Oświadczenie Piotra Dudy » Koleżanki i Koledzy, Członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność", cora... J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej! » Rozmowa z dr. Jarosławem Duszewskim, niezależnym kandydatem na prezydenta Sopotu. -W programie na ż... Co ustali prokurator? - Grunwaldzka 597 » Sprzedaż przy ul. Grunwaldzkiej 597 w Oliwie jest badana przez prokuraturę. Sprawdzana jest sama tra... Tlen jako opium? » ”Tlen” od czasu swojego powstania (rok 2003) przewędrował już przez wiele polskich teatrów (również ... Karol Rabenda: Mam plan dla Gdańska » Konieczny jest zwrot ku mieszkańcom, traktowanym przez włodarza jak najemcyZ Karolem Rabendą, wicepr... Impulsy płyną z Tel Awiwu - wywiad z Leszkiem Millerem » W zachowaniu Polaków wobec Żydów w czasie wojny mieliśmy wszelkie możliwe postawy. Od pięknych i her... Prezes Obajtek z Energi do Orlenu » Jak podał PKN Orlen, w związku z powołaniem od 6 lutego br. Daniela Obajtka na stanowisko prezesa za... Na wokandzie sądu w Wejherowie - "Dla Gazety Gdańskiej " : Poszkodowan... » Sprawa Hansa G., Niemca, który zapowiadał, że „chce rozstrzelać Polaków i jest hitlerowcem” pojawiła... Odpowiedź Miasta na interpelację nie satysfakcjonuje radnej Anny Wirsk... » - Ponieważ Miasto Gdańsk obecnie nie dysponuje broszurą, nie mogę udzielić Pani wyjaśnień, dotyczący... Bożena Sikorska: Wolne niedziele – wreszcie czas dla rodziny » Zbliża się moment zmiany niedzielnych przyzwyczajeń wypoczynku wielu Polaków. Dotychczasowe spędzani...
Reklama

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 12 sierpnia 2017 16:18

W nocy z piątku na sobotę nad Polską przeszły intensywne burze. W Trójmieście na szczęście skończyło się bez ofiar, choć w województwie pomorskim w wyniku nawałnic zginęło pięć osób. Synoptycy ostrzegają, że to nie koniec intensywnych opadów i silnego wiatru.

 Sprawca nawałnic, czyli front atmosferyczny oddzielający gorące masy powietrza zwrotnikowego od chłodnych mas polarnych jest aktywny od czwartku, kiedy nad terytorium Polski wystąpiły pierwsze grzmoty i błyskawice. Nocne burze były jedyny z najintensywniejszych jakie zanotowano w Polsce od wielu lat. W ich wyniku śmierć poniosło 5 osób, wszystkie na obszarze powiatu chojnickiego w województwie pomorskim, a rannych zostało co najmniej kilkadziesiąt osób. Rano bez energii elektrycznej pozostawało około 350 tys. odbiorców. Główną przyczyną strat były powalone drzewa i zerwane dachy, które są wynikiem silnych powiewów wiatru towarzyszących burzom. Służby prowadzą również prace mające na celu przywrócenie drożności ruchu, ponieważ powalone pnie zablokowały przejezdność dróg i torów kolejowych. Województwo pomorskie zostało najbardziej dotknięte nocnymi burzami.W Gdańsku przebywa obecnie premier Beata Szydło, która wzięła udział w spotkaniu ze strażakami i policjantami w gdańskiej siedzibie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, po którym odbyła się konferencja prasowa. – Wszystkie służby są na posterunku. W tej chwili najważniejszym jest zabezpieczenie życia i zdrowia poszkodowanych. Służby koncentrują się przede wszystkim na zabezpieczeniu osób, które zostały poszkodowane w wyniku tych zdarzeń - powiedziała prezes Rady Ministrów. – Poszkodowanym została zapewniona pełna opieka. Jeśli chodzi o szkody materialne, zostaną uruchomione środki mające wspomóc minimalizację skutków nawałnic w regionie – zadeklarowała premier Szydło.W przypadku Trójmiasta straż pożarna musiała przeprowadzić kilkadziesiąt interwencji, polegających głównie na eliminacji trudności i zagrożeń wynikających z powalenia drzewa w efekcie wichury. Również w samym Gdańsku, według informacji Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, większość z napływających zgłoszeń dotyczyła tego problemu. Przewrócone drzewa oraz połamane gałęzie uszkodziły 15 samochodów. Na terytorium południowych dzielnic Gdańska wystąpiły problemy z dostawami prądu. W wyniku opadów zapychały się studzienki. Doszło również do uszkodzeń sygnalizacji świetlnej oraz awarii oświetlenia ulicznego. Na terytorium Gdańska strażacy interweniowali 45 razy. Nie ma informacji na temat ewentualnych rannych bądź uszkodzeń budynków. Nie zanotowano podtopień. Burza utrudniła natomiast działanie lotniska w Rębiechowie. Jeden samolot został przekierowany do Warszawy, natomiast dwa kolejny wylądowały z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem. Uszkodzone zostały kramy na Jarmarku Dominikańskim.Synoptycy ostrzegają, nocne opady nie były ostatnimi i w najbliższych godzinach należy spodziewać się kolejnych burz. Front atmosferyczny przesuwa się jednak na wschód, dlatego jego skutki zarówno dla Trójmiasta, jak i województwa pomorskiego, nie powinny być już tak odczuwalne.

Patryk Bukowski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej! J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej!
Rozmowa z dr. Jarosławem Duszewskim, niezależnym kandydatem na prezy ...
J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej!
Prezydenci ministrów Prezydenci ministrów
Mateusz Morawiecki został 16 - a właściwie 17, bo M.F. Rakowski, kt ...
Prezydenci ministrów
Lechii sześć - drużyna jedna! Lechii sześć - drużyna jedna!
Biało-zieloną drużynę piłkarską obsługuje 5 spółek i fundacja ...
Lechii sześć - drużyna jedna!

Galeria Sztuki Gdańskiej

Profesor Wiesław Zaremba artysta z Uniwersytetu Sabanci Profesor Wiesław Zaremba artysta z Uniwersytetu Sabanci
Sztukę prof. Wiesława Zaremby zawsze charakteryzuje doskonały rysun ...
Profesor Wiesław Zaremba artysta z Uniwersytetu Sabanci

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...
Odkrywanie tajemnic spod ogona

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Program ferii z GZSiSS
Młody jazz 3-miasta Młody jazz 3-miasta
21 lipca w Ogrodzie Muzeum Miasta Sopotu wystąpi Tomasz Chyła Quinte ...
Młody jazz 3-miasta
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II 30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam