Prof. Czauderna: Miasto obrosło siecią układów wynikających z wielolet... » Z prof. Piotrem Czauderną, koordynatorem Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezyden... Brudno(s)pis wyborczy: Z mroków PRL-u lider PO » Mieczysław Struk, który zimą 1988 roku od przydziału pokoju z kuchnią uzależniał niejako wybór na st... Agnieszka Trojok: Mieszkańcy mają zyskiwać, a nie tracić na rozwoju mi... » Rozmowa z Agnieszką Trojok, kandydatką do Rady Miasta Gdańska w okręgu nr 3 z listy PiS, pozycja nr ... Kazimierz Koralewski: Czy wyzwolimy się ze zbiorowego syndromu sztokho... » Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym Klubu Radnych PiS w Radzi Miasta Gdańska, radnym od 2000 ... Jak oddać głos by go nie zmarnować » Przed nami najważniejsze dla lokalnych ojczyzn wybory. Ich wynik zależy nie tylko od preferencji ucz... Zagadka okólnika czyli jak ubezpieczać w Gdańsku » Według informacji "Gazety Gdańskiej" Andrzej Bojanowski, wówczas zastępca prezydenta Gdańska ds. pol... III Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami » W środę, 17 października, na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Prawa i Administracji odbył się III... Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo? » Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji firmy budowlanej Robyg. W porannej ... Elżbieta Jachlewska: Lepszy Gdańsk jest możliwy, gdy my sami w to uwie... » Z Elżbietą Jachlewską, ekonomistką, aktywistką społeczną, feministką, jedną z liderek Inicjatywy Fem... Elżbieta Strzelczyk: Będę reprezentować problemy i kłopoty mieszkańców... » Rozmowa z Elżbietą Strzelczyk, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na radną Gdańska z okręgu nr 5 obe...
Reklama
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
środa, 17 października 2018 21:24
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji f ...
Muzaj poprowadził Trefl do wygranej
środa, 17 października 2018 21:39
Muzaj poprowadził Trefl do wygranej
Po ponad dwugodzinnym dreszczowcu Trefl Gdańsk pokonał w ERGO Arena ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
poniedziałek, 08 października 2018 15:37
ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
Dobiega końca kolejna czteroletnia kadencja zarządu (2014-2018) Pols ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pieczątki na receptach. Chaos w ochronie zdrowia

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 stycznia 2012 13:41

Trwa chaos w służbie zdrowia spowodowany wprowadzeniem ustawy refundacyjnej i nową listą leków refundowanych. Recepta musi zawierać wypełnione przez medyka wszystkie pola. Musi się na niej znaleźć też określenie stopnia refundacji leku. Tymczasem środowisko lekarskie jest oburzone możliwością obciążenia lekarza odpowiedzialnością finansową za błędne oznaczenie stopnia refundacji. Przy okienkach rejestrujących pacjentów w szpitalach i przychodniach pojawiły się też listy dokumentów, jakie powinien mieć przy sobie zgłaszający się po lekarską pomoc. Jeśli na recepcie nie znajdą się zaznaczone stopnie refundacji to aptekarze wdadzą lek ale za pełną odpłatnością.  Aptekarze, którzy nie mają w systemie listy leków refundowanych, wprowadzonej tuż przed Bożym Narodzeniem i aktualizowanej przez Ministra Zdrowia pod koniec 2011 roku sami muszą wertować ministerialne rozporządzenie. Bartosz Arłukowicz, jeszcze jako poseł SLD wielokrotnie krytykował swoją poprzedniczkę ministerialnym fotelu Ewę Kopacz, określając ustawę lekową mianem bubla prawnego. Teraz musi ją realizować.


Jak informowaliśmy Okręgowa Rada Lekarska w Gdańsku na nadzwyczajnym  posiedzeniu rekomendowała pomorskim lekarzom powstrzymanie się od orzekania o prawie pacjenta do refundacji leków. Rada obradowała, gdy minister zdrowia Bartosz Arłukowicz na konferencji prasowej zapewniał, że pacjenci mogą czuć się bezpieczni. 


- Doceniamy wysiłki ministra Arłukowicza, ale nie jest on w stanie naprawić w krótkim czasie sytuacji. Lekarze muszą opierać się nie na słowach ministra, a na obowiązującym prawie. Tymczasem to na lekarzy przerzucono odpowiedzialność za ustalenie stopnia refundacji leków. To jest niewykonalne. W sytuacji, kiedy na przyjęcie i zdiagnozowanie pacjenta mamy 10-15 minut kolejne 15 minut musimy przeznaczyć na wertowanie listy leków refundowanych – powiedział w rozmowie z portalem wybrzeze24.pl Roman Brudziński, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku.


Na receptach pojawią się przystawione przez medyków pieczątki z adnotacją „Refundacja do decyzji NFZ”. Pieczątka z tekstem „Refundacja do decyzji NFZ” zabezpiecza lekarza przed groźbą odpowiedzialności finansowej, gdyż zdaniem lekarskich związków zawodowych, wystawienie recepty bez odniesienia się do kwestii refundacji nie jest równoznaczne z koniecznością wykupienia leku za 100 proc. jego  ceny - recepta z imieniem, nazwiskiem, numerem PESEL pacjenta oraz wypisywanym lekiem, zawiera wszystkie dane, aby chory otrzymał lek zgodnie z uprawnieniami. Z kolei pacjenci po Nowym Roku by uniknąć kłopotów powinni w gabinetach pojawić się z dowodami ubezpieczenia jak np. zaświadczenie o odprowadzeniu składki zdrowotnej. Pacjent przed wyprawą do apteki powinien więc sprawdzić czy apteka podpisała kontrakt z NFZ oraz  udowodnić w aptece, że jest ubezpieczony.

Na stronie internetowej http://www.nfz-gdansk.pl jest opublikowana zaktualizowana lista aptek realizujących recepty refundowane od dnia 1 stycznia 2012 r. Komunikat dla PACJENTA w sprawie realizacji recept po 1 stycznia 2012 r. podpisany przez Barbarę Kawińską, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

„Pacjent, któremu apteka odmówi realizacji prawidłowo wystawionej recepty, powinien skontaktować się z Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ w Gdańsku. W oddziale pod numerami telefonów (58) 32-18-626 lub (58) 32-18-635 otrzyma informację o aptekach, w których będzie mógł wykupić lek. Lista wszystkich aptek, które podpisały umowę z pomorskim NFZ na realizację recept refundowanych, będzie dostępna także na stronie internetowej oddziału (www.nfz-gdansk.pl).

Jednocześnie informujemy, że apteka, która podpisze z pomorskim NFZ umowę na realizację recept refundowanychnie może odmówić realizacji takiej recepty z powodu braku na niej informacji o stopniu odpłatności lub identyfikatora oddziału NFZ (dla pomorskiego NFZ jest nim liczba 11). Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie recept refundowanych z dnia 23 grudnia 2011 r., które wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r., apteka powinna zrealizować taką receptę.

W wykazach leków refundowanych niektóre spośród medykamentów uwzględniane są jedynie z jedną odpłatnością, a niektóre podawane są z kilkoma odpłatnościami. W przypadku tych pierwszych, kiedy na recepcie zabraknie informacji o odpłatności,apteka powinna wydać pacjentowi lek za opłatą umieszczoną w wykazie, natomiast w przypadku leków, w stosunku do których obowiązują różne odpłatności pacjent otrzyma lek po uiszczeniu najwyższej opłaty podanej w wykazie w odniesieniu do tego konkretnego leku. W przypadku braku na recepcie identyfikatora pomorskiego oddziału NFZ  lek powinien zostać wydany po weryfikacji uprawnień pacjenta.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej pacjent ubiegający się o udzielenie świadczenia, w tym także o realizację recepty refundowanej, jest zobowiązany przedstawić dokument potwierdzający prawo do świadczeń. Dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń jest każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, a w szczególności dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W razie braku takiego dokumentu, uprawniony do świadczeń pacjent może złożyć na piśmie oświadczenie o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, które powinno zawierać: imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, nazwę instytucji, która zgłosiła pacjenta do ubezpieczenia, nazwę oddziału wojewódzkiego, do którego pacjent został zgłoszony.

Złożenie oświadczenia nie zdejmuje z pacjenta obowiązku przedstawienia w późniejszym terminie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

Informujemy również, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma prawa umieszczać na recepcie żadnych informacji dotyczących refundacji leku, np. identyfikatora oddziału wojewódzkiego Funduszu. Dane na recepcie mogą być umieszone wyłącznie przez osobę uprawnioną (lekarza, felczera), a w przypadku ich niewpisania lub wpisania ich w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z rozporządzeniem − przez osobę wydającą lek.

Recepty wystawione przed 1 stycznia 2012 r. będą realizowane zgodnie z odpłatnością określoną w nowej liście leków refundowanych”.


Zatem,  jeśli okaże się, że wypisany nam przez lekarza w grudniu lek, w styczniu nie jest już refundowany to mieliśmy pecha. Płacimy za medykament nową stawkę.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 Scarlet 2012-01-02 14:36
Co za idiotyzm... pisza że 15 minut beda szukać kwoty refundacji?! Na stronie Ministerstwa Finansów jest lista, a nawet program do obliczenia kwoty refundacji. Mnie laikowi znalezienie kwoty refundacji konkretnego leku zajęło 15 sekund.... Średnio inteligentna małpa jest w stanie sobie z tym poradzić, ale jak widać lekarze nie. Bo po co? Lepiej czyścić kieszenie pacjentów i nabijac kabzę NFZ-owi.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież