Referendum w sprawie odwołania prezydenta Sopotu - faktem » Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Sopotu złożyło wymagane 2970 podpisów w sprawie referendum dotyczącego... Zmarł ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz » W piątek zmarł ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz, były proboszcz Bazyliki Mariackiej. Ks. Stanisł... Jarosław Bierecki: Pozbyliśmy się szpitali, problemy pozostały » Z Jarosławem Biereckim, radnym klubu PiS i przewodniczący komisji rewizyjnej Sejmiku Województwa Pom... Będzie referendum w sprawie odwołania Jacka Karnowskiego » Stowarzyszenie "Mieszkańcy dla Sopotu" zebrało wymaganą liczbę podpisów pod wnioskiem o przeprowadze... Dni Chryzantemy po raz 12-ty » Koniec października to szczególny czas zakupów i przygotowań, aby 1 listopada groby naszych zmarłych... W gdańskiej komunikacji brak porozumienia » Trwa pat w negocjacjach w spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Dwa razy w tym tygodniu 16 i 19 paźdz... Harcerska ścieżka do prywatnej działki » Skautowego Jamboree nie będzie na Wyspie Sobieszewskiej. Wiadomo o tym od 16 sierpnia br., gdy w Bak... Karnowski na włosku - tylko 100 podpisów... » Niespełna 100 podpisów brakuje, by referendum w sprawie odwołania prezydenta Sopotu Jacka Karnowskie... Wystartowała VI edycja Gdynia E(x)plory Week » W środę, 18 października, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia rozpoczęła się VI edycja ... Prezesem Sądu Okręgowego w Gdańsku jego były wiceprezes i rzecznik Raf... » Sędzia Rafał Terlecki został powołany przez Ministra Sprawiedliwości na prezesa Sądu Okręgowego w Gd...
Reklama

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 12 sierpnia 2017 16:18

W nocy z piątku na sobotę nad Polską przeszły intensywne burze. W Trójmieście na szczęście skończyło się bez ofiar, choć w województwie pomorskim w wyniku nawałnic zginęło pięć osób. Synoptycy ostrzegają, że to nie koniec intensywnych opadów i silnego wiatru.

 Sprawca nawałnic, czyli front atmosferyczny oddzielający gorące masy powietrza zwrotnikowego od chłodnych mas polarnych jest aktywny od czwartku, kiedy nad terytorium Polski wystąpiły pierwsze grzmoty i błyskawice. Nocne burze były jedyny z najintensywniejszych jakie zanotowano w Polsce od wielu lat. W ich wyniku śmierć poniosło 5 osób, wszystkie na obszarze powiatu chojnickiego w województwie pomorskim, a rannych zostało co najmniej kilkadziesiąt osób. Rano bez energii elektrycznej pozostawało około 350 tys. odbiorców. Główną przyczyną strat były powalone drzewa i zerwane dachy, które są wynikiem silnych powiewów wiatru towarzyszących burzom. Służby prowadzą również prace mające na celu przywrócenie drożności ruchu, ponieważ powalone pnie zablokowały przejezdność dróg i torów kolejowych. Województwo pomorskie zostało najbardziej dotknięte nocnymi burzami.W Gdańsku przebywa obecnie premier Beata Szydło, która wzięła udział w spotkaniu ze strażakami i policjantami w gdańskiej siedzibie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, po którym odbyła się konferencja prasowa. – Wszystkie służby są na posterunku. W tej chwili najważniejszym jest zabezpieczenie życia i zdrowia poszkodowanych. Służby koncentrują się przede wszystkim na zabezpieczeniu osób, które zostały poszkodowane w wyniku tych zdarzeń - powiedziała prezes Rady Ministrów. – Poszkodowanym została zapewniona pełna opieka. Jeśli chodzi o szkody materialne, zostaną uruchomione środki mające wspomóc minimalizację skutków nawałnic w regionie – zadeklarowała premier Szydło.W przypadku Trójmiasta straż pożarna musiała przeprowadzić kilkadziesiąt interwencji, polegających głównie na eliminacji trudności i zagrożeń wynikających z powalenia drzewa w efekcie wichury. Również w samym Gdańsku, według informacji Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, większość z napływających zgłoszeń dotyczyła tego problemu. Przewrócone drzewa oraz połamane gałęzie uszkodziły 15 samochodów. Na terytorium południowych dzielnic Gdańska wystąpiły problemy z dostawami prądu. W wyniku opadów zapychały się studzienki. Doszło również do uszkodzeń sygnalizacji świetlnej oraz awarii oświetlenia ulicznego. Na terytorium Gdańska strażacy interweniowali 45 razy. Nie ma informacji na temat ewentualnych rannych bądź uszkodzeń budynków. Nie zanotowano podtopień. Burza utrudniła natomiast działanie lotniska w Rębiechowie. Jeden samolot został przekierowany do Warszawy, natomiast dwa kolejny wylądowały z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem. Uszkodzone zostały kramy na Jarmarku Dominikańskim.Synoptycy ostrzegają, nocne opady nie były ostatnimi i w najbliższych godzinach należy spodziewać się kolejnych burz. Front atmosferyczny przesuwa się jednak na wschód, dlatego jego skutki zarówno dla Trójmiasta, jak i województwa pomorskiego, nie powinny być już tak odczuwalne.

Patryk Bukowski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

W obiektywie Macieja Kostuna


2_neptun.jpg

Aktywne lato z GOKF i ENERGĄ

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam