Grzegorz Strzelczyk: Polityczna wojna centralna przeniesie się na samo... » Z Grzegorzem Strzelczykiem, radnym PiS w Radzie Miasta Gdańska i liderem partii w Gdańsku rozmawia A... Na gdańskie podwórko Kacper Płażyński » Kacper Płażyński, absolwent UG, prawnik, menedżer w Enerdze SA, został oficjalnym kandydatem Prawa i... myGdańsk.pl złożyło doniesienie do prokuratury w związku z wypowiedzia... » Andrzej Jaworski i Hubert Grzegorczyk w imieniu Stowarzyszenia myGdańsk.pl złożyli do prokuratury za... Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża: syndykalistyczny bunt » Wolne Związki Zawodowe, twór proletariacki i opozycyjny wobec systemu PRL, państwa w teorii robotnik... Wielka Zbiórka Książek 2018 » Po raz IV Fundacja Zaczytani jest organizatorem Wielkiej Zbiórki Książek dla Dużych i Małych pacjent... 103. rocznica ludobójstwa Ormian » Co roku 24 kwietnia społeczność Ormian na całym świecie obchodzi rocznicę eksterminacji swego narodu... Oświadczenie Portu Gdańsk w sprawie plaży na Stogach » Zarząd Portu Gdańsk wydał oświadczenie w związku z gorącym w ostatnich tygodniach tematem plaży na S... Planeta Energii zaprasza do wspólnej przygody » Ruszyła ósma edycja Planety Energii. Edukacyjny program Grupy Energa przeszedł gruntowne zmiany, aby... Program profilaktyki raka piersi u kobiet » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza Panie w wieku 50-69 lat (przy określaniu wieku brany jest p... Studium przyjęte, wniosek o poprawkę dotyczącą Stogów też » Na LI sesji Rady Miasta Gdańska zgodnie z przewidywaniami najwięcej emocji wywołało przyjęcie Studiu...
Reklama
Na gdańskie podwórko Kacper Płażyński
czwartek, 26 kwietnia 2018 15:54
Na gdańskie podwórko Kacper Płażyński
Kacper Płażyński, absolwent UG, prawnik, menedżer w Enerdze SA, zo ...
Trefl przegrał dreszczowiec ze Skrą. Finał PlusLigi się oddala
środa, 25 kwietnia 2018 18:02
Trefl przegrał dreszczowiec ze Skrą. Finał PlusLigi się oddala
Trefl przegrał pierwszy mecz półfinału PlusLigi ze Skrą. W ERGO A ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Raz zobaczony rysunek i wszystko wiesz” - prof. Marek Model
czwartek, 19 kwietnia 2018 16:22
„Raz zobaczony rysunek i wszystko wiesz” - prof. Marek Model
Kiedy przed dwoma laty opublikowałem wywiad z prof. Markiem Modelem, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS
wtorek, 23 stycznia 2018 22:18
Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 stycznia 2012 12:09

altZakaz zgromadzenia miał prawne podstawy, ponieważ miała się ona odbyć w miejscu przewidzianym na uroczystość z udziałem prezydenta RP – ocenił Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrok NSA dotyczyła wydarzeń z 14 maja 2011 r. podczas wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności. To nie koniec sprawy. Opozycja zapowiada skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
- Można zakazać zgromadzenia publicznego, jeżeli mogłoby ono narażać bezpieczeństwo osób podlegających ochronie w państwie – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w precedensowym wyroku.
- Nie spodziewałem się innego werdyktu w rządzonym przez Platformę Obywatelską państwie. Wartości wolnościowe i prawo swobody zgromadzeń zostały naruszone. Werdykt NSA nie kończy sprawy. Teraz możemy złożyć skargę do trybunału w Strasburgu. I na pewno to uczynimy. Niech niezależne od politycznych układów europejskie gremia ocenią, czy w Polsce są respektowane prawa obywatelskie do swobodnej wypowiedzi – powiedział portalowi wybrzeze24.pl poseł PiS Andrzej Jaworski, który przypomina, że sprawę zablokowania pikiety bada też prokuratura. Wyrok NSA dotyczyła wydarzeń z 14 maja 2011 r. podczas wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności. 
W tym samym miejscu tego dnia w godzinach 12.00 – 13.00 chcieli się spotkać uczestnicy pikiety. Jej organizator, Leszek Lis reprezentujący Klub „Gazety Polskiej", podał, że ma to być protest „przeciw powołaniu na stanowisko dyrektora ECS osoby, która zrzekła się polskiego obywatelstwa", czyli Basila Kerskiego oraz przeciwko zawłaszczaniu idei „Solidarności” przez jedną z opcji politycznych.Prezydent Gdańska zakazał zgromadzenia publicznego. Wojewoda pomorski utrzymał decyzję w mocy, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Leszka Lisa. Klub „Gazety Polskiej” złożył więc skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA stwierdził, że istniała prawna podstawa do zakazu pikiety, i oddalił skargę, przywołując artykuł 8 pkt 2 prawa o zgromadzeniach, który przewiduje, że organ gminy zakazuje zgromadzenia publicznego, jeżeli… jego odbycie może m.in. zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi.Z przepisów ustawy z 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu wynika, że do zadań BOR należy m.in. ochrona prezydenta RP, premiera i innych ważnych osób w państwie. NSA przywołał też…ustawę o drogach. Jednym z takich środków, przewidzianych w   ustawie o drogach publicznych, jest możliwość zamykania dróg i wprowadzania ograniczeń ruchu, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia. Ten właśnie środek zastosowano tu ze względu na planowaną uroczystość z udziałem prezydenta RP. Doszło wcześniej do wyłączenia ulic z ruchu, trzeba było zakazać zgromadzenia, nawet pikiety, w tym samym czasie i miejscu, które zostało wcześniej zabezpieczone dla bezpieczeństwa osób objętych ochroną BOR. Tak przynajmniej wynika z werdyktu sądu
W czasie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Europejskie Centrum Solidarności, które ma powstać na dawnym terenie Stoczni Gdańskiej, planowane były trzy manifestacje.  Władze Gdańska zdecydowały o zamknięciu ulice w tym rejonie miasta.   - Priorytetem jest bezpieczeństwo głowy państwa i innych ważnych gości – mówił wówczas Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO).


 
Poseł Jaworski zaś zarzucił prezydentowi Adamowiczowi nadużycie władzy.
Ostatecznie prezydent Bronisław Komorowski i około 200 gości wzięło udział w uroczystym akcie wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności na zamkniętym terenie Placu Solidarności. Z kolei na zamknięty plac próbowali dostać się anarchiści z ruchu Nic o nas bez nas, którzy zorganizowali Marsz Pustych Garnków, członkowie i sympatycy PiS i Gazety Polskiej. Ochrona użyła przeciwko nim m.in. gazu. Policja biernie przyglądała się poczynaniom ochroniarzy. Nowy obiekt ECS ma być gotowy do końca 2013 roku. Koszt budowy ECS sięgnie 300 mln zł. Co druga złotówka pochodzi z funduszy unijnych. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież