakąś płytę z jego głosem. Największe wrażenie na mnie zrobiło, jak on w ramach bisów, jak już wyczerpał repertuar, powiedział modlitwę ojcze nasz. To zostało nagrane  w jakimś teatrze. To było coś nieprawdopodobnego. To nie była modlitwa, to było westchnienie. To robiło niesamowite wrażenie. On czuł, to co mówił.
   
Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież