Kazimierz Zimny: Maraton to idea i powrót do źródeł sportu » Z Kazimierzem Zimnym, olimpijczykiem z Melbourne i Rzymu (brązowy medal), koordynatorem XXIV Orlen M... Gdzie jest oświadczenie prezesa Investgda? » Od kwietnia ub. roku Alan Aleksandrowicz, prezes gdańskiej spółki Investgda, dodatkowo, ze wskazania... Pomorskie konsultacje w sprawie systemu wsparcia osób niepełnosprawnyc... » Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowego Funduszu Rehabilitacj... Pożar w stoczni » Kłęby gęstego gryzącego dymu spowiły we wtorek od godzin południowych śródmieście Gdańska. Nad teren... Stowarzyszenie myGdańsk.pl przekazało Szkole Fregata drukarkę 3D » W poniedziałek 16 lipca Andrzej Jaworski, Karolina Helmin-Biercewicz i Hubert Grzegorczyk ze Stowarz... Święto truskawki na Złotej Górze » W sobotę 7 lipca w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej koło Kartuz odbyła s... Dyptyk "Wołyń" eksponatem miesiąca w MIIWŚ » Dyptyk "Wołyń" autorstwa Moniki Duliasz to kolejny eksponat miesiąca, który można oglądać na poziomi... Sensoryczne zwiedzanie Oliwy » Fundacja I See You rozpoczęła cykl wycieczek po Gdańsku dla beneficjentów Fundacji.Zwiedzanie rozpoc... Wystawa „Milion zza oceanu” i jeep Wielkiej Czerwonej Jedynki w MIIWŚ » W Muzeum II Wojny Światowej otwarto wystawę „Milion zza oceanu” oraz zaprezentowano najnowszy nabyte... Szpitalne kominy - sute pensje u marszałka » Setki tysięcy złotych kosztują zarządy pomorskich spółek szpitalnych. Radna Danuta Sikora (PiS) pisz...
Reklama
W Sopocie jak w Dubaju? Jakubiak odpowiada Skwierawskiemu
piątek, 20 lipca 2018 18:35
W Sopocie jak w Dubaju? Jakubiak odpowiada Skwierawskiemu
- To są działania, które mają usadowić na kortach Sopockiego Klub ...
Lechia wygrała na inaugurację w Białymstoku!
piątek, 20 lipca 2018 20:53
Lechia wygrała na inaugurację w Białymstoku!
Od niespodzianki, ale bardzo miłej rozpoczęli rywalizację w sezonie ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

wtorek, 10 lipca 2018 15:35
W galerii ZPAP w Gdańsku rozpoczęła się ekspozycja wystawy twórcz ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 stycznia 2012 13:41

Trwa chaos w służbie zdrowia spowodowany wprowadzeniem ustawy refundacyjnej i nową listą leków refundowanych. Recepta musi zawierać wypełnione przez medyka wszystkie pola. Musi się na niej znaleźć też określenie stopnia refundacji leku. Tymczasem środowisko lekarskie jest oburzone możliwością obciążenia lekarza odpowiedzialnością finansową za błędne oznaczenie stopnia refundacji. Przy okienkach rejestrujących pacjentów w szpitalach i przychodniach pojawiły się też listy dokumentów, jakie powinien mieć przy sobie zgłaszający się po lekarską pomoc. Jeśli na recepcie nie znajdą się zaznaczone stopnie refundacji to aptekarze wdadzą lek ale za pełną odpłatnością.  Aptekarze, którzy nie mają w systemie listy leków refundowanych, wprowadzonej tuż przed Bożym Narodzeniem i aktualizowanej przez Ministra Zdrowia pod koniec 2011 roku sami muszą wertować ministerialne rozporządzenie. Bartosz Arłukowicz, jeszcze jako poseł SLD wielokrotnie krytykował swoją poprzedniczkę ministerialnym fotelu Ewę Kopacz, określając ustawę lekową mianem bubla prawnego. Teraz musi ją realizować.


Jak informowaliśmy Okręgowa Rada Lekarska w Gdańsku na nadzwyczajnym  posiedzeniu rekomendowała pomorskim lekarzom powstrzymanie się od orzekania o prawie pacjenta do refundacji leków. Rada obradowała, gdy minister zdrowia Bartosz Arłukowicz na konferencji prasowej zapewniał, że pacjenci mogą czuć się bezpieczni. 


- Doceniamy wysiłki ministra Arłukowicza, ale nie jest on w stanie naprawić w krótkim czasie sytuacji. Lekarze muszą opierać się nie na słowach ministra, a na obowiązującym prawie. Tymczasem to na lekarzy przerzucono odpowiedzialność za ustalenie stopnia refundacji leków. To jest niewykonalne. W sytuacji, kiedy na przyjęcie i zdiagnozowanie pacjenta mamy 10-15 minut kolejne 15 minut musimy przeznaczyć na wertowanie listy leków refundowanych – powiedział w rozmowie z portalem wybrzeze24.pl Roman Brudziński, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku.


Na receptach pojawią się przystawione przez medyków pieczątki z adnotacją „Refundacja do decyzji NFZ”. Pieczątka z tekstem „Refundacja do decyzji NFZ” zabezpiecza lekarza przed groźbą odpowiedzialności finansowej, gdyż zdaniem lekarskich związków zawodowych, wystawienie recepty bez odniesienia się do kwestii refundacji nie jest równoznaczne z koniecznością wykupienia leku za 100 proc. jego  ceny - recepta z imieniem, nazwiskiem, numerem PESEL pacjenta oraz wypisywanym lekiem, zawiera wszystkie dane, aby chory otrzymał lek zgodnie z uprawnieniami. Z kolei pacjenci po Nowym Roku by uniknąć kłopotów powinni w gabinetach pojawić się z dowodami ubezpieczenia jak np. zaświadczenie o odprowadzeniu składki zdrowotnej. Pacjent przed wyprawą do apteki powinien więc sprawdzić czy apteka podpisała kontrakt z NFZ oraz  udowodnić w aptece, że jest ubezpieczony.

Na stronie internetowej http://www.nfz-gdansk.pl jest opublikowana zaktualizowana lista aptek realizujących recepty refundowane od dnia 1 stycznia 2012 r. Komunikat dla PACJENTA w sprawie realizacji recept po 1 stycznia 2012 r. podpisany przez Barbarę Kawińską, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

„Pacjent, któremu apteka odmówi realizacji prawidłowo wystawionej recepty, powinien skontaktować się z Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ w Gdańsku. W oddziale pod numerami telefonów (58) 32-18-626 lub (58) 32-18-635 otrzyma informację o aptekach, w których będzie mógł wykupić lek. Lista wszystkich aptek, które podpisały umowę z pomorskim NFZ na realizację recept refundowanych, będzie dostępna także na stronie internetowej oddziału (www.nfz-gdansk.pl).

Jednocześnie informujemy, że apteka, która podpisze z pomorskim NFZ umowę na realizację recept refundowanychnie może odmówić realizacji takiej recepty z powodu braku na niej informacji o stopniu odpłatności lub identyfikatora oddziału NFZ (dla pomorskiego NFZ jest nim liczba 11). Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie recept refundowanych z dnia 23 grudnia 2011 r., które wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r., apteka powinna zrealizować taką receptę.

W wykazach leków refundowanych niektóre spośród medykamentów uwzględniane są jedynie z jedną odpłatnością, a niektóre podawane są z kilkoma odpłatnościami. W przypadku tych pierwszych, kiedy na recepcie zabraknie informacji o odpłatności,apteka powinna wydać pacjentowi lek za opłatą umieszczoną w wykazie, natomiast w przypadku leków, w stosunku do których obowiązują różne odpłatności pacjent otrzyma lek po uiszczeniu najwyższej opłaty podanej w wykazie w odniesieniu do tego konkretnego leku. W przypadku braku na recepcie identyfikatora pomorskiego oddziału NFZ  lek powinien zostać wydany po weryfikacji uprawnień pacjenta.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej pacjent ubiegający się o udzielenie świadczenia, w tym także o realizację recepty refundowanej, jest zobowiązany przedstawić dokument potwierdzający prawo do świadczeń. Dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń jest każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, a w szczególności dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W razie braku takiego dokumentu, uprawniony do świadczeń pacjent może złożyć na piśmie oświadczenie o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, które powinno zawierać: imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, nazwę instytucji, która zgłosiła pacjenta do ubezpieczenia, nazwę oddziału wojewódzkiego, do którego pacjent został zgłoszony.

Złożenie oświadczenia nie zdejmuje z pacjenta obowiązku przedstawienia w późniejszym terminie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

Informujemy również, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma prawa umieszczać na recepcie żadnych informacji dotyczących refundacji leku, np. identyfikatora oddziału wojewódzkiego Funduszu. Dane na recepcie mogą być umieszone wyłącznie przez osobę uprawnioną (lekarza, felczera), a w przypadku ich niewpisania lub wpisania ich w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z rozporządzeniem − przez osobę wydającą lek.

Recepty wystawione przed 1 stycznia 2012 r. będą realizowane zgodnie z odpłatnością określoną w nowej liście leków refundowanych”.


Zatem,  jeśli okaże się, że wypisany nam przez lekarza w grudniu lek, w styczniu nie jest już refundowany to mieliśmy pecha. Płacimy za medykament nową stawkę.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 Scarlet 2012-01-02 14:36
Co za idiotyzm... pisza że 15 minut beda szukać kwoty refundacji?! Na stronie Ministerstwa Finansów jest lista, a nawet program do obliczenia kwoty refundacji. Mnie laikowi znalezienie kwoty refundacji konkretnego leku zajęło 15 sekund.... Średnio inteligentna małpa jest w stanie sobie z tym poradzić, ale jak widać lekarze nie. Bo po co? Lepiej czyścić kieszenie pacjentów i nabijac kabzę NFZ-owi.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież