Pożegnalna uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa ponad podziałam... » Radni trzech dzisiejszych klubów w Radzie Miasta Gdańska oraz radni, którzy w niej zasiadali od 1990... Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezyde... » W związku z uroczystościami pogrzebowymi Prezydenta Miasta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, które odbęd... Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza » W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicz... Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza » Bezpośrednią przyczyną zgonu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny - wynika ze ... Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta » Aleksandra Dulkiewicz, pierwsza zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza otrzymała od premiera Mateus... Gdańszczanie uczcili pamięć prezydenta Pawła Adamowicza » Tysiące gdańszczan pojawiło się na Długim Targu, aby wziąć udział w Wiecu Przeciwko Nienawiści i Prz... Paweł Adamowicz nie żyje » Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 54 lata. Został ugodzony przez bandytę nożem podcza... Solidarni z walczącym o życie Pawłem Adamowiczem » Ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zachęca do przybycia do Bazyli... Prezydent Paweł Adamowicz zaatakowany ostrym narzędziem na finale WOŚP » Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany ostrym narzędziem podczas finału WOŚP w Gdańsku... Pożegnanie Waldemara Bartelika » Rodzina, przyjaciele, koledzy z siatkarskiego parkietu i współpracownicy z Energi pożegnali w minion...
Reklama
Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza
środa, 16 stycznia 2019 13:16
Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza
W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogr ...
Żużlowy terminarz sezonu 2019
czwartek, 17 stycznia 2019 14:36
Żużlowy terminarz sezonu 2019
W czwartek 17 stycznia poznaliśmy terminarz NICE 1. Ligi Żużlowej. ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
środa, 02 stycznia 2019 11:28
Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
Oliwski Ratusz Kultury przedstawi niebawem interesującą kolekcję ma ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
czwartek, 20 grudnia 2018 21:07
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
W nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Rumi 14 grudnia br. n ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pomnik tych, którzy oddali życie w stanie wojennym stanie w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
środa, 17 września 2014 15:05

W Gdańsku stanie pomnik - płaskorzeźba ku czci Antoniego Browarczyka, jednej z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego. Upamiętni ona ofiary tragicznych dni 1981 roku i lat późniejszych. 17 września br. kibice, związkowcy i dawni działacze opozycji podpisali w Sali BHP Stoczni Gdańskiej deklarację Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Stanu Wojennego w Gdańsku.


– To próba oddania hołdu wszystkim ofiarom stanu wojennego. Antoni Browarczyk ma być symbolem wszystkich, którzy przeciwstawili się ówczesnemu systemowi i ponieśli największą ofiarę ze swojego życia – powiedział Bogdan Olszewski, sekretarz ZRG NSZZ „S” podczas podpisania deklaracji założycielskiej Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Stanu Wojennego w Gdańsku.


Nieprzypadkowo członkowie założyciele komitetu wybrali na podpisanie deklaracji datę 17 września.


– To, co nastąpiło 17 września 1939 r., czyli wkroczenie wojsk radzieckich na teren Polski, nie skończyło się wraz z zakończeniem wojny. Stan wojenny był ostatnią próbą zachowania systemu socjalistycznego w Polsce. Dziś dopominamy się o pamięć o tych, którzy walczyli w stanie wojennym o wolną Polskę, którzy za to oddali swoje życie – mówił ks. Jarosław Wąsowicz, historyk i duszpasterz polskich kibiców.


Wśród podpisujących deklarację byli też dawni członkowie FMW.


– Zależy nam na przypomnieniu postaci Antoniego Browarczyka. Szczególnie dlatego, że jest on symbolem młodych ludzi, którzy wtedy protestowali. Ponieśli tak wielką ofiarę dlatego, że przeciwstawili się generałowi Jaruzelskiemu i jego ludziom. Wtedy w grudniu protestowało setki tysięcy młodych ludzi – mówił Robert Kwiatek, prezes Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej, gdański fotoreporter.


Kwiatek odniósł się też do dnia dzisiejszego:

- Zależy nam na tym, aby nie było tak jak śpiewał w balladzie Jacek Kaczmarski: „Kary nie będzie dla przeciętnych drani, I lud ofiary złoży nadaremnie, Morderców będą grzebać z honorami, Na bruku ulic nędza się wylęgnie, Ale nam wtedy będzie wszystko”.  Nam nie jest wszystko jedno – mówił Kwiatek.


O upamiętnienie Browarczyka od kilku lat upominali się członkowie Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej, kibice Lechii Gdańsk zrzeszeni w stowarzyszeniu „Lwy Północy” oraz związkowcy z Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. W końcu 26 czerwca radni Gdańska jednogłośnie przyjęli uchwałę wyrażającą zgodę na powstanie pomnika Antoniego Browarczyka.


Pomnik będzie miał formę płaskorzeźby przedstawiającej sylwetkę tragicznie zmarłego, z leżącym obok szalikiem Lechii Gdańsk. Napis obok płaskorzeźby będzie upamiętniał nie tylko Antoniego Browarczyka, ale też wszystkie ofiary stanu wojennego.


- Nie wykluczamy przeprowadzenia zbiórki publicznej na ten cel – mówi Zbigniew Wnuk ze stowarzyszenia kibiców Lechii i jednocześnie z portowej „S”.


Pomnik Antoniego Browarczyka ma stanąć w parku na węźle Hucisko w Gdańsku (naprzeciwko budynku LOT-u), w miejscu, gdzie on zginął 17 grudnia 1981 r. Browarczyk był kibicem gdańskiej Lechii z Zaspy, zafascynowanym ruchem „Solidarności”. W chwili śmierci miał zaledwie 20 lat. Został trafiony strzałem w głowę podczas rozpędzania demonstracji pod siedzibą Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku. Według jednych świadków zastrzelił go snajper znajdujący się na dachu tego budynku, według innych padł od strzałów z pancernego pojazdu wojskowego SKOT. Bezpośredniego sprawcy śmierci Browarczyka nie ustalono.


ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-2 #2 MarCoPOlo 2014-09-24 07:40
Uzus Ireno, Spolegliwy uzus. Jeśli wiesz co chcę powiedzieć...
Cytować
 
 
+4 #1 Nikt Ważny 2014-09-17 16:28
cześć i chwała bohaterom, hańba ich mordercom i beneficjentom ich ofiary teraz siedzącym u szczytu schodów, nie pamiętającym komu zawdzięczają swój wysoki lot ku górze
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież