Radio Gdańsk świętowało 73. urodziny » Radio Gdańsk ma 73 lata. Podczas urodzinowej gali w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna nagrodzon... Festyn z okazji 10-lecia Fundacji "Autyzm bez Tabu" » W dniu 30 czerwca Fundacja "Autyzm bez Tabu" organizuje Festyn rodzinny z okazji 10-lecia jej powsta... 2500 książek dla 1085 uczniów maratończyków w czytaniu » 1085 uczniów - laureatów, finalistów i wyróżnionych - otrzymało 2500 książek podczas podsumowania ko... XII Pomorski Dzień na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych » Obchody XII Pomorskiego Dnia na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Rodzina blisko nas... Zmiany na stanowiskach w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku » Z dniem 11 czerwca br. prokurator Andrzej Golec podjął nowe obowiązki w Prokuraturze Krajowej. Kiero... Trwa rejestracja na II Pomorską Uczniowską Konferencję Naukową » Tajemnice kosmosu w skali mikro- oraz makro zgłębią uczestnicy II Pomorskiej Uczniowskiej Konferencj... 4. Noc Bibliotek w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » W sobotę, 9 czerwca, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku tak jak ponad 1800 bibliotek w cał... Wystawa „Adwokaci w służbie Ojczyźnie” » W sobotę w Muzeum II Wojny Światowej uroczyście otwarto wystawę „Adwokaci w służbie Ojczyźnie”, któr... Środowiskowa zabawa w SP 55 » Barwnie i wesoło było w sobotę w Szkole Podstawowej nr 5 im. Jana Heweliusza w Nowym Porcie. Kilkase... Wałęsa prawdopodobnym kandydatem PO w Gdańsku » Europoseł Jarosław Wałęsa, syn byłego prezydenta Lecha Wałęsy, będzie najpewniej wspólnym kandydatem...
Reklama
Brukselskie standardy - życie na diecie euro
środa, 06 czerwca 2018 15:55
Brukselskie standardy - życie na diecie euro
Janusz Lewandowski zarabia podwójnie, Jarosław Wałęsa dostał odsz ...
Zdunek Wybrzeże powalczyło w Daugavpils, ale poległo
niedziela, 17 czerwca 2018 14:50
Zdunek Wybrzeże powalczyło w Daugavpils, ale poległo
Zdunek Wybrzeże bez punktów wraca z Daugavpils. Gdańszczanie przegr ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dzieje się w Gdańsku...
sobota, 16 czerwca 2018 13:45
Dzieje się w Gdańsku...
Rzeźbiarz Stanisław Gierada w Europejskim Centrum Solidarności, mal ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 12 sierpnia 2017 16:18

W nocy z piątku na sobotę nad Polską przeszły intensywne burze. W Trójmieście na szczęście skończyło się bez ofiar, choć w województwie pomorskim w wyniku nawałnic zginęło pięć osób. Synoptycy ostrzegają, że to nie koniec intensywnych opadów i silnego wiatru.

 Sprawca nawałnic, czyli front atmosferyczny oddzielający gorące masy powietrza zwrotnikowego od chłodnych mas polarnych jest aktywny od czwartku, kiedy nad terytorium Polski wystąpiły pierwsze grzmoty i błyskawice. Nocne burze były jedyny z najintensywniejszych jakie zanotowano w Polsce od wielu lat. W ich wyniku śmierć poniosło 5 osób, wszystkie na obszarze powiatu chojnickiego w województwie pomorskim, a rannych zostało co najmniej kilkadziesiąt osób. Rano bez energii elektrycznej pozostawało około 350 tys. odbiorców. Główną przyczyną strat były powalone drzewa i zerwane dachy, które są wynikiem silnych powiewów wiatru towarzyszących burzom. Służby prowadzą również prace mające na celu przywrócenie drożności ruchu, ponieważ powalone pnie zablokowały przejezdność dróg i torów kolejowych. Województwo pomorskie zostało najbardziej dotknięte nocnymi burzami.W Gdańsku przebywa obecnie premier Beata Szydło, która wzięła udział w spotkaniu ze strażakami i policjantami w gdańskiej siedzibie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, po którym odbyła się konferencja prasowa. – Wszystkie służby są na posterunku. W tej chwili najważniejszym jest zabezpieczenie życia i zdrowia poszkodowanych. Służby koncentrują się przede wszystkim na zabezpieczeniu osób, które zostały poszkodowane w wyniku tych zdarzeń - powiedziała prezes Rady Ministrów. – Poszkodowanym została zapewniona pełna opieka. Jeśli chodzi o szkody materialne, zostaną uruchomione środki mające wspomóc minimalizację skutków nawałnic w regionie – zadeklarowała premier Szydło.W przypadku Trójmiasta straż pożarna musiała przeprowadzić kilkadziesiąt interwencji, polegających głównie na eliminacji trudności i zagrożeń wynikających z powalenia drzewa w efekcie wichury. Również w samym Gdańsku, według informacji Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, większość z napływających zgłoszeń dotyczyła tego problemu. Przewrócone drzewa oraz połamane gałęzie uszkodziły 15 samochodów. Na terytorium południowych dzielnic Gdańska wystąpiły problemy z dostawami prądu. W wyniku opadów zapychały się studzienki. Doszło również do uszkodzeń sygnalizacji świetlnej oraz awarii oświetlenia ulicznego. Na terytorium Gdańska strażacy interweniowali 45 razy. Nie ma informacji na temat ewentualnych rannych bądź uszkodzeń budynków. Nie zanotowano podtopień. Burza utrudniła natomiast działanie lotniska w Rębiechowie. Jeden samolot został przekierowany do Warszawy, natomiast dwa kolejny wylądowały z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem. Uszkodzone zostały kramy na Jarmarku Dominikańskim.Synoptycy ostrzegają, nocne opady nie były ostatnimi i w najbliższych godzinach należy spodziewać się kolejnych burz. Front atmosferyczny przesuwa się jednak na wschód, dlatego jego skutki zarówno dla Trójmiasta, jak i województwa pomorskiego, nie powinny być już tak odczuwalne.

Patryk Bukowski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież