Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Profesor Szarfenberg o bezwarunkowym dochodzie podstawowym

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 lutego 2016 15:14

Bezwarunkowy dochód podstawowy to model systemu finansów publicznych, który zakłada, że każdy obywatel danego kraju, niezależnie m.in. od stopnia zamożności i statusu zatrudnienia, cyklicznie otrzymuje od państwa określoną kwotę pieniędzy. Taki rodzaj dochodu ma na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb obywatela danego kraju. Popularyzatorem tego modelu w Polsce jest m.in. profesor Ryszard Szarfenberg, który wygłosił w Gdańsku wykład na ten temat.



W poniedziałek w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku Ryszard Szarfenberg – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wygłosił swój wykład na temat bezwarunkowego dochodu podstawowego. Profesor przedstawił słuchaczom prezentację, która miała na celu charakteryzację tego modelu. Wykład odbył się w ramach spotkania Klubu Współczesnej Myśli Politycznej.


alt



Bezwarunkowy dochód podstawowy ma sześć cech, które go charakteryzują. Jest on: bezwarunkowy – przysługuje każdemu obywatelowi danego państwa, ma postać pieniężną, ma na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb każdego obywatela, jest wypłacany w sposób stały, ma indywidualny charakter – przysługuje każdemu, niezależnie od dochodu lub statusu zatrudnienia, jest prawem obywatelskim, za którego realizację odpowiedzialne jest państwo. Bezwarunkowy dochód podstawowy jest jedną z propozycji, która ma być odpowiedzią na zjawiska zachodzące współcześnie m.in. na automatyzację i robotyzację rynku pracy, zadłużenie prywatne i publiczne oraz na rozpad tradycyjnego modelu rodziny, gdzie głównym żywicielem był najczęściej mężczyzna.


Model bezwarunkowego dochodu podstawowego ma niewątpliwie wiele zalet – przyczynia się do likwidacji ubóstwa, gdyż zapewnia zaspokojenie minimalnych potrzeb każdego obywatela, zapewnia bezpieczeństwo socjalne, ponieważ daje poczucie zabezpieczenia przyszłości obywatela, poprawia sytuację pracowników na rynku pracy, bo zwiększa ich możliwości negocjacyjne z pracodawcą, wzmacnia pozycję osób będących na utrzymaniu innych np. żony będącej na utrzymaniu męża, daje więcej czasu wolnego, gdyż zapewnia stały dopływ gotówki, niezależnej od zatrudnienia lub czasu pracy.


alt



Obecnie w Szwajcarii oraz Finlandii trwają rozmowy i prace na temat możliwości wprowadzenia w tych krajach modelu bezwarunkowego dochodu podstawowego, jednak nie wiadomo, czy sfera planów przerodzi się w fakty. W lutym 2012 roku pojawiła się Europejska Inicjatywa Obywatelska, która planowała zgłosić projekt modelu bezwarunkowego dochodu podstawowego do Unii Europejskiej, ale działacze zebrali zaledwie 285 tys. podpisów z wymaganego miliona. Model bezwarunkowego dochodu podstawowego popierają w Europie głównie partie „zielonych”. Jeżeli chodzi o Polskę – istniała koalicja popierająca Europejską Inicjatywę Obywatelską. Na jej czele stało Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska, jednak ta inicjatywa upadła. Szarfenberg podkreślił, że środowisko polskich zwolenników modelu bezwarunkowego nie poddaje się, a 12 marca ma odbyć się zjazd założycielski Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego.


alt



Po wykładzie odbyła się dyskusja, podczas której członkowie klubu mieli możliwość wyrażenia swoich opinii na temat modelu przedstawionego przez Szarfenberga.
– Z rzeczy dużych: no dla mnie to jest oczywiste, że to jest przykład na pięknoduchostwo akademickich rozważań – powiedział Zbigniew Szczypiński.


Szczypiński zapytał również w jaki sposób możliwe byłoby przeniesienie modelu bezwarunkowego dochodu podstawowego na praktykę społeczną, biorąc pod uwagę wzrost demograficzny na świecie. Szarfenberg zaproponował, by bezwarunkowy dochód podstawowy rozpatrywać w kategoriach mniejszych jednostek – państw i zauważył, że na gruncie polskim taki model mógłby spowodować korzystny wzrost demograficzny, gdyż kobiety, mając zapewniony dochód, byłyby prawdopodobnie bardziej zmotywowane do pozostania w domu i spełnianiu się w roli matki. Profesor zauważył również, że ta kwestia budzi sprzeciw feministek. Podczas dyskusji pojawiła się także wątpliwość – czy bezwarunkowy dochód nie obniży mobilizacji do rozwoju intelektualnego obywatela oraz do nauki. Szarfenberg zaznaczył, że obowiązek szkolny by pozostał, a w świecie idealnym, gdzie działałby model bezwarunkowego dochodu podstawowego, szkoła pomagałaby młodym ludziom odnaleźć swoje miejsce w rzeczywistości, gdzie nie ma przymusu ekonomicznego.


Entuzjastycznie do modelu bezwarunkowego dochodu podstawowego ustosunkował się m.in. Zbigniew Sowa.
– Jeżeli będziemy podchodzili do tego jak księgowy, a mówili jak ekonomista no to oczywiście – to koszt i wydatek, ale to jest inwestycja, inwestycja w przyszłość, która nam się zwróci w dwójnasób – powiedział Zbigniew Sowa.


Sowa widzi w modelu bezwarunkowego dochodu podstawowego szansę m.in. dla młodych ludzi, którzy obecnie emigrują z Polski za pracą i większymi zarobkami. Gwarantowana suma pieniędzy mogłaby odwieść młodych od wyjazdu za granicę. Nawet gdyby nie mogli znaleźć przez  jakiś czas pracy, mieliby chociaż bezwarunkowy dochód podstawowy, który pozwoliłby im przetrwać do czasu znalezienia zatrudnienia. Zbigniew Sowa zapowiedział również, że postara się, aby profesor Szarfenberg został zaproszony na konferencję lewicowców samorządowych do Łodzi, by mógł wygłosić tam swój wykład na temat bezwarunkowego dochodu podstawowego i tym samym rozpowszechniać wiedzę o tym modelu.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież